آخرین اخبار

صنعت بیمه به بهره‌وری بی‌توجه است

بازدید مدیرعامل بانک ملت از شرکت لوله و ماشین سازی ایران

برندگان «همراهی» صاپ یک میلیارد ریال جایزه گرفتند

کد ملی جعلی برای فرار از مالیات

تمدید مهلت پرداخت وام کمک ودیعه مسکن و کسب وکارهای آسیب دیده ناشی از کرونا

صاحبان خانه‌های لوکس باید مالیات بدهند

آغاز فروش اوراق گواهی سپرده مدت داردر بانک رفاه

رشد ۳۰ هزار و ۲۷۴ واحدی شاخص بورس تهران

سفارش کمتر از ۵۰۰ هزار تومان تنها در یک دستور خرید و فروش میسر است

پیش‌بینی اوضاع بورس در ماه‌های آینده

افزایش قیمت داخلی سکه و طلا

افزایش ۲۰۰ تومانی قیمت دلار در صرافی‌های بانکی

آیا عرضه خودرو در بورس کالا جلوی دلالی را می گیرد؟

بازگشایی گره ارزی با برقراری مکانیزم واردات در برابر صادرات

بررسی مسائل صنفی بانک و بیمه

فروش بیمه های عمر و سرمایه گذاری با شرایط ویژه در مهرماه

جزئیات تسهیلات خرید بازنشستگان تامین اجتماعی

یک فروشگاه و روزنامه در راه ورود به بورس

دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تحت پوشش بیمه سامان

چرا نرخ دلار روز به روز در حال افزایش است؟

آخرین وضعیت بازار سکه و طلا؛ رکورد حباب سکه زده شد!

بیمه‌نامه آرامش در تحصیل با پوشش کرونا ارمغان‌‌آور آرامش خانواده‌ها

بانک ملت پرچمدار کارت‌های اعتباری

بانک صادرات ایران، میزبان شفافیت

وضعیت بانکداری در سایه کرونا

بانک‌ها با حضور در بورس از وظیفه ذاتی خود دور می‌شوند

عباس آرگون، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران
۱۳:۵ - ۱۳۹۹/۶/۲۶کد خبر: 310412
ایستانیوز:منابع بانکی باید به سمت تولید بروند. منابع بانک‌ها نباید برای حمایت از بازار سرمایه هزینه شود. آن‌هم در شرایطی که تولید کشور به‌شدت به حمایت نیاز دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،چند روز پیش خبر رسید که شورای عالی بورس محدودیت حضور بانک‌ها در بورس را لغو کرده است. شورای بورس یک آیین‌نامه جدید بانام «حفظ ثبات بازار سرمایه و صیانت از حقوق سهامداران» به تصویب رساند. مهم‌ترین مواد این آیین‌نامه شامل انجام بازارگردانی گسترده برای سهام شرکت‌ها، انتشار سهام خزانه و اوراق تبعی و صدور مجوز برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های تابعه بانک‌ها در بورس و تخصیص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی برای سرمایه‌گذاری در بورس بود. همچنین آن‌طور که رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد، مشارکت بانک‌ها در رابطه با مفاد ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، استثنا شد و بانک‌ها مجاز به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه خواهند بود.
 
به اعتقاد من این اقدام، بانک‌ها را وظیفه ذاتی خودشان دور می‌کند. بازار باید خودش به تعادل برسد. بازار با حمایت و تغییرات قانونی و بخشنامه‌ای نباید تعادل را پیدا کند. هر کاری غیرازاینکه عرضه و تقاضا خودشان را در بازار پیدا کنند، دخالت در بازار محسوب می‌شود. همین اقدام شورای عالی بورس هم دخالت در بازار است.
 
از طرفی هم منابع بانکی باید به سمت تولید بروند. منابع بانک‌ها نباید برای حمایت از بازار سرمایه هزینه شود. آن‌هم در شرایطی که تولید کشور به‌شدت به حمایت نیاز دارد.
 
در این میان صحبت‌هایی هم مطرح می‌شود که آیا شورای عالی بورس توانایی قانونی این لغو محدودیت را دارد یا خیر که در این زمینه باید بگویم که خلاف قانون است و احتمالاً برای اجرای آن باید مجوزهای مختلفی گرفته شود. چراکه ماده 16 و 17 قانون موانع تولید حضور بانک‌ها در بورس را منع کرده است.
 
از طرفی اگر قرار باشد این سازوکار به این شکل باشد که به طور مثال بانک‌ها به گروهی دیگر برای حمایت از بورس تسهیلات بدهند هم همچنان بحث محدودیت‌های سرمایه‌گذاری مطرح خواهد بود. به این راحتی هم نیست که بانک‌ها در هرجایی که خواستند سرمایه‌گذاری کنند، آنها در این زمینه محدودیت دارند.
 
من معتقدم، سرمایه اجتماعی و اعتماد افراد به جامعه و بازار باید باعث تقویت بازار سرمایه شود به این شکل خود بازار به‌تنهایی به توانایی می‌رسد. همچنین بهتر است که مسئولان این دامنه نوسان را بردارند. دامنه نوسان بزرگ‌ترین معضل بازار سرمایه است. صف‌نشینی‌هایی که چه درفروش و چه در خرید ایجاد می‌شود، باعث می‌شود مسیر بازار تغییر کند. به‌عنوان‌مثال یک میلیارد صف فروش وجود دارد، همه برای فروش می‌ایستند. یک میلیارد صف خرید باشد، همین افراد برای خرید می‌روند. تحلیل از بین رفته است. این در حالی است که باید ارزش‌افزوده خود شرکت‌ها باعث شود که مردم سهمی را بخرند یا بفروشند. نه اینکه بدون هیچ تحلیلی تنها به دلیل مسیر حرکت بازار این اتفاق رخ دهد.

خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:بانک‌ها، بورس
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *