RSS
امروز پنج شنبه ، ۱۳ آذر ۱۳۹۹
آخرین اخبار

رشد حدود ۹ درصدی درآمد بانک‌های دولتی

رشد اقتصادی تابستان به ۰.۲ درصد رسید

بازار سرمایه راه اصلی تامین مالی

پیشنهاد ۴۰۰ میلیارد تومان از بیمه شخص ثالث برای کاهش تصادفات

افزایش ۲۷۰ هزار میلیاردتومانی منابع عمومی+ جدول

شرکت اکتشاف و حفاری تاسیس می شود

عرضه اولیه سهام دو زیرمجموعه بانک اقتصاد نوین

کامودیتی ها در مرکز توجه بازار سرمایه

عزم جدی وزارت صمت برای تقویت تولید، بورس کالا و حذف دلال‌ها

صندوق‌های سرمایه‌گذاری، ابزارهایی برای کاهش ریسک

لزوم به روز رسانی نسخه های همراه بانک ملت

حمایت از حوزه گردشگری آسیب دیده از ویروس کرونا توسط موسسه اعتباری ملل

افزایش سقف انتقال وجه کارت به کارت در بانک سینا

ابر فسادهای ایران

وضعیت کسری بودجه ایران در سال آینده

چگونه پالایشی یکم را به پرتفو اضافه کنیم؟

معرفی منتخبان جشنواره فیلم و عکس و پوستر صنعت بیمه

حمایت بانک مسکن از تامین تسهیلات مسکن کادر درمان

احتمال اعطای کارت اعتباری سهام عدالت تا پایان آذرماه

انتصاب سرپرست مدیریت تحول دیجیتال شرکت بیمه دی

دیدار نمایندگان بنیاد تعاون زندانیان با مدیرعامل بیمه سینا

جلسه نهایی ستاد انتخاب کارکنان شایسته صنعت بیمه

افزایش ضریب نفوذ بیمه با توجه به تحولات اقتصادی کشور

مشکل اقتصاد ایران کجاست؟

اعلام فهرست مدارک شناسایی اشخاص خارجی برای انجام امور بانکی

به منظور جلوگیری از سقوط بیشتر قیمت سهام

آیا بورس تعطیل می‌شود؟

۱۲:۴ - ۱۳۹۹/۸/۷کد خبر: 312528
ایستانیوز:احسان رضاپور کارشناس بازار سهام ا اشاره به اینکه تعطیلی بورس تهران به خاطر ریزش‌هایی که داشته امکان پذیر نیست، گفت: آن چیزی که در قوانین و مقررات آمده در مورد تعطیلی بازار، مربوط به موارد فورس ماژور و استثنایی بوده و به نوعی غیر مترقبه محسوب میشود، اما اینکه به خاطر ریزش قیمت‌ها معاملات را تعطیل کنند، امری بعید و دور از انتظار بوده و احتمال انجام آن نزدیک به صفر است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، بعد از سه ماه ریزش مدام قیمت‌ها در بورس، برخی از سهام داران خواستار تعطیلی موقت بورس تهران شدند، تا تکلیف انتخابات آمریکا مشخص شود و بازار نیز از این فضا فاصله بگیرد، مسئله‌ای که به نظر می‌رسد محقق شدن آن عملی نباشد.
 
به گزارش فرارو، همایون دارابی کارشناس بازار سهام با اشاره به اینکه واقعیت این است که دولت در برابر زیان افرادی که در گذار‌های مختلف در بازار بورس مشارکت می‌کنند مسئولیت ندارد، به فرارو گفت:، اما دولت به‌عنوان حافظ ثروت عمومی مردم در برابر از بین رفتن ثروت آن‌ها در هر بخشی دارای مجموعه مسئولیت‌های عمومی و نه اقتصادی است. فرض کنید سیلی می‌آید، بیماری شیوع پیدا می‌کند، زلزله‌ای می‌شود یا اتفاقی می‌افتد که باعث می‌شود بخشی از یک جامعه دچار یک آسیب کلی شوند در این حالت دولت بنا بر ماهیت دولت بودنش، مسئولیت عمومی دارد که ثروت عمومی حفظ یا جبران شود.
 
دارابی درباره چگونگی حمایت دولت از سهامداران ادامه داد: کسی از دولت نمی‌خواهد که از بازار بورس حمایت کند و تشویق بکند. ما اتفاقا خیلی دوست داریم دولت در بازار سرمایه که بازار بخش خصوصی است آنقدر دخالت نداشته باشد. درخواست ما از دولت فقط همین است که تصمیمات عاقلانه و منطقی اتخاذ کند. یعنی بنشینند با متخصصین مشورت کنند و بعد تصمیم‌گیری کنند. متأسفانه الان جریان تصمیمات به نفع تولید، صنعت و اشتغال در کشور نیست و این ضربه بزرگی به کشور می‌زند.
 
آیا بورس به منظور جلوگیری از سقوط بیشتر قیمت سهام تعطیل خواهد شد؟
احسان رضاپور کارشناس بازار سهام در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه تعطیلی بورس تهران به خاطر ریزش‌هایی که داشته امکان پذیر نیست، گفت: آن چیزی که در قوانین و مقررات آمده در مورد تعطیلی بازار، مربوط به موارد فورس ماژور و استثنایی بوده و به نوعی غیر مترقبه محسوب می شود، اما اینکه به خاطر ریزش قیمت‌ها معاملات را تعطیل کنند، امری بعید و دور از انتظار بوده و احتمال انجام آن نزدیک به صفر است.
 
وی افزود: در حال حاضر بورس گرفتار یک روند نزول فرسایشی که به نظر می‌رسد این روند تا هفته آینده و موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ادامه داشته باشد، از سوی دیگر به دلیل بی اعتمادی سرمایه گذاران بورسی نسبت به وعده و وعید‌هایی که از سوی متولیان بازار برای تغییر روند داده شده، اما به آن‌ها عمل نشده، به نظر می‌رسد هر مثبتی را برخی از سهام‌داران خُرد، به دید فرصت خروج نگاه می‌کنند و با اینکه با ضرر زیادی روبرو شده اند، ترجیج می‌دهند، از این بازار خارج شوند.
 
رضاپور با اشاره به اینکه فشار فروش طی این روز‌ها در بورس با وجود نزول اخیر، بسیار بالا است، اظهار داشت: در شرایط حاضر متاسفانه‌ تر و خشک با هم در حال سوختن هستند، و بسیاری از سهم‌های ارزنده بازار با وجود اینکه به کف قیمتی خود رسیده اند، اما بازهم در آن‌ها فشار فروش وجود دارد، در حال حاضر ریسک‌های سیاسی و اقتصادی بر بورس سایه افکنده و تا این ریسک‌ها وجود داشته باشد، همچنان سایه ترس بر سر بازار و سهام داران خواهد بود.
 
این فعال بازار سرمایه با تاکید بر اینکه انتخابات آمریکا این روز‌ها یکی از مهم‌ترین مجهولاتی است که حل آن می‌تواند تا حدودی تکلیف بازار را مشخص کند، اضافه کرد: اگر آنچه که از نظرسنجی‌ها بر می‌آید، یعنی پیروزی جو بایدن رخ دهد، این مسئله به نفع بورس خواهد بود در مجموع، زیرا که از یک طرف گشایش‌های اقتصادی و سیاسی رخ خواهد داد که این موضوع ریسک‌های سیاسی موجود در بازار را از بین خواهد بود و از سوی دیگر این مسئله باعث ایجاد رکود در سایر بازار‌های مواری از جمله، طلا، مسکن، ارز و خودرو خواهد بود.
 
تاثیر انتخابات آمریکا بر روی بورس
وی ادامه داد: بنابراین چنین وضعیتی به نفع بورس خواهد بود و می‌تواند نقدینگی سایر بازار‌ها را نیز به بورس سرازیز کند، بر اساس برآورد‌ها تاکنون حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان طی سه ماهه اخیر به عنوان نقدینگی از بورس خارج شده که رقم قابل توجهی است، اگر این منابع دوباره به بازار ورود کنند، قدر مسلم طرف تقاضا با افزایش روبرو خواهد بود و همین مسئله می‌تواند محرکی خوبی برای شروع رشد بورس بعد از انتخاب بایدن باشد.
 
رضاپور بیان داشت: اما اگر ترامپ بخواهد انتخاب شود، هرچند که برخی‌ها معتقدند با توجه به افزایش انتظارات تورمی، بورس نیز به مانند سایر بازار‌های موازی رشد خواهد کرد، اما باید ریسک‌های سیاسی و بین‌المللی که ناشی از انتخاب مجدد ترامپ نیز به وجود خواهد آمد را نیز در نظر گرفت، در چنین شرایطی شاید برخی از افراد بازار‌هایی نظیر ارز، سکه، طلا و مسکن را امن‌تر از بورس بدانند و پول‌های خود را به این بازار‌ها سوق دهند، بنابراین در صورتی که بایدن انتخاب شود، در مجموع بازار‌ها بورس می‌تواند بیشترین بازدهی را بدهد، اما در مورد انتخاب ترامپ این موضوع نمی‌تواند مصداق پیدا کند، چرا که در چنین شرایطی اوضاع غیر قابل پیش‌بینی خواهد شد.
 
این کارشناس بورس با اشاره به اینکه ملاک عمل نرخ دلار در بورس ارز نیمایی است، یادآور شد: دلار نیمایی در مردادماه که ۱۴ هزار تومان بود، امروز به حدود ۲۵ هزار تومان رسیده است، حال اگر بایدن انتخاب شود، شاید برای مقطع کوتاهی دلار به زیر ۲۰ هزرا تومان بیاید، ولی بسیار بعید است که برای آینده نرح ارز نیمایی زیر ۲۲ هزار تومان تعیین شود، با توجه به این نرخ، شرکت‌های بورسی می‌توانند بسیار عملکرد خوبی را از خود برجای بگذارند و این مسئله در گزارش‌هایی شش ماهه دوم سال آن‌ها می‌تواند به خوبی نمود پیدا کند.
 
وی خاطرنشان ساخت: با توجه به این مطالب می‌تواند گفت، آینده بازار روشن است، اما این مسئله با توجه به ریزش اخیر نیاز به زمان دادن و به نوعی صبر کردن دارد، از سویی در حال حاضر خروج از بازار سرمایه در شرایط فعلی که بسیاری از سهام داران یا ضرر و زیان هنگفتی روبرو هستند، به هیچ عنوان به صلاح آن‌ها نیست، چرا که ریسک سرمایه گذاری در سایر بازار‌های سرمایه‌ای نیز به شدت بالا است.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *