RSS
امروز پنج شنبه ، ۱ آبان ۱۳۹۹
آخرین اخبار

رشد ۶۵ درصدی درآمدهای غیرمشاع بانک ایران زمین در ۶ ماهه

لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم تصویب شد

یارانه ۱۲۰ هزار تومانی در راه است

۱۰۰۰ میلیارد تومان در راه بورس

افزایش نقدشوندگی در برخی سهم‌های بورسی

احراز هویت سجام از طریق بانک مسکن به زودی

مسابقه فروش بیمه های حوادث انفرادی دربیمه دانا

سود ۳۰ درصدی بیمه‌های عمر بیمه سینا پرداخت شد

توسعه همکاری های بیمه سرمد و بانک صادرات

واریز سود مشارکت در منافع بیمه های عمر بیمه آرمان

افتتاح مرکز داده بانک ایران زمین

پیاده سازی استانداردهای IFRS در بیمه آسیا

پرداخت تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

معرفی توانمندی‌های مالی تجارت‌نو

پاسخ بیمه سامان به دغدغه خریداران بیمه عمر

ارائه خدمات و محصولات جدید بیمه‌ای در بیمه ملت

زمان اعلام نتایج مسابقه طراحی پوشش سازمانی بانک کارآفرین مشخص شد

تجلیل از بانک ملت در همایش ملی نفت

آیین رونمایی از کارت هواداری باشگاه پرسپولیس

درج نماد ۱۵ شرکت سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت در بورس

۵میلیون و ۴۰۰هزار تومان متوسط هزینه بستری هر بیمارکرونا

کاهش نرخ ارز و تثبیت بورس ادامه خواهد یافت

لغو دستورالعمل قیمت گذاری دستوری فولاد

چالش‌های واگذاری باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس

کاهش تورم ایران در پیش خواهد بود

دبیرکل انجمن اقتصاددانان ایران مطرح کرد؛

پیشنهاد جایگزینی برای روش بازگشت ارز صادراتی

۱۵:۱۹ - ۱۳۹۹/۷/۱۶کد خبر: 311044
ایستانیوز:دبیرکل انجمن اقتصاددانان ایران معتقد است: موضوع بازگشت ارز حاصل از صادرات چند بعدی است، اما می‌توان به روش جایگزین تهاتر نیز فکر کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،پیمان مولوی  تصریح کرد: اگر شرایط کشور و اقتصاد عادی بود اصلا چنین مباحثی درباره بازگشت ارز حاصل از صادرات و مشکلات مرتبط با آن وجود نداشت و ناخودآگاه براساس اتفاقی که در اقتصاد رخ می دهد هر صادرکننده مانند صادرکنندگان دیگر در همه جای دنیا به طور طبیعی ارز صادراتی خود را بر می گرداند چرا که برای صادرات دوباره نیاز به سرمایه در گردش دارد.
 
وی تاکید کرد: متاسفانه ما همه را در یک کاسه نمی بینیم؛ یعنی سیاستگذار و دولت کار خود را می کند و انتظار دارد بخش خصوصی و فعال اقتصادی نیز خود را سریعا با این تغییر و تحولات تطبیق دهد.
 
این تحلیل گر مسائل اقتصادی افزود: واقعیت این است که برای صادرات یک کالا، تاجر ایرانی باید بازاریابی کند و با رصد مداوم بازار در نهایت قراردادی را منعقد کند که همه این فرآیندها هزینه های بالایی را به صادرکننده خصوصی تحمیل خواهد کرد. این در حالی است که با تصمیم گیری ها در اقتصاد، موجبات تورم در بازارهای موازی و افزایش قیمت ها فراهم می شود که در این شرایط فعالان بخش خصوصی باید قراردادهای دلاری خود را پوشش دهند، اما ابزارهای لازم وجود ندارد.
 
به گفته مولوی، ابزارهایی که در ایران استفاده می شود در این دنیای مدرن اولیه است، یعنی تاجران در دنیا می توانند از ابزارهای مختلفی استفاده کنند، اما دسترسی مستقیم در ایران برای فعالان اقتصادی ما وجود ندارد.
 
دبیرکل انجمن اقتصاددانان ایران گفت: واقعیت امر این است که باید دید مشکل کجاست؟ آیا فقط نقل و انتقال پول است یا اینکه آوردن پول به صورت فیزیکی به داخل کشور؟ این در شرایطی است که می توان از سیستم تهاتر استفاده کرد و به صادرکننده فشار نیاورد. در واقع براساس الگوهایی که قبلا بود می توانستیم از روش تهاتر استفاده کنیم چرا که به هر حال اقتصاد کشور واردات و صادرات را در کنار هم دارد و به جای اینکه صادرکنندگان ملزم به آوردن پول به صورت فیزیکی شوند می شد روش های دیگری را به کار بست که کوتاه ترین راه حل آن تهاتر است، اما نیازمند تغییر استراتژی خواهد بود.
 
وی تصریح کرد: فرآیند سخت و پیچیده که در این مدت شاهد آن بودیم صادرکنندگان را بی انگیزه می کند و رغبت صادرات را از آنها می گیرد. صادرات در شرایط کنونی بسیار سخت شده و متاسفانه نتیجه آن پایان سال مشخص خواهد شد که با کاهش آمار در این بخش مواجه می شویم.
 
به گزارش ایبنا ،این تحلیل گر مسائل اقتصادی با بیان اینکه سیاست گذاری یک سویه و اشتباه و نگاه بالا به پایین موجب چنین نتیجه ای خواهد شد، افزود: بانک مرکزی که رویکرد فنی دارد باید نظرات بخش خصوصی واقعی که دغدغه مند است را بسنجد و از این راه حل ها استفاده کند.
 » ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *