RSS
امروز پنج شنبه ، ۹ بهمن ۱۳۹۹
آخرین اخبار

مبلغ متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در افزایش حقوق سال بعد لحاظ می‌شود

قرض الحسنه به بانک کارآفرین می آید

بهره برداری از نسخه جدید برنامه موبایلی همراه کارت رفاه

۹ پرسش بورسی از وزیر اقتصاد

افزایش فروش «کچاد» دردی ماه

«طراوت» ٢٤٠ هزار میلیارد ریال به واحدهای تولیدی اعتبار داد

ایجاد و توسعه نهادهای بازار سهام را ادامه خواهیم داد

وزیر اقتصاد بیش از فعالان بازار دلش برای بورس می‌تپد

سوئیفت ملی راه‌اندازی شد

تحقق ۱۰۲ درصدی درآمدهای مالیاتی ۱۰ ماهه

تحقق اهداف سالیانه بیمه سرمد در ۱۰ ماهه

نرخ شکنی سبب بی اعتمادی جامعه به صنعت بیمه می شود

بیمه ایران به رکورد ۲۱ هزار میلیارد تومان رسید

مشخصات و ویژگی‌های چک‌های جدید

اصلاح آیین‌نامه تشویق صادرکنندگان نمونه

پرداخت ۱۲۱۹۹.۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش‌های اقتصادی

پیش‌بینی افزایش تورم تا پایان سال

سرقت اطلاعات بانکی ۲۰۰۰ شهروند

ارز ۱۷۵۰۰ تومانی رانت جدیدی ایجاد می‌کند

تأسیس بانک مشترک ایران و قزاقستان

صادرات نفت ایران با محو شدن فشارهای ترامپ افزایش یافت

احتمال رشد ۵.۵ درصدی اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۱

انتشار اوراق بدون ضامن و با تکیه بر رتبه اعتباری

راه‌اندازی تالار «حراج باز» در بورس کالا

رعایت بهداشت اعتباری ضامن سلامت ساختار مالی بانک است

جعفری طهرانی با اشاره به رویکرد قیمت گذاری دستوری:

آرامش اجباری در بازارها پایدار نیست

۱۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۵کد خبر: 316329
ایستانیوز:کیوان جعفری طهرانی تحلیلگر ارشد بازارهای بین المللی فولاد و سنگ آهن با بیان اینکه قیمت گذاری دستوری هیچ گاه جواب نداده است گفت: اینکه به زور آرامش را به بخشی از بازار باز گردانیم و در بازارهای دیگر مانند کالاهای اساسی یا غیره شاهد تورم باشیم، نمی توانیم به تعادل مورد نظر برسیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،این تحلیلگر ارشد بازارهای بین المللی فولاد و سنگ آهن در گفت و گو با «کالاخبر» اظهار داشت: جو روانی که در بازار داخل حاکم است تا حدودی با بازارهای بین المللی متفاوت بوده حتی اگر تغییرات و نوسانات قیمت فولاد در بازارهای جهانی در بازار داخل اثرگذار باشد.
 
جعفری طهرانی افزود: بسیاری از خریدهای مقاطع فولادی در بازار با هدف استفاده در پروژه ها نیست و از بعد سرمایه گذاری این اقدام صورت می گیرد چراکه بسیاری از پروژه ها وضعیت مشخصی ندارند و تا زمانی که چنین ذهنیتی در بازار وجود دارد حتی اگر دولت بخواهد به صورت دستوری به هر طریقی اقدام به کنترل قیمت ها نماید، شاید در کوتاه مدت برخی اثرات مطلوب مشاهده شود اما در بلند مدت این موضوع با موفقیت همراه نخواهد بود.
 
او تاکید کرد: اینکه به زور آرامش را به بخشی از بازار باز گردانیم و در بازارهای دیگر مانند کالاهای اساسی یا غیره شاهد تورم باشیم، نمی توانیم به تعادل مورد نظر برسیم.
 
وی درباره اقدام اخیر موسسه Fastmarkets وابسته به متال بولتن، مبنی بر حذف ارزیابی قیمتی شمش فولاد ایران در جدول قیمت گذاری روزانه CFR جنوب شرق آسیا و پیشنهاد دو اصلاحیه در مشخصات قیمت روزانه برای بیلت فولاد وارداتی، CFR جنوب شرق آسیا از ابتدای 2021 گفت: شاخص قیمت فولاد ایران، بهای شمش CIS در نشریه الکترونیکی متال بولتن است. لذا زمانی که وزارت صمت به عنوان یک رگولاتور و تنظیم کننده بازار، بخش نامه و دستورالعملی را تصویب و ابلاغ می کند، که بنچ مارک و شاخص بازار براساس آن تعریف و تعیین می شود باید آن شاخص را با مذاکره رسمی با موسسه فوق به رسمیت شناخته و با پرداخت هزینه ای هر چند جزئی از این نرخ ها استفاده و مبنای قیمت های داخلی را براساس آن تعیین نماید.
 
وی ادامه داد: می بینیم که متال بولتن آگاهانه در اقدامی، از ذکر قیمت های شمش فولاد ایران تحویل مانیل (فیلیپین) و جنوب شرق آسیا خودداری کرده و این حرکت بیشتر یک نوع بازی است تا نشان دهد باید ایران مذاکراتی با این موسسه در این خصوص داشته باشد. به عقیده من تا زمانی که نشست مسئولان وزارت صمت و متال بولتن حتی بصورت ویدئو کنفرانس اتفاق نیافتد متال بولتن تمامی منابع و مرجع های با مبدا ایران را حذف خواهد کرد و نهایتا نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد.

خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:بورس کالا، فولاد
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *