RSS
امروز پنج شنبه ، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹
آخرین اخبار

افتتاح حساب ۲۰۸ هزار متقاضی مسکن ملی در بانک مسکن

«نشان بانک» اپلیکیشن ایوا محصول برتر سال ۹۹ شد

مدیرعامل بانک رفاه به عنوان چهره نامی صنعت و اقتصاد کشور

معرفی خدمات بانک توسعه صادرات ایران به فعالان اقتصادی لرستان

سرنوشت FATF در هاله‌ای از ابهام

شامخ کل اقتصاد به ۵۳.۷۳ واحد رسید

آینده در دست هوش انسانی و مصنوعی است

برگزاری آیین راه اندازی معاملات آتی نقره و حراج باز سنگ آهن

رشد ۹۳ درصدی فروش شرکت های معدن و صنایع معدنی در بورس

تامین مالی ۵۰ هزار میلیارد ریالی شرکت ملی نفت ایران

خودپردازهای بانک صادرات «هفت‌گنج» جایزه می‌دهند

وام ازدواج ١٠٠ میلیونی برای زوج‌های کمتر از ۲۵ سال

خودتحریمی عدم پذیرش FATF مانعی در مسیر نظام بانکی

دیدار مدیرعامل بانک ملت با رییس کمیته امداد امام

تمامی شعب بانک دی به دستگاه‌های خودگردان مجهز شدند

پرداخت خسارت های درمانی حداکثر در ۷ روز

انتصاب سرپرست مدیریت امور مالی بیمه آرمان

مستمری اسفند بازنشستگان زودتر از موعد مقرر پرداخت می شود

حمایت صندوق توسعه بازار از سهامداران خرد تصویب شد

بیمه کوثر حامی جهادگران عرصه توسعه

تعویق یک‌ساله اجراییه‌های بنگاه‌های تولیدی

دوخدمت جدید غیرحضوری تامین اجتماعی رونمایی شد

خبر خوش درباره جبران ضرر بورس بازان

سود سهام عدالت سال ۹۸ چگونه پرداخت می‌شود؟

بانک پاسارگاد از برگزیدگان آزمون سراسری تقدیر کرد

اثر منفی دلار بر اقتصاد ایران

۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۴کد خبر: 316791
ایستانیوز:از سال ۱۳۵۰ که اقتصاد ایران دچار بیماری هلندی شد نفت و دلارهای اضافی وارد اقتصاد شدند و در حال حاضر هم اگر بخواهیم تاثیر دلار را در اقتصاد کم کنیم باید اصلاحات ساختاری بودجه را در دستور کار قرار دهیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،یک کارشناس حوزه پولی و بانکی با بیان اینکه نباید منابع ارزی نفت را به اقتصاد تزریق کرد، افزود: کشورهایی که دارای منابع طبیعی و خدادادی مانند نفت و گاز هستند، ارزهای حاصل از آن را در اقتصاد و بودجه جاری خود صرف نمی کنند؛ بلکه با استفاده از آنها نسبت به سرمایه گذاری در داخل یا خارج از کشور خود اقدام می کنند. 
 
یوسف کاووسی در گفت و گو با ایبِنا تصریح کرد: اما ما متاسفانه بودجه کشور را به نفت و دلار گره زده ایم و به همین دلیل با مشکلات بسیاری ناشی از مسائل ارزی در اقتصاد مواجه هستیم. این در حالی است که کشورهای دیگر تا این میزان به ارزهای خارجی یا دلار بها نمی دهند و آن را در اقتصاد خود پُررنگ نمی کنند.
 
وی ادامه داد: از سال ۱۳۵۰ که اقتصاد کشور دچار بیماری هلندی شد نفت و دلارهای اضافی وارد اقتصاد شدند و در حال حاضر هم اگر بخواهیم تاثیر دلار را در اقتصاد کم کنیم باید اصلاحات ساختار بودجه ای را در دستور کار قرار دهیم.
 
این کارشناس حوزه پولی و بانکی گفت: مدت هاست بر بی اثری دلار در اقتصاد ایران تاکید می شود، اما واقعیت اینگونه نیست. زمانی از دلار به یورو تغییر رویه دادیم اما ضرر بیشتری به همراه داشت چرا که همه معاملات بین المللی با دلار انجام می گیرد و تغییر تبدیل این نرخ هزینه بر بود.
 
کاووسی افزود: با توجه به این موضوع و همچنین با وجود تحریم های شدید آمریکا و همچنین تحریم خود دلار، اقتصاد ایران در این چرخه مخرب درگیری با نرخ ارز افتاده است.
 
وی با بیان اینکه اقتصاد ایران، اقتصادی سیاسی است، ادامه داد: اگر در برجام نگاه تک بعدی نداشتیم و همزمان سعی می کردیم که پیمان های پولی با کشورهای دیگر را هم پیش ببریم حالا با مشکلات کمتری روبرو بودیم.
 
این کارشناس حوزه پولی و بانکی، تغییرات نرخ ارز در بازار را متاثیر از جو روانی دانست و گفت: دلیل اصلی تحولات در بازار ارز در هفته‌های اخیر را می‌توان نتایج انتخابات آمریکا و تحولات پیرامون تمدید یا رفع تحریم‌ها دانست. اما نباید از این واقعیت هم دور شد که در صورت بازگشت آمریکا به برجام، تنها تحریم های هسته ای لغو خواهد شد، وگرنه تحریم های اولیه و ثانویه و داماتو و ... سرجای خود باقی می مانند. 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *