RSS
امروز دوشنبه ، ۲۹ دی ۱۳۹۹
آخرین اخبار

خدمات درمانی تامین اجتماعی در سه محور اساسی سطح بندی شد

صعود ایران به جایگاه ۳۸ جهان از لحاظ تولید حق بیمه

طرح «طراوت» بانک صادرات در ایستگاه صنعت نشر

تقدیر فرماندار لاهیجان از بانک پارسیان

پاسخ بیمه سینا به ۶ پرسش فرابورس

طرح تسهیلاتی "رفاه دانا" از سوی بانک رفاه ارائه شد

دریافت لوح تقدیر توسط صنایع و معادن ماهان سیرجان

۲۵ میلیون بدهید ۲۴۰ میلیون وام بگیرید

رقبای منطقه‌ای، بزرگترین برنده قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF

زیان قوامین را از حساب مهر اقتصاد برداشتند

برترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری معرفی شدند

تشکیل بازار برتر با دامنه نوسان ۱۰ درصدی تکذیب شد

حرکت شرکت ها در مسیر سود آوری

قیمت‌گذاری دستوری کالاها بر علیه تولید است

بازار سرمایه، صدرنشین بازارها

جزئیات ورود برنج به بورس کالا

شرط صفرشدن مالیات صادرکنندگان چیست؟

عواقب تعجیل در تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه

تهدیدها و فرصت‏ های صنعت برق ایران

کاهش ۳۵ درصدی بارندگی ها در سال آبی جاری

بیت کوین باید از مرز ۴۰ هزار دلار عبور کند

فرارترامپی‌ها از بازار دلار

جاماندگان «عدالت» آب رفتند

بازار سهام رشد تابستان و پاییز را پس داد

رشد ۱۰۰ درصدی تسهیلات اعطایی به دانش بنیان‌ها

افزایش ماهانه حداکثر ۲ درصد برای قیمت هر کالا،

حد بحرانی افزایش قیمت اقلام خوراکی کجاست؟

۱۴:۱۱ - ۱۳۹۹/۹/۱۱کد خبر: 314454
ایستانیوز:متوسط قیمت اقلام برنج ایرانی درجه‌یک، برنج خارجی درجه‌یک، مرغ ماشینی، شیر پاستوریزه، ماست پاستوریزه، پنیر ایرانی پاستوریزه، تخم‌مرغ ماشینی، کره پاستوریزه، موز، پرتقال، گوجه‌فرنگی، لوبیاچیتی، عدس و، قند، شکر چای خارجی بسته‌ای فراتر از حد بحرانی قیمت‌ها قرار دارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار در گزارشی به بررسی روند متوسط قیمت اقلام خوراکی پرداخته است. تأمین غذا و خوراکی همواره یکی از نیازهای اولیه بشر بوده است. شاید افزایش قیمت بسیاری از کالاها مانند طلا، سکه، ارز، خودرو و حتی مسکن، مردم را مجبور به خروج از بازار و نادیده گرفتن تقاضا کند، اما در بازار مواد غذایی هرچقدر هم که قیمت‌ها افزایش یابد، باز تقاضا وجود دارد، زیرا زندگی و حیات انسان به این کالاها وابسته است. ازاین‌رو کوچک‌ترین افزایش قیمت در بازار مصرفی مواد غذایی بلافاصله در زندگی و معیشت اقشار مختلف جامعه تأثیر می‌گذارد و شهروندان پیش از هر بازاری تغییرات این بازار را لمس می‌کنند.
 
این گزارش در ادامه به مقایسه متوسط قیمت اقلام خوراکی در ماه جاری با ماه قبل پرداخته است:  در 8 مورد از اقلام خوراکی منتخب، تغییرات بیش از 10 درصد بوده که بیشترین افزایش مربوط به اقلام گوجه‌فرنگی (208.9 درصد)، پیاز (62.6 درصد) و مرغ ماشینی (26.2درصد) است.  در 2 قلم از کالاهای منتخب تغییرات منفی است و بیشترین کاهش در قیمت‌ها مربوط به اقلام پرتقال (منفی 8.9 درصد) و تخم‌مرغ ماشینی (منفی 6.4 درصد) است.
 
در مقایسه متوسط قیمت اقلام خوراکی در ماه جاری با ماه مشابه سال قبل هم مشخص است:  در 5 مورد از اقلام خوراکی منتخب، تغییرات بیش از 100 درصد بوده و بیشترین افزایش قیمت در اقلام گوجه‌فرنگی (209 درصد)، عدس (156.3درصد)، برنج خارجی درجه‌یک (143.9 درصد)، پرتقال (108.4 درصد) و پیاز (105.8 درصد) مشاهده می‌شود.  در یک‌قلم از کالاهای منتخب تغییرات منفی بوده و بیشترین کاهش مربوط به رب گوجه‌فرنگی (منفی 1.7 درصد) بوده است.
 
در ادامه این گزارش، جهت بررسی روند تغییرات قیمت اقلام خوراکی از سه حد مطلوب، هشدار و بحرانی استفاده می‌شود که به شرح زیر است: «حد مطلوب: حدی از قیمت کالای منتخب است که با توجه به شرایط کشور، نوسانات قیمت در اطراف آن برای مصرف‌کننده قابل‌قبول به نظر می‌رسد و کنترل قیمت‌ها در این محدوده منجر به کاهش تورم خواهد شد. این حد بر اساس افزایش ماهانه حداکثر یک درصد برای قیمت هر کالا در نظر گرفته‌شده است که برای یک دوره یک‌ساله 12 درصد خواهد بود؛ حد هشدار: حدی از قیمت کالای منتخب است که نوسانات قیمت از حد مطلوب خارج‌شده است و در صورت ادامه منجر به افزایش تورم خواهد شد. این حد بر اساس افزایش ماهانه حداکثر 1.5 درصد برای قیمت هر کالا در نظر گرفته‌شده است که برای یک دوره یک‌ساله 18 درصد خواهد بود. عبور قیمت‌ها از این حد، بیانگر ضرورت برنامه‌ریزی خاص برای کنترل قیمت‌هاست؛ حد بحرانی: حدی از قیمت کالای منتخب است که نشان می‌دهد قیمت اقلام از کنترل خارج‌شده است و این امر منجر به ایجاد تورم جهشی خواهد شد. این حد بر اساس افزایش ماهانه حداکثر 2 درصد برای قیمت هر کالا در نظر گرفته‌شده است که برای یک دوره یک‌ساله 24 درصد خواهد بود. در این شرایط اتخاذ تصمیمات سریع و اقدام عاجل و حتی مداخله مستقیم در بازار برای کاهش قیمت‌ها ضروری است.»
 
حالا بررسی نمودار قیمت اقلام منتخب در مقایسه با روند تغییرات آن با حدود مطلوب، هشدار و بحرانی قیمت‌ها نشان می‌دهد در آبان ماه 1399:  متوسط قیمت اقلام برنج ایرانی درجه‌یک، برنج خارجی درجه‌یک، مرغ ماشینی، شیر پاستوریزه، ماست پاستوریزه، پنیر ایرانی پاستوریزه، تخم‌مرغ ماشینی، کره پاستوریزه، موز، پرتقال، گوجه‌فرنگی، لوبیاچیتی، عدس و، قند، شکر چای خارجی بسته‌ای فراتر از حد بحرانی قیمت‌ها قرار دارند.
 
متوسط قیمت اقلامی مانند روغن مایع و پیاز، در محدوده هشدار قرارگرفته‌اند و با توجه به روند صعودی قیمت‌ها ورود این اقلام به محدوده بحرانی برای ماه‌های آتی دور از انتظار نیست.
 
متوسط قیمت اقلامی مانند رب گوجه‌فرنگی بهتر از حد مطلوب است. هرچند به نظر می‌رسد در این مورد نیز روند افزایشی است.
 
متوسط قیمت سایر اقلام شامل گوشت گوسفند، گوشت گوساله یا گاو، سیب، خیار، سیب‌زمینی باوجود افزایش قیمت آنها در آبان ماه، در محدوده عادی و قابل‌قبول تغییرات قیمت‌ها قرار دارند.
 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *