RSS
امروز سه شنبه ، ۳۰ دی ۱۳۹۹
آخرین اخبار

خدمات درمانی تامین اجتماعی در سه محور اساسی سطح بندی شد

صعود ایران به جایگاه ۳۸ جهان از لحاظ تولید حق بیمه

طرح «طراوت» بانک صادرات در ایستگاه صنعت نشر

تقدیر فرماندار لاهیجان از بانک پارسیان

پاسخ بیمه سینا به ۶ پرسش فرابورس

طرح تسهیلاتی "رفاه دانا" از سوی بانک رفاه ارائه شد

دریافت لوح تقدیر توسط صنایع و معادن ماهان سیرجان

۲۵ میلیون بدهید ۲۴۰ میلیون وام بگیرید

رقبای منطقه‌ای، بزرگترین برنده قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF

زیان قوامین را از حساب مهر اقتصاد برداشتند

برترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری معرفی شدند

تشکیل بازار برتر با دامنه نوسان ۱۰ درصدی تکذیب شد

حرکت شرکت ها در مسیر سود آوری

قیمت‌گذاری دستوری کالاها بر علیه تولید است

بازار سرمایه، صدرنشین بازارها

جزئیات ورود برنج به بورس کالا

شرط صفرشدن مالیات صادرکنندگان چیست؟

عواقب تعجیل در تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه

تهدیدها و فرصت‏ های صنعت برق ایران

کاهش ۳۵ درصدی بارندگی ها در سال آبی جاری

بیت کوین باید از مرز ۴۰ هزار دلار عبور کند

فرارترامپی‌ها از بازار دلار

جاماندگان «عدالت» آب رفتند

بازار سهام رشد تابستان و پاییز را پس داد

رشد ۱۰۰ درصدی تسهیلات اعطایی به دانش بنیان‌ها

ریزش ۴۰ هزار واحدی شاخص بورس تهران

۱۵:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳کد خبر: 316564
ایستانیوز:شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش ۴۰ هزار و ۶۲۷ واحد روبرو شد، با این حال ارزش معاملات به ۱۷ هزار میلیارد تومان رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، بورس اوراق بهادار تهران امروز هم روند کاهشی به خود گرفت، به گونه‌ای که در پایان معاملات با کاهش 40 هزار و 627 واحد شاخص کل به رقم یک میلیون و 260 هزار و 697 واحد رسید.
 
همچنین شاخص کل با معیار هموزن امروز با کاهش 6 هزار و 165 واحد به رقم 463 هزار و 194 واحد رسید.
 
امروز معامله‌گران در بورس تهران بیش از 7.4 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 1.1 میلیون نوبت معامله و به ارزش 8 هزار و 726 میلیارد تومان داد و ستد کردند.
 
همچنین در فرابورس ایران امروز ارزش معاملات 8 هزار و 364 میلیارد تومان شد که با در نظر گرفتن این دو رقم ارزش معاملات در بورس و فرابورس به بیش از 17 هزار و 90 میلیارد تومان رسیده است.
 
امروز همه شاخص‌های بورس قرمز بودند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 3.1 درصد کاهش یافتند. همچنین شاخص کل با معیار هموزن و شاخص قیمت با معیار هموزن 1.3 درصد کاهش یافتند.
 
شاخص آزاد شناور 2.5 درصد افت کرد، شاخص بازار اول بورس 3.7 درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس 2.3 درصد کاهش یافت.
 
نمادهای شاخص‌ساز امروز برعکس عمل کرده و در کاهش شاخص مؤثر بودند به گونه‌ای که نمادهای پتروشیمی خلیج فارس به عنوان بزرگترین شرکت بورسی ایران و پس از آن فولاد مبارکه، ملی مس، شستا، گل گهر، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین و گسترش نفت و گاز پارسیان، از جمله بزرگ‌ترین شرکت‌های بورسی بودند که اتفاقا بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را هم داشتند.
 
نمادهای پرتراکنش در بورس تهران امروز شامل بهساز کاشانه تهران، لیزینگ پارسیان، سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی، صنایع مس ایران، چادر ملو، سرمایه گذاری سیمان تأمین و تأمین سرمایه امین، بودند.
 
امروز در فرابورس ایران هم شاخص کل 473 واحد کاهش یافته و به رقم 18 هزار و 701 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 276 هزار میلیارد تومان رسید.
 
همچنین ارزش بازاری شرکت‌های بورس امروز به بیش از 5 میلیون و 19 هزار میلیارد تومان رسید. در حالی که این رقم در روزهای اوج به نزدیک به 7 میلیون میلیارد تومان رسیده بود. یعنی با ریزش‌های شاخص بورس، ارزش شرکت‌های بورسی نزدیک 2 میلیون میلیارد تومان آب رفته است.
 
امروز معامله گران در فرابورس ایران بیش از 3.1 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 762 هزار نوبت معامله و به ارزش 8 هزار و 364 میلیارد تومان داد و ستد کردند.
 
نمادهای تأثیرگذار در کاهش شاخص فرابورس شامل سنگ آهن گهر زمین، آریاساسول، پتروشیمی زاگرس، فولاد هرمزگان، صبا تأمین، ذوب‌آهن اصفهان و هلدینگ معدنی خاورمیانه بوده‌اند.
 
نمادهای پرتراکنش در فرابورس ایران شامل توسعه و عمران استان کرمان، خزر کاسپین، پتروشیمی ارومیه، سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، سپیدار سیستم آسیا، برق و انرژی پیوند گستر پارس و صنعتی مینو بودند.
 
 با توجه به این که مشکل قیمت‌گذاری محصولات فولادی در بورس کالا هم حل شد، دلیل عمده‌ای برای ریزش بازار وجود ندارد، اما با توجه به این که شاخص بازار اول یعنی خرده‌فروشی بیش از بازار دوم یعنی عمده‌فروشی کاهش یافته، احتمالا رفتار هیجانی سهامداران خرد برای فروش سهام در اختیار از عوامل ریزش بازار بوده‌ است.
 
همچنین امروز شرکت‌های بزرگ بورسی همگی منفی بودند که نشان می‌دهد یا این شرکت‌ها  بازارگردان خوبی نداشتند و یا این که اتفاق خاصی در بازار روی داده است.
 
به هر حال دولت باید به بازار سرمایه به دید یک فرصت نگاه کند که با ورود شرکت‌ها در این بازار وضعیت مالی آنها شفاف شده و دولت می‌تواند مالیات واقعی از آنها بستاند، از طرفی سرمایه‌های مردم به جای هجوم به بازار مسکن و یا دلار به سمت تولید حرکت می‌کند و نباید اجازه دهد، ریزش‌های پیاپی شاخص کل بازار، باعث فرار مردم از سرمایه‌گذاری و پس‌انداز در بورس شود.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *