RSS
امروز چهارشنبه ، ۱ بهمن ۱۳۹۹
آخرین اخبار

امکان درج شماره شبای حساب بر روی رفاه کارت فراهم شد

بورس به آتش چه سوخت؟

نرخ تورم سالیانه دی ماه ۳۲ درصد شد

حیثیت و اعتبار رییس بانک مرکزی به تعدیل نرخ ارز است

سید مجید بختیاری، مدیرعامل جدید بیمه ایران شد

دوری از کرونا با نوبت دهی تلفنی شعب بانک رفاه

شورای عالی بورس استعفای «قالیباف» را پذیرفت

رشد ۴۳ درصدی پرداخت تسهیلات در بانک مسکن

شناسایی ریسک منابع‌انسانی نیازمند تلاش جهادی، بنیادی و عالمانه

شورای عالی بورس محور تصمیم گیری و تعادل بخشی بازار سرمایه

یک ابزار طلایی دیگر در راه بورس کالا

انتقال برخی نمادها به تابلو زرد بازارپایه فرابورس ایران

ارسال پیامک جعلی سجام برای دارندگان سهام عدالت

خروج از رکود/ فولاد به مدار صعود برگشت

ایران، یکه‌تاز بازار گاز ترکیه

آتش کرونا در اقتصاد خاورمیانه

بانکداری الکترونیکی نقدینگی را کنترل می کند؟

عمل به مسئولیت اجتماعی در کنار وظیفه ذاتی بانک

«وگردش» بانکی با تمرکز بر گردشگری

تقدیر بیمه مرکزی از نقش بیمه "ما" در ترویج فرهنگ

مدیران بیمه آسیا از تلاش مدیرعامل و هیات مدیره سابق قدردانی کردند

ایجاد امکان بستن غیرحضوری حساب مازاد در بانک سینا

پرداخت ۱۱۵ هزار میلیارد ریال وام کرونایی از سوی بانک ملی

افزایش سود "کوثر" چشمگیر بود

حمایت از بورس با کاهش سود بانکی ممکن است؟

واکنش بازار مسکن به انتخابات آمریکا چه بود؟

رکود بیشتر در انتظار بازار مسکن

۱۱:۲ - ۱۳۹۹/۸/۲۴کد خبر: 313918
ایستانیوز:انتظار کاهش قیمت مسکن با افت قیمت دلار در شرایطی محقق می‌شود که ارزان‌ شدن دلار به کاهش قیمت نهاده‌های ساختمانی و هزینه‌های ساخت ‌و ساز منجر شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،در شرایطی که بازار دلار و طلا و البته سهام هفته ای پر نوسان را به دلیل انتخابات آمریکا دنبال کردند اما بررسی های سایت اتاق تهران نشان می دهد که بازار مسکن بی توجه به این تحولات هفته ای بی تفاوت را پشت سر گذاشت است. مشاهدات عینی و پرسوجو از مشاوران املاک نشان می دهد که در بازار مسکن هیچ اتفاقی از نظر قیمت رخ نداده است اگر چه که میزان معاملات کاهش یافته. یکی از مشاوران املاک به سایت اتاق تهران می گوید خریداران در انتظار کاهش قیمت هستند و فروشندگان هم حاضر نیستند که از قیمت های اعلام شده پایین بیایند و این فضا تنها به معنی رکود بیشتر بازار مسکن خواهد بود. یکی از مشاوران دیگر املاک هم می گوید:« وقتی قیمت زمین و هزینه های ساخت کاهش پیدا نکرده و از طرف دیگر همه سازندگان با قیمت گران قبلی ساختمان خود را ساخته اند چرا باید انتظار داشت که قیمت در بازار کاهش پیدا کند و اتفاقی که در آینده نزدیک رخ می دهد کسادی و رکود بیشتر بازار مسکن خواهد بود.»
 
البته در این بین خریداران در انتظار ارزان شدن هستند. یکی از آن ها که به مشاور املاکی در نزدیکی میدان هفت تیر آمده است، می گوید:« بعد از انتخاب بایدن من انتظار داشتم قیمت ها کاهش پیدا کند. من و همسرم یک ماهی هست که دنبال خرید خانه هستیم تا قبل از انتخابات املاک ها و صاحبان خانه اعلام می کردند که دست نگهداشته اند تا قیمت ها بعد از انتخابات مشخص شود و حالا هم که ترامپ نشده و بایدن شده است اعلام می کنن؛ قیمت بازار مشخص نیست و باید همه صبر کنند.»
 
در این بین البته یکی از مشاوران املاک با اشاره به اینکه دلار هم ارزان نشده است و تنها دلار دو روز به زیر 25 هزار تومان رسید و حالا احتمال عبور آن از 30 هزار تومان هم وجود دارد، می گوید:« انتظار کاهش قیمت مسکن با افت قیمت دلار در شرایطی محقق می‌شود که ارزان‌ شدن دلار به کاهش قیمت نهاده‌های ساختمانی و هزینه‌های ساخت ‌و ساز منجر شود و عملا هزینه تولید را کاهش یابد و این اتفاق هم در بلند مدت می تواند رخ دهد. البته باید در نظر داشت که این اتفاق هم درباره ملک های جدید ساز می افتد زیرا هیچ فردی حاضر نیست خانه ای که گران ساخته را ارزان بفروشد.»
 
در این بین پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان هم گفته است:« جمعیت کشور ما در حال افزایش است و بخش مسکن جدای از اینکه از تحولات اقتصاد کلان اثر می‌ پذیرد، افزایش نیاز آیندگان را نیز مدنظر قرار می‌دهد، درنتیجه مادامی‌که یکی از این دو عامل کلی به ثبات نرسد یعنی اقتصاد کلان آرام نشود یا پاسخ مناسبی به تقاضای مسکن داده نشود، این بازار با چسبندگی قیمت مواجه خواهد بود. بازار مسکن ایران ‌همواره در دوره‌های شوک و جهش ارزی با سونامی رشد قیمت مواجه بوده است. با درنظر گرفتن برآوردهایی که از کسری 5میلیون واحدی مسکن در کشور می‌شود، در آینده نیز این اتفاقات تکرار خواهد شد.»

خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:بازار مسکن
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *