RSS
امروز چهارشنبه ، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
آخرین اخبار

تقدیر از برترین‌های رازمان اکوسیستم همراز بیمه رازی

آگهی دعوت به مجمع عمومی بیمه سینا

مرکز ارتباط نهادهای مالی راه‌اندازی شد

دارایی ۳۸۰ هزار میلیارد تومانی سهامداران عدالت

رشد ۱۰۵ درصدی فروش شرکت‌های معدنی بورس

بیت‌ کوین بر قله ۶۴هزار دلاری

قیمت دلار ۲۵ فروردین ماه۱۴۰۰

افزایش قیمت ۳.۶۴ دلاری نفت خام سنگین ایران در ماه مارس

پرداخت بیش از ۱۵ میلیارد ریال خسارت بیمه کرونا توسط بیمه سامان

راه اندازی نخستین بورس مبتنی بر ارز‌های دیجیتالی

قاچاق چه تاثیری بر بورس می‌گذارد؟

اعتبار ویژه بانک مسکن برای در سیستان و بلوچستان

نظام تک نرخی ارز به مهار تورم کمک می‌کند

ارسال لایحه درصد سهامداری بانک مشترک ایران و ونزوئلا به مجلس

آشتی حقیقی‌ها با بورس

یارانه رمضان امشب واریز می‌شود

شیوه جالب بانک آینده برای جذب سپرده!

سه دیدگاه مختلف در مورد کاهش نرخ بهره در اقتصاد

نرخ رسمی ۱۵ ارز کاهش یافت

بهبود وضعیت بورس به یک عامل وابسته نیست

۵سناریو برای همسان‌سازی مرحله دوم حقوق بازنشستگان

با تخفیفات بیمه‌ای طرح ماه رحمت تا عید سعید فطر

«محیا» راهگشای بنگاه‌های کوچک و آسیب دیده

همراه بانک ملت؛ ارائه دهنده خدمات سامانه صیاد از طریق تلفن همراه

دلار جهانی نزولی شد

چرا صندوق بیمه حوادث طبیعی تا کنون تشکیل نشده است؟

۱۶:۴۲ - ۱۳۹۹/۹/۲۰کد خبر: 314687
ایستانیوز:یک کارشناس صنعت بیمه بیان کرد: با پرداخت حق بیمه کم در ماه، مبالغ قابل توجهی ماهانه در اختیار صندوق قرار می‌گیرد تا در زمان وقوع حوادث طبیعی، خسارت‌های ناشی از آن جبران شود. همچنین قابل ذکر است که طرح تشکیل صندوق همگانی بیمه حوادث طبیعی به صورت اجباری بوده و کلیه خانوار‌ها باید تحت پوشش قرار گیرند.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، بیشترین وقایع زلزله در ۳۰ سال گذشته با سهم ۸ درصدی در ایران رخ داده است که به میزان حدود ۳ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور طی سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۸ خسارت به کشور تحمیل کرده است، اما با این وجود هنوز صندوق بیمه حوادث طبیعی که بتواند بخشی از این خسارات را برای عموم مردم جبران کند، تشکیل نشده است.
 
چندی پیش رئیس کل بیمه مرکزی اعلام کرده بود که صندوق بیمه حوادث طبیعی وسعت ۳۰ میلیون واحد مسکونی را در بر می‌گیرد که با کمک کارشناسان و افراد خبره در این حوزه مراحل گوناگون تشکیل خود را طی کرده است و به تصویب نمایندگان مجلس نیز رسیده، اما به دلیل داشتن بار مالی در شورای نگهبان رد شده است، در همین رابطه سازمان برنامه و بودجه در آخرین مکاتبه خود اعلام کرده است که مشروط به حذف پرداخت‌های دولت در مواردی از قبیل کمک‌های بلاعوض و کمک برای ساخت واحد مسکونی ناشی از حوادث طبیعی، با اعتبار پیشنهادی بیمه مرکزی بابت سهم دولت در سال اول اجرا موافق است.
 
بر همین اساس بیمه مرکزی دوباره لایحه تشکیل صندوق بیمه حوادث طبیعی را مورد بازنگری قرار داد، به نحوی که هیات وزیران، در تصویب‌نامه‌ای، بار مالی وارده به دولت ناشی از تاسیس صندوق مذکور را پذیرفت و به منظور رفع ایرادات شورای نگهبان در مورد لایحه «تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی»، لایحه مزبور اصلاح شد. این طرح هم‌اکنون در مجلس شورای اسلامی بسر می‌برد.
 
برخی کارشناسان معتقدند کمک‌های مالی دولت به صنعت با اصل این صنعت که کسب درآمدزایی است، منافات دارد. این دسته از کارشناسان معتقدند خرید بیمه در کشور باید اجباری شود تا چرخ صنعت بیمه نیز بچرخد و ضریب نفوذ بیمه نیز افزایش یابد، اما نگاهی به آمار نشان می‌دهد مردم حتی از خرید بیمه نامه‌های اجباری مانند بیمه شخص ثالث نیز استقبال نمی‌کنند، چه آنکه تنها ۷۰ درصد مردم بیمه شخص ثالث دارند و ۳۰ درصد با ریسک‌های مختلف بدون بیمه اقدام به رانندگی در سطح شهر می‌کنند.
 
سوی مقابل، کارشناسانی هستند که معتقدند به دلیل حادثه‌خیز بودن کشور ما و خطرات جدی که در بافت‌های فرسوده کشور وجود دارد دولت باید بخشی از هزینه‌های بیمه حوادث طبیعی برای منازل مسکونی را متقبل شود.
 
اما چرا با این وجود حوادث اخیر و حادثه خیز بودن کشور، صندوق بیمه حوادث طبیعی هنوز تشکیل نشده است تا بتواند بخشی از آلام و درد مردمان مناطق آسیب دیده از سیل، زلزله و سایر بلایای طبیعی را جبران کند؟
 
در همین رابطه علیرضا رنجبر کارشناس صنعت بیمه می‌گوید: همانطور که می‌دانید الزام تاسیس صندوق همگانی بیمه حوادث طبیعی در اردیبهشت ماه ۹۵ پس از سال‌ها از ارائه طرح، به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. از آنجایی که کشور ما یکی از کشور‌های حادثه خیز جهان محسوب می‌شود و طی سالیان متمادی سیل و زلزله موجب خسارات سنگینی بر مردم شده است که جبران آن هزینه‌های قابل توجهی بر دوش دولت و مردم قرار می‌دهد، باید هرچه سریعتر، با هماهنگی، ایرادات شورای نگهبان به مصوبه مجلس مرتفع و نسبت به اجرایی کردن آن اقدام لازم صورت گیرد.
 
وی درباره ایراد بار مالی شورای نگهبان به طرح تشکیل صندوق همگانی بیمه حوادث طبیعی نیز گفت: منابع صندوق توسط مردم و دولت تامین می‌شود. حق بیمه ماهانه‌ای برای این صندوق تعیین شده است که پرداخت آن در حد وسع خانوار‌ها است چرا که اندک در نظر گرفته شده است، به طوری که خانوار‌ها برای تحت پوشش قرار گرفتن رقم کمی را به عنوان حق بیمه پرداخت کنند که آن هم روی قبوض شهری اعمال می‌شود.
 
رنجبر بیان کرد: با پرداخت همین حق بیمه کم در ماه، مبالغ قابل توجهی ماهانه در اختیار صندوق قرار می‌گیرد تا در زمان وقوع حوادث طبیعی، خسارت‌های ناشی از آن جبران شود. همچنین قابل ذکر است که طرح تشکیل صندوق همگانی بیمه حوادث طبیعی به صورت اجباری بوده و کلیه خانوار‌ها باید تحت پوشش قرار گیرند.
 
این کارشناس صنعت بیمه در پاسخ به این سوال که آیا در کشور‌های دیگر این صندوق تاسیس شده است؟ عنوان کرد: در بسیاری از کشور‌های حادثه خیز این صندوق تاسیس شده تا مردم در زمان بروز هرگونه حادثه‌ای از آن استفاده کنند.
 
وحیدرضا باختری، معاون طرح و توسعه شرکت بیمه دانا نیز در همین زمینه گفت: با وجود حادثه خیز بودن کشور، فرهنگ استفاده از بیمه هنوز درکشور جا نیفتاده است و مردم تا اجبار و الزامی از سوی نهاد‌ها وجود نداشته باشد به سمت خرید بیمه‌های اختیاری و داشتن پوشش‌های کامل در این حوزه نمی‌روند.
 
وی افزود: در حالی که داشتن بیمه‌ای که بتواند بخشی از خسارات وارد شده مانند سیل و زلزله را جبران کند و پوشش دهد، ضروری است، اما هزینه خرید آن برای بسیاری از مردم به خصوص در شهر‌های دور افتاده و کم بضاعت بالاست و امکان تمکن مالی برای خرید این نوع بیمه‌ها وجود ندارد.
 
باختری عنوان کرد: با پرداخت یک حق بیمه بسیار اندک، مردم می‌توانند در شرایط ناگوار از آن خدمات بیمه‌ای استفاده کنند.
 
به گزارش پول نیوز ،معاون طرح و توسعه شرکت بیمه دانا اظهار کرد: استقبال مردم از بیمه‌های اختیاری نظیر بیمه‌هایی که بلایای طبیعی را پوشش می‌دهد بسیار کم است و حتی می‌توان گفت که اصلا استقبالی از سوی مردم نمی‌شود. در بیمه‌های اختیاری، ضریب نفوذ بیمه در بازار بسیار اندک است.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *