RSS
امروز پنج شنبه ، ۲ بهمن ۱۳۹۹
آخرین اخبار

امکان درج شماره شبای حساب بر روی رفاه کارت فراهم شد

بورس به آتش چه سوخت؟

نرخ تورم سالیانه دی ماه ۳۲ درصد شد

حیثیت و اعتبار رییس بانک مرکزی به تعدیل نرخ ارز است

سید مجید بختیاری، مدیرعامل جدید بیمه ایران شد

دوری از کرونا با نوبت دهی تلفنی شعب بانک رفاه

شورای عالی بورس استعفای «قالیباف» را پذیرفت

رشد ۴۳ درصدی پرداخت تسهیلات در بانک مسکن

شناسایی ریسک منابع‌انسانی نیازمند تلاش جهادی، بنیادی و عالمانه

شورای عالی بورس محور تصمیم گیری و تعادل بخشی بازار سرمایه

یک ابزار طلایی دیگر در راه بورس کالا

انتقال برخی نمادها به تابلو زرد بازارپایه فرابورس ایران

ارسال پیامک جعلی سجام برای دارندگان سهام عدالت

خروج از رکود/ فولاد به مدار صعود برگشت

ایران، یکه‌تاز بازار گاز ترکیه

آتش کرونا در اقتصاد خاورمیانه

بانکداری الکترونیکی نقدینگی را کنترل می کند؟

عمل به مسئولیت اجتماعی در کنار وظیفه ذاتی بانک

«وگردش» بانکی با تمرکز بر گردشگری

تقدیر بیمه مرکزی از نقش بیمه "ما" در ترویج فرهنگ

مدیران بیمه آسیا از تلاش مدیرعامل و هیات مدیره سابق قدردانی کردند

ایجاد امکان بستن غیرحضوری حساب مازاد در بانک سینا

پرداخت ۱۱۵ هزار میلیارد ریال وام کرونایی از سوی بانک ملی

افزایش سود "کوثر" چشمگیر بود

حمایت از بورس با کاهش سود بانکی ممکن است؟

ترامپ و کووید ۱۹ چطور تجارت ایران و ترکیه را متوقف کردند؟

ترکیه به دنبال دور زدن ایران است

۱۳:۹ - ۱۳۹۹/۹/۸کد خبر: 314324
ایستانیوز:جریان گاز ایران به ترکیه پس از انفجار خط لوله توسط حزب کارگران کردستان سال به سال کاهش یافته است. طبق گزارش EPDK، اداره تنظیم کننده انرژی ترکیه، حتی در ماه اوت، آخرین ماهی که داده های آن در دسترس است، واردات حدود ۳۰ کمتر از میانگین ۵ ساله بوده است. فشار ترکیه برای تامین واردات جایگزین از جمله ترمینال LNG جدید، خطوط لوله با روسیه و آذربایجان و دریای سیاه، می تواند به مذاکرات تمدید قرارداد آینده صادرات ایران فشار وارد کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،تحریم های دونالد ترامپ و ویروس کرونا، به طرز چشمگیری روابط تجاری ایران و ترکیه که با سفرهای بدون ویزا و قرن ها تجارت و روابط فرهنگی پایه‌گذاری شده بود را تغییر داد. بلومبرگ در گزارشی به روابط تجاری ایران و ترکیه و تغییر آن پرداخته است.
 
طبق این گزارش، گذرگاه زمینی میان دو کشور، برای ایران در دستیابی به کالاهای خارجی حیاتی بوده است، به ویژه در دوره ای که تحریم ها، ارتباط اقتصاد ایران را از بسیاری از نقاط جهان قطع کرده است. برای دهه ها، ترکیه نفت و گاز ایران را خریداری می کرد و ایران گردشگران زیادی به این کشور می فرستاد و کالاهای ترکیه‌ای وارد می کرد.
 
سپس در سال 2018، ترامپ از توافق هسته ای که در دوران اوباما به امضا رسیده بود خارج شد. توافقی که در ازای محدود کردن برنامه های غنی سازی، ایران می توانست دوباره اقتصادش را در ارتباط با جهان به کار بگیرد. سال بعد از این اتفاق، ترکیه اعلام کرد که خرید نفت از ایران، بزرگترین تامین کننده اش را متوقف کرده است. در ادامه در حالی که ترکیه به دنبال کاهش وابستگی به ایران و روسیه بود، واردات گاز را هم متوقف کرد.
 
در حال حاضر تجارت دو جانبه میان این دو کشور همسایه کاهش یافته است، اما در عین حال، میزان سرمایه گذاری ایرانی ها در ترکیه افزایش یافته است.
 
از زمان خروج امریکا از برجام و افت شدید صادرات نفت ایران که بزرگترین منبع ارز خارجی کشور است، هزاران ایرانی دارایی های خود را به ترکیه منتقل کردند. برای اولین بار در سال جاری، بعد از شیوع ویروس کرونا، ایرانی ها از عراقی ها به عنوان اولین خریداران خانه در ترکیه پیشی گرفتند.
 

.

 

جریان گاز ایران به ترکیه پس از انفجار خط لوله توسط حزب کارگران کردستان سال به سال کاهش یافته است. طبق گزارش EPDK، اداره تنظیم کننده انرژی ترکیه، حتی در ماه اوت، آخرین ماهی که داده های آن در دسترس است، واردات حدود 30 کمتر از میانگین 5 ساله بوده است. فشار ترکیه برای تامین واردات جایگزین از جمله ترمینال LNG جدید، خطوط لوله با روسیه و آذربایجان و دریای سیاه، می تواند به مذاکرات تمدید قرارداد آینده صادرات ایران فشار وارد کند.

 

طبق داده های وزارت بازرگانی ترکیه، ایران معمولا مازاد تجاری زیادی با ترکیه دارد، اما از زمان خروج ترامپ از توافق هسته ای در سال 2018، این میزان کاهش یافته است. حالا برای اولین بار از سال 2016، ایران در مسیر کسری تجاری با ترکیه است. تجارت کل ایران و ترکیه سال 2019 نسبت به سال 2016، 38 درصد کاهش یافته است.

 

 
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *