RSS
امروز چهارشنبه ، ۱ بهمن ۱۳۹۹
آخرین اخبار

امکان درج شماره شبای حساب بر روی رفاه کارت فراهم شد

بورس به آتش چه سوخت؟

نرخ تورم سالیانه دی ماه ۳۲ درصد شد

حیثیت و اعتبار رییس بانک مرکزی به تعدیل نرخ ارز است

سید مجید بختیاری، مدیرعامل جدید بیمه ایران شد

دوری از کرونا با نوبت دهی تلفنی شعب بانک رفاه

شورای عالی بورس استعفای «قالیباف» را پذیرفت

رشد ۴۳ درصدی پرداخت تسهیلات در بانک مسکن

شناسایی ریسک منابع‌انسانی نیازمند تلاش جهادی، بنیادی و عالمانه

شورای عالی بورس محور تصمیم گیری و تعادل بخشی بازار سرمایه

یک ابزار طلایی دیگر در راه بورس کالا

انتقال برخی نمادها به تابلو زرد بازارپایه فرابورس ایران

ارسال پیامک جعلی سجام برای دارندگان سهام عدالت

خروج از رکود/ فولاد به مدار صعود برگشت

ایران، یکه‌تاز بازار گاز ترکیه

آتش کرونا در اقتصاد خاورمیانه

بانکداری الکترونیکی نقدینگی را کنترل می کند؟

عمل به مسئولیت اجتماعی در کنار وظیفه ذاتی بانک

«وگردش» بانکی با تمرکز بر گردشگری

تقدیر بیمه مرکزی از نقش بیمه "ما" در ترویج فرهنگ

مدیران بیمه آسیا از تلاش مدیرعامل و هیات مدیره سابق قدردانی کردند

ایجاد امکان بستن غیرحضوری حساب مازاد در بانک سینا

پرداخت ۱۱۵ هزار میلیارد ریال وام کرونایی از سوی بانک ملی

افزایش سود "کوثر" چشمگیر بود

حمایت از بورس با کاهش سود بانکی ممکن است؟

قطع وابستگی به نفت نیازمند حمایت از صادرات است

۱۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۵/۳۱کد خبر: 309767
ایستانیوز:رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به اینکه اگر به دنبال درآمد صادراتی هستیم باید بدون شتابزدگی از صادرات حمایت کنیم، پیش شرط های کاهش وابستگی به اقتصاد نفتی را تشریح کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،محمد لاهوتی  با اشاره به سخنرانی رئیس جمهور مبنی بر قطع وابستگی اقتصاد ایران به نفت، گفت: رئیس جمهور کاهش وابستگی کشور به اقتصاد نفتی را تا میزان ده درصد اعلام کرده‌اند که این امری بی‌سابقه بوده و در هیچ بازه زمانی، بودجه کشور تا این حد خود را از وابستگی به درآمدهای نفتی رها نکرده است. 
 
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران افزود: ایران در هیچ دوره‌ای چه قبل و چه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، چنین شرایطی را تجربه نکرده و امروز اقتصاد کشور مبتنی بر صادرات غیرنفتی است که این موضوع، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، به این معنا که کشوری که سال‌های سال بر اساس اقتصاد نفتی اداره می‌شده، اکنون به هر دلیلی از جمله تنگناهای ارزی از ناحیه تحریم‌ها، با شرایطی مواجه شده که به ناچار برای کشور و دولت، توفیقی ایجاد شده که وابستگی خود را از نفت جدا  و به اقتصاد و صادرات غیرنفتی متکی کند.
 
وی تصریح کرد: در چنین شرایطی، تنها کشور نفت‌خیزی در دنیا هستیم که وابستگی به بودجه در آن به حدود 10 درصد رسیده و اگرچه سال‌های قبل نیز، این وابستگی بالغ بر بیست درصد بوده است؛ اما باز هم نسبت به کشورهای نفت‌خیز، بودجه ایران کمترین وابستگی را داشته است.
 
لاهوتی معتقد است که این امر نشان می‌دهد یک فرآیندی طی شده و کار به وابستگی ده درصدی بودجه به درآمدهای نفتی رسیده است؛ به این معنا که طی سال‎‌های گذشته، از یک طرف صادرات مورد توجه قرار گرفته و از سوی دیگر، زیرساختهای صنعتی، کشاورزی و معدنی رشد یافته و در نهایت، سرمایه‌گذاری هایی که در حوزه صنایع پتروشیمی رخ داده، اکنون به ثمر نشسته و همه این عوامل سبب شده تا از صادرات 7 میلیارد دلاری دهه 80 به صادرات بالغ بر40 میلیارد دلاری در سال گذشته برسیم. 
 
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه بر اساس هدفگذاری‌های قبلی، کشور می‌بایست در حال حاضر صادرات بالغ بر 100 میلیارد دلار را تجربه می‌کرد، خاطرنشان کرد: البته دلایل متعددی از جمله تحریم‌های خارجی و محدودیت‌های داخلی نیز در نرسیدن به این عدد دخیل بوده‌اند.
 
به گفته وی، با توجه به شرایط کنونی که اقتصاد ایران نیازمند درآمدهای ارزی ناشی از صادرات غیرنفتی است، حمایت‌ از صادرات و فاصله گرفتن از شتاب‌زدگی در تصمیمات، از جمله فاکتورهای اصلی رشد صادرات است. بنابراین تسهیل صادرات و رفع موانع صادراتی عاملی برای رشد صادرات غیرنفتی است.
 
لاهوتی گفت: توجه به واقعیات و شرایط موجودی که صادرکنندگان با آن درگیر هستند، از جمله نکاتی است که باید مدنظر قرار گیرند، ضمن اینکه رفع موانع پیش روی صادرات نیز می‌تواند از جمله فاکتورهای مهم رونق صادرات کشور باشد. حمایت از صادرات به معنای حمایت از تولید و ایجاد اشتغال است.
 
وی تأکید کرد: با توجه به اینکه چاره‌ای جز حمایت از صادرات نداریم، چراکه هدفگذاری امسال، انجام صادرات به میزان حدود 41 میلیارد دلار بوده که تاکنون که 5 ماه از سال سپری شده، به دلیل شیوع ویروس کرونا که اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار داده، شاهد کاهش صادرات به میزان 39 درصد هستیم.
 
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران  ادامه داد: با توجه به گفته های رئیس‌جمهور، امروزه هم صادرکنندگان مسئولیت و بسیار سنگینی در مقابل اقتصاد کشور دارند و هم دولت و دستگاههای حاکمیتی باید به وظایف خود نسبت به صادرکنندگان به خوبی عمل کنند؛ به نحوی که باید بسترهای زیادی فراهم شوند که با رفع موانع، صادرکنندگان بتوانند میزان بیشتری از ارز صادراتی خود را به چرخه اقتصادی کشور برگردانند تا هم چرخ اقتصاد بچرخد و هم حمایت از صنعت صورت گیرد تا علاوه بر ایجاد اشتغال، ارزآوری حاصل از صادرات بتواند نیازهای ارزی کشور را پوشش دهد. 
 
به گزارش تسنیم ،  لاهوتی ادامه داد: در این شرایط، هر یک از ما در جایگاه صادرکننده و دولت باید تلاش کنیم که شرایط و بسترها را فراهم کرده و برای قطع وابستگی به اقتصاد نفتی گام برداریم؛ اما به هر حال برای رسیدن به این هدف، صادرکنندگان باید مورد حمایت قرار گرفته و صادرات رونق یابد تا در این زمان باقیمانده تا پایان سال نیز، بتوان کمبود و کاهش صادرات را جبران کرد. با کاهش قیمت نفت، قیمت میعانات نیز کاهش یافته و تلاش دوچندان را برای ارز  آوری بیشتر برای کشور نیاز داریم.
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *