RSS
امروز چهارشنبه ، ۱۲ آذر ۱۳۹۹
آخرین اخبار

رشد حدود ۹ درصدی درآمد بانک‌های دولتی

رشد اقتصادی تابستان به ۰.۲ درصد رسید

بازار سرمایه راه اصلی تامین مالی

پیشنهاد ۴۰۰ میلیارد تومان از بیمه شخص ثالث برای کاهش تصادفات

افزایش ۲۷۰ هزار میلیاردتومانی منابع عمومی+ جدول

شرکت اکتشاف و حفاری تاسیس می شود

عرضه اولیه سهام دو زیرمجموعه بانک اقتصاد نوین

کامودیتی ها در مرکز توجه بازار سرمایه

عزم جدی وزارت صمت برای تقویت تولید، بورس کالا و حذف دلال‌ها

صندوق‌های سرمایه‌گذاری، ابزارهایی برای کاهش ریسک

لزوم به روز رسانی نسخه های همراه بانک ملت

حمایت از حوزه گردشگری آسیب دیده از ویروس کرونا توسط موسسه اعتباری ملل

افزایش سقف انتقال وجه کارت به کارت در بانک سینا

ابر فسادهای ایران

وضعیت کسری بودجه ایران در سال آینده

چگونه پالایشی یکم را به پرتفو اضافه کنیم؟

معرفی منتخبان جشنواره فیلم و عکس و پوستر صنعت بیمه

حمایت بانک مسکن از تامین تسهیلات مسکن کادر درمان

احتمال اعطای کارت اعتباری سهام عدالت تا پایان آذرماه

انتصاب سرپرست مدیریت تحول دیجیتال شرکت بیمه دی

دیدار نمایندگان بنیاد تعاون زندانیان با مدیرعامل بیمه سینا

جلسه نهایی ستاد انتخاب کارکنان شایسته صنعت بیمه

افزایش ضریب نفوذ بیمه با توجه به تحولات اقتصادی کشور

مشکل اقتصاد ایران کجاست؟

اعلام فهرست مدارک شناسایی اشخاص خارجی برای انجام امور بانکی

فرجام افزایش نرخ سود بانکی چه شد؟

۹:۲۸ - ۱۳۹۹/۹/۱کد خبر: 314116
ایستانیوز:حاتمی یزد اظهار داشت: به نوعی می‌توان گفت، بانک مرکزی بین سپره گذاران که خواستار افزایش نرخ سود هستند، با توجه به نرخ تورم بالایی که در اقتصاد کشور وجود دارد و گیرندگان تسهیلاتی که عمدتا از تولیدکنندگان هستند، قرار گرفته و نمی‌تواند، نه نرخ را زیادی بالا ببرد و نه اینکه نرخ سود را به طرز معناداری افزایش دهد، به بیان دیگر، بانک مرکزی سعی کرده با تعیین حداکثر سود ۲۰ درصدی حد وسط را بگیرد، تا اثرات تعیین چنین نرخی کنترل شده باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، رئیس کل بانک مرکزی با اعلام موافقت با افزایش سقف صندوق‌های با درآمد ثابت تا مبلغ ۳۰ هزار میلیارد تومان، گفت: بانک‌ها نیز توافق کرده‌اند با توجه به شرایط برخی از بانک‎های ناتراز، نرخ سود بین بانکی را حداکثر ۲۰ درصد تعیین و عملیاتی کنند.
 
 عبدالناصر همتی در یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: با توجه به نرخ سیاستی اعلام شده، بانک مرکزی نسبت به این نرخ در بازار بین بانکی پایبند و برنامه ریزی لازم در همین رابطه انجام داده است. بانک‌ها نیز توافق کرده اند با توجه به شرایط برخی از بانک‌های ناتراز، نرخ سود بین بانکی را حداکثر ۲۰ درصد تعیین و عملیاتی کنند.
 
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه عدم رعایت نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به هیچ وجه مجاز نیست، اضافه کرد: بانک‌ها ملزم به رعایت نرخ‌های مصوب سود سپرده‌ها شده اند، بازرسان حوزه نظارت بانک مرکزی تخلفات گزارش شده در بانک‌ها را از روز شنبه شروع به رصد کرده اند و برای اعمال قانون گزارش خواهند داد.
 
بانک مرکزی در تنگنا
احمد حاتمی یزد کارشناس مسائل بانکی در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه با تثبیت نرخ سود بانکی در محدوده ۲۰ درصد، همچنان نرخ واقعی بهره در اقتصاد ملی منفی خواهد بود، گفت: درحال حاضر نرخ تورم بر اساس آمار‌های رسمی حدود ۴۰ درصد است، در حالی که اگر نرخ سود بانکی ۲۰ درصد تعیین شود، نرخ بهره واقعی به منفی ۲۰ درصد خواهد رسید که این مسئله به زیان کسانی است که در بانک سپرده گذاری کرده اند.
 
وی افزود: اینکه فردی پول خود را در بانک سپرده گذاری کند، ۲۰ درصد از ارزش پول او کاسته می‌شود، این در حالی است که اگر بانک مرکزی نرخ سود را بالاتر نیز ببرد، با توجه به رکود تورمی که در اقتصاد وجود دارد، تولیدکنندگان نیز نمی‌توانند تسهیلاتی که دریافت می‌کنند، را تسویه کنند، زیرا که هزینه تامین مالی آن‌ها با افزایش همراه می‌شود.
 
حاتمی یزد اظهار داشت: به نوعی می‌توان گفت، بانک مرکزی بین سپره گذاران که خواستار افزایش نرخ سود هستند، با توجه به نرخ تورم بالایی که در اقتصاد کشور وجود دارد و گیرندگان تسهیلاتی که عمدتا از تولیدکنندگان هستند، قرار گرفته و نمی‌تواند، نه نرخ را زیادی بالا ببرد و نه اینکه نرخ سود را به طرز معناداری افزایش دهد، به بیان دیگر، بانک مرکزی سعی کرده با تعیین حداکثر سود ۲۰ درصدی حد وسط را بگیرد، تا اثرات تعیین چنین نرخی کنترل شده باشد.
 
این کارشناس امور بانکی همچنین در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود، روی کار آمدن جو بایدن به عنوان رئیس جمهورآمریکا و تعدیل انتظارات تورمی باعث عدم افزایش نرخ سود بانکی شد، بیان داشت: آن تاثیری که مدنظر نظر همه است، برای بهبود شرایط اقتصادی ناشی از ریاست جمهوری جو بایدن، حداقل یک سال طول خواهد کشید، زیرا که باید تحریم‌های بانکی و نفتی رفع شود، تا شرایط اقتصادی عادی شود.
 
وی اضافه کرد: درحال حاضر اکثر مشکلات اقتصادی که کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کند، ناشی از تحریم‌های ظالمانه‌ای است که دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی آمریکا آن‌ها را طی چهار سال گذشته وضع کرده، بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که یک شبه یا حتی یک ماهه معجزه شود و تمام مشکلات اقتصادی کشور حل شود، بلکه در این رابطه نیاز به گذر زمان است، تا شرایط به مرور بهبود یابد.
 
فزایش نرخ سود به ضرر بخش تولید است
عباس آرگون نائب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران  با اشاره به اینکه اقدام بانک مرکزی در عدم افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی یک اقدام درست بود، گفت: ما به عنوان نهاد بخش خصوصی کشور مخالف افزایش رسمی نرخ بهره در اقتصاد هستیم، زیرا زمانی که نرخ سود سپرده‌های بانکی افزایش پیدا کند، به تبع آن نرخ سود تسهیلات که به بخش تولید کشور نیز پرداخت می‌شود، باید افزایش یاید.
 
وی افزود: این در شرایطی است که در حال حاض کشور در وضعیت رکود تورمی به سر می‌برد و بسیاری بنگاه‌ها و کارخانجات با حداقل ظرفیت خود کار می‌کنند، افزایش نرخ سود بانکی به ضرر تولید کشور است، این در حالی است ما در کشور به جای اینکه بخواهیم با افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی، جذابیت برای انتقال پول به بانک‌ها را افزایش دهیم، باید کاری کنیم که این پول‌ها و سرمایه‌ها به سمت تولید سرازیر شود، تا بخش مولد اقتصاد کشور به حرکت درآید.
 
آرگون با اشاره به اینکه چندین سال است که نرخ سرمایه گذاری در کشور منفی است، اظهار داشت: طبیعتا در وضعیتی که جذابیت حضور در بازار‌های مختلف از جمله بانک در کشور بالا باشد، کسی به سمت تولید نمی‌آید، این در حالی است که از رهگذر توجه به تولید، نرخ رشد اقتصادی مثبت می‌شود و همچنین میزان اشتغال زایی بالا می‌رود، در غیر این صورت افزایش نرخ سود، چیزی جزء افزایش نقدینگی موجود در اقتصاد کشور را به دنبال ندارد.
 
نائب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران اضافه کرد: درست است که زمانی که که نرخ تورم ۴۰ درصد است نرخ بهره نیز باید همپای تورم رشد کند، اما این مسئله برای اقتصادی ملی به شدت زیان آور است و باعث می‌شود که رکود اقتصادی تشدید شود، بنابراین سیاست گذاران در این باره باید توجه کنند که بخش تولید کشور باید در حال حاضر در کانون توجه باشد تا اقتصاد کشور نیز تکانی بخورد.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *