RSS
امروز شنبه ، ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
آخرین اخبار

نمایشگاه صلح میلاد با حضور زنان ژورنالیست و مدگرای قجری

تثبیت شاخص بورس در کانال ۲ میلیون واحدی

ضرورت بسترسازی برای گسترش فین تک اسلامی

"وتجارت" به سود رسید

کلیه محصولات فولادی در بورس کالا عرضه می شود

تغییرات تازه در ساعات کار بورس؛ ماجرا از چه قرار است؟

پرداخت روزانه ۳میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه دربانک ملی

جزییات عرضه ۸.۹۹ درصدی سهام بانک سینا

پیام مدیرعامل به مناسبت یازدهمین سالگرد بانک توسعه تعاون

اهتمام ویژه بانک پارسیان به اجرای قانون رفع موانع تولید

دوفوریت لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی تصویب شد

جزییات طرح بخشودگی بدهی مشتریان بانک توسعه تعاون

رشد ۳۰۰ درصدی منابع بانک مهر ایران در ۳ سال

اعلام نرخ حق الوکاله بانک پارسیان در سال ۹۹

تراز بازار ثانویه ارز در ۴ ماهه امسال مثبت بود

بورس کالا هزینه معاملات املاک را کاهش می دهد

اتمام پذیره‌نویسی ۴۰۰۰ میلیارد ریالی صندوق مدیریت ثروت

۳۰ درصد سهام عدالت چند؟

چگونگی اخذ مالیات از خانه های خالی اعلام شد

گام های بیمه سرمد حوزه شفاف سازی

اصلاح ۸ نقطه حادثه خیز به همت برنامه دوربرگردون

ثبات در بازار با ابزارهای سلبی امکان‌پذیر نیست

فاز اول توافق تجاری پکن و واشنگتن ادامه پیدا می کند؟

توضیحات بانک ملت درباره واریز وجوه فروش سهام عدالت

مدیر جدید امور بازرسی بانک کارآفرین معرفی شد

چالش های FATF برای بازرگانان ایرانی

۱۸:۸ - ۱۳۹۹/۵/۱۱کد خبر: 309241
ایستانیوز:در اسفندماه سال ۹۸، کارگروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATFنام ایران را در فهرست سیاه خود قرار داد. پیشتر ایران فرصت داشت تا در ضرب الاجل تعیین شده برای اصلاح قوانین داخلی علیه پولشویی اقدام کند. تصویب لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام از جمله اقدامات مورد نظر برای کاهش فشار در روابط بانکی به بازرگانان ایرانی بود که انجام نشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،عدم همکاری بانک های کشورهای مختلف با طرف های ایرانی به دلیل فشارهای گروه ویژه اقدام مالی تشدید شده است. رییس اتاق بازرگانی ایران و چین به تازگی اعلام کرده در حال حاضر هیچ مبادله بانکی با روسیه و چین انجام نمی شود و بانک ها در این کشورها به دارندگان گذرنامه های ایرانی خدمات بانکی نمی دهند.
 
در اردی بهشت ماه سال گذشته بود که بانک کونلون چین اعلام کرد روابطش را با ایران محدود به کالاهای بشر دوستانه کرده است. این بانک هم چنین از 20 آوریل  سال جاری همکاری خود با بازرگانان ایرانی را به شدت محدود و آن را منوط به شرایط خاص و پیچیده کرده است. مجیدرضا حریری، رییس اتاق ایران و چین امروز اعلام کرد عدم همکاری بانک های خارجی به دلیل  ظن پولشویی، علاوه بر تحریم های آمریکا، به فشار بیشتر بر بازرگانان ایرانی منجر شده است.  رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت:«الان ما دو مشکل اساسی در سیستم بانکی داریم؛ یکی تحریم‌های آمریکا است که هر کشور همکار با ما را در تور تحریم‌های خود قرار می‌دهد. مشکل دوم؛ موضوع FATF  است که نپذیرفتن شرایط آن موجب این مشکل شده است. به طوری که در هفته اخیر از سوی این نهاد مالی مکرراً به سیستم‌های بانکی دنیا بخشنامه شده مبنی بر اینکه ایران یک کشور پرریسک‌ است و باید مبادلات مالی آن به شدت کنترل شود».
 
فشار بر مبادلات مالی ایرانیان به دلیل عدم پذیرش شروط مورد کارگروه ویژه اقدام مالی حتی دوتابعیتی ها در کانادا را هم شامل می شود. براساس تصمیم جدید وزارت دارایی کانادا، هر تراکنشی با مبدا، مقصد یا ارتباط با ایران، صرف نظر از مقدار آن تراکنشی پرریسک ارزیابی خواهد شد. براساس بیانیه ای که مرکز نظارت بر تراکنش های مالی و گزارش دهی کانادا چند روز پیش منتشر کرده، بانک ها، شرکت های ارائه دهنده خدمات مالی، بانک های خارجی و شرکت های ارائه دهنده خدمات کارت های اعتباری باید ضمن شناسایی هویت مشتریان ایرانی (حقیقی و حقوقی) نسبت به ریسک پولشویی و تامین مالی تروریسم مطمئن شوند. کانادا اعلام کرده  این دستورالعمل شامل تمامی اشخاص ایرانی ( حقیقی و حقوقی) می شود و برای گروه هایی که دارای اصالت یا ارتباط ایرانی باشند (نظیر دانشجویان ایرانی در کانادا، اشخاص دارای اقامت دایم کانادا و بستگان آن ها) استثنایی وجود ندارد.
 
در اسفندماه سال 98، کارگروه ویژه اقدام مالی موسوم به  FATFنام ایران را در فهرست سیاه خود قرار داد. پیشتر ایران فرصت داشت تا در ضرب الاجل تعیین شده برای اصلاح قوانین داخلی  علیه پولشویی اقدام کند. تصویب لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام از جمله اقدامات مورد نظر برای کاهش فشار در روابط بانکی به بازرگانان ایرانی بود که انجام نشد. در خردادماه سال جاری، دری نجف آبادی، از اعضای مجمع اعلام کرد لوایح باقی مانده FATF از دستور کار مجمع خارج شده است. نجف آبادی گفت:«نتوانستیم اعتماد کنیم».» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *