RSS
امروز سه شنبه ، ۷ بهمن ۱۳۹۹
آخرین اخبار

منطقه ۴ بیمه دانا به باشگاه هزار میلیارد تومانی‌ها پیوست

بیمه تعاون گواهینامه ایزو ۳۱۰۰۰ گرفت

اعضای جدید هیأت مدیره بیمه تجارت‌نو معرفی شدند

پیمان میراب آستانه رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت اقتصاد شد

بانک رفاه قدرت خرید بازنشستگان را افزایش می‌دهد

گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در دی ماه ۱۳۹۹

رونمایی از نسخه جدید همراه بانک سینا

اقتصاد ایران بعد از ترامپ کجا میرود؟

اصلاح حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در بودجه ۱۴۰۰

اصلاح شیوه‌نامه عرضه و تقاضای فولاد

فاصله تورمی دهک‌ها در دی‌ماه افزایش یافت

رکود در بازار مسکن سنگین تر می شود

نرخ حق الوکاله بانک توسعه صادرات ایران اعلام شد

لزوم استقلال نهاد سیاست گذار بازار سرمایه

گامی بزرگ به سوی مردمی شدن بازارسرمایه

افزایش تقاضای اخذ مجوز نهادهای مالی

گشایش یک انبار جدید زعفران در بورس کالا

مطابق قانون جدید چک به افراد دارای چک برگشتی خدمات بانکی ارائه نمی‌شود

پرداخت بیش از ۲۰ هزار و ۷۰۲ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج از سوی بانک رفاه

استفاده حداکثری بانک ملی از ظرفیت تامین مالی برای پیاده سازی سیاست های اقتصاد مقاومتی

امضاء تفاهم نامه میان بانک کارآفرین و دانشگاه فردوسی

احکام مشخص و رافع چالش‌ها و موانع جهش تولید

سمت و سوی قیمت سکه، طلا و دلار تا شب عید

۴۸۷۳ایده در پویش ایده تا عمل با موسسه اعتباری ملل

در مقابله با فرار مالیاتی جدی هستیم

مدیرعامل فرابورس ایران خبر داد:

اولین نماد اوراق گام در بازار سرمایه به بانک سپه تعلق گرفت

۱۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۹/۸کد خبر: 314319
ایستانیوز:اولین نماد اوراق گام در بازار سرمایه به دنبال پذیرش این اوراق در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران و با درخواست بانک سپه، به این بانک تعلق گرفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز) به نقل از سنا؛ مدیرعامل فرابورس ایران با اعلام این خبر گفت: اوراق گام یا "گواهی اعتبار مولد"، اوراق بهاداری که بر مبنای عقد ضمان به عاملیت و ضمانت بانک‌های منتخب و داری مجوز از بانک مرکزی صادر می‌شود و قابل معامله در بازار سرمایه است.
 
امیر هامونی با اشاره به اینکه این اوراق، با نام، بدون کوپن و با ارزش اسمی یک میلیون ریال و با سررسیدهای حداقل یک ماه و حداکثر تا نه ماه به این صورت که در پایان هر ماه منتشر خواهند شد، ادامه داد: صدور این اوراق توسط موسسه اعتباری عامل در سامانه گام بانک مرکزی است و پس از گذشت یک ششم زمان صدور تا سررسید، معاملات اوراق به بازار سرمایه منتقل خواهد شد.
 
به گفته مدیرعامل فرابورس طی مدتی که اوراق در بازار پول قرار دارد، دارنده اوراق گام می‌تواند آن را بابت خرید نهاده به سایر بنگاه‌های عضو سامانه گام منتقل کند.
 
هامونی درباره این اوراق اضافه کرد: این اوراق تا زمانیکه در بازار پول است، صرفاً قابلیت نقل و انتقال از طریق بانک با درخواست دارنده اوراق را داراست و پس از انتقال به بازار سرمایه و طی تشریفات مربوطه صرفاً در بازار یاد شده قابل معامله و تسویه خواهد بود.
 
او با ذکر مثالی در این زمینه توضیح داد: مثلاً در اوراق گام بانک سپه که اوراق 6 ماهه است، شاهد یک ماه حضور در بازار پول و 5 ماه حضور در بازار سرمایه خواهیم بود، بدین شکل که پس از یک ماه، بانک تشریفات مربوط به حضور در بازار سرمایه را با ارکان بازار مانند شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و فرابورس انجام داده و پس از آن، نماد در فرابورس گشایش و معاملات ثانویه آن انجام خواهد شد.
 
مدیرعامل فرابورس با اشاره به اینکه اوراق گام تسهیلاتی است که برای کمک به تامین اعتبار بنگاه‌های تولیدی ایجاد شده است، بیان کرد: بر پایه این اوراق، تولیدکنندگان بر اساس فاکتور خرید مواد اولیه یا قطعات از بانک عامل می‌خواهند که اوراق گام را صادر کند و با ضمانت بانک به بنگاه فروشنده مواد و قطعات تحویل دهد؛ حالا فروشنده به جای وجه نقد یا فروش نسیه، اوراق گام دریافت کرده و می‌تواند با این گواهی سه اقدام انجام دهد.
 
هامونی درباره این سه اقدام توضیح داد: اول اینکه تولیدکننده می‌تواند گواهی را تا زمان سررسید که کمتر از یکسال است نزد خود نگه دارد و به ازای هر ورقه معادل یک میلیون ریال دریافت کند. دوم اینکه طی یک ششم از زمان صدور تا سررسید، اوراق را در بازار پول به یک شخص دیگر واگذار کند و سوم اینکه بعد از سپری شدن یک ششم مدت از زمان صدور تا سررسید اوراق، اقدام به فروش آن در فرابورس کند؛ مکانیسمی شبیه به اسناد خزانه که سالهاست در فرابورس ایران وجود دارد.
 
مدیرعامل فرابورس ایران با یادآوری اینکه سال پیش کلیات اوراق گام در شورای عالی پول و اعتبار تصویب شد، خاطرنشان کرد: دستورالعمل پذیرش و معاملات اوراق گواهی اعتبار مولد یا همان گام نیز در فروردین سال جاری به تصویب هیات‌مدیره سازمان بورس اوراق بهادار رسید.
 
وی در پایان با اعلام اینکه همکاری مهمی بین بازار پول و بازار سرمایه در انتشار اوراق گام شکل گرفته است، عنوان کرد: در این همکاری بانک مرکزی و بانک‌های تجاری کشور از یک سو و از سوی دیگر بازار سرمایه با محوریت سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، فرابورس ایران و بورس تهران حضور دارند که نمونه دیگر این همکاری را در انتشار اوراق دولت در فرابورس و انجام عملیات بازار باز نیز شاهد بودیم.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *