RSS
امروز شنبه ، ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
آخرین اخبار

نمایشگاه صلح میلاد با حضور زنان ژورنالیست و مدگرای قجری

تثبیت شاخص بورس در کانال ۲ میلیون واحدی

ضرورت بسترسازی برای گسترش فین تک اسلامی

"وتجارت" به سود رسید

کلیه محصولات فولادی در بورس کالا عرضه می شود

تغییرات تازه در ساعات کار بورس؛ ماجرا از چه قرار است؟

پرداخت روزانه ۳میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه دربانک ملی

جزییات عرضه ۸.۹۹ درصدی سهام بانک سینا

پیام مدیرعامل به مناسبت یازدهمین سالگرد بانک توسعه تعاون

اهتمام ویژه بانک پارسیان به اجرای قانون رفع موانع تولید

دوفوریت لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی تصویب شد

جزییات طرح بخشودگی بدهی مشتریان بانک توسعه تعاون

رشد ۳۰۰ درصدی منابع بانک مهر ایران در ۳ سال

اعلام نرخ حق الوکاله بانک پارسیان در سال ۹۹

تراز بازار ثانویه ارز در ۴ ماهه امسال مثبت بود

بورس کالا هزینه معاملات املاک را کاهش می دهد

اتمام پذیره‌نویسی ۴۰۰۰ میلیارد ریالی صندوق مدیریت ثروت

۳۰ درصد سهام عدالت چند؟

چگونگی اخذ مالیات از خانه های خالی اعلام شد

گام های بیمه سرمد حوزه شفاف سازی

اصلاح ۸ نقطه حادثه خیز به همت برنامه دوربرگردون

ثبات در بازار با ابزارهای سلبی امکان‌پذیر نیست

فاز اول توافق تجاری پکن و واشنگتن ادامه پیدا می کند؟

توضیحات بانک ملت درباره واریز وجوه فروش سهام عدالت

مدیر جدید امور بازرسی بانک کارآفرین معرفی شد

احسان رضاپور کارشناس بازار سهام

پیش بینی بورس در هفته پیش رو

۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۵/۱۱کد خبر: 309224
ایستانیوز:احسان رضاپور کارشناس بورس با تاکید بر اینکه بازار برای رشد مجدد نیاز به محرک و اخبار قوی دارد، بیان داشت: این خبر می‌تواند گزارش‌های مرداد و شهریورماه شرکت‌ها باشد که حاکی از عملکرد خوب شرکت‌های بورسی و فرابورسی باشد، تا آن زمان بورس به نظر می‌رسد روند این چند روز اخیر را ادامه دهد و اگر هم شاخص از کانال ۲ میلیون واحدی نیز عبور کند، از قدرت لازم برای ماندگاری و صعود به پله‌های بالاتر را ندارد. از سوی دیگر نیز سهام‌داران نباید نگران یک اصلاح جدی و قوی باشند،
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، برخی از کارشناسان بورس معتقدند، انتشار خبر فروش ۳۰ درصد دیگر از سهام عدالت و تاثیر این عامل بر بورس، همراه با نزدیک شدن شاخص کل به سطح روانی ۲ میلیون واحد، تا حدودی فشار عرضه را سنگین‌تر کرده و شاهد منفی شدن بیشتر سهام بازار، مخصوصا در شرکت‌های بزرگ هستیم.
 
به گزارش فرارو، نکته دیگری که در بازار مهم به نظر می‌رسد، فروش فعالان حقوقی بازار است که عمده این عرضه‌ها در سهم‌های بزرگ بازار اتفاق می‌افتد؛ این رویداد، موجب ایجاد ترس برخی از فعالان بازار شده و باعث می‌شود که‌ این افراد بیشتر به سمت فروش سوق داده شوند.
 
بازار سرمایه در حالی عرضه‌های چند روزه را تجربه می‌کند که در روند دو تا سه هفته گذشته بیشتر به سمت درجا زدن و تعادل پیش رفته است.
 
در مجموع می‌توان برای بازار سه سناریو را در نظر گرفت؛ در سناریوی اول (سناریوی خوش‌بینانه)، شاخص کل پس از پایان استراحت (اصلاح زمانی) به رشد خود ادامه می‌دهد و به سمت سطح ۲ میلیون واحد حمله می‌کند. هدف تکنیکالی این حرکت، سطح ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد، ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد و ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد است.
 
در سناریوی دوم، بازار تا سطح یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد به‌عنوان هدف اول و یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد به‌عنوان هدف دوم اصلاح قیمتی خود را تکمیل می‌کند و پس از آن به رشد خود ادامه می‌دهد. طی سناریوی سوم (سناریوی بدبینانه)، بازار تا سطح یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد اصلاح می‌کند و رشد بعدی خود را به‌عنوان حرکت آخر بازار انجام می‌دهد.
 
از بین این سه سناریو، سناریوی سوم کمتر مورد انتظار است و فعلا جای نگرانی چندانی در بازار نیست. از یک طرف به نظر می‌رسد فروش حقوقی‌ها بیشتر با هدف آماده کردن نقدینگی برای خرید در محدوده‌های مناسب‌تر بازار است و از طرف دیگر، هنوز دلایل کافی برای شروع ریزش بازار وجود ندارد و احتمال ادامه روند صعودی در بازار بسیار محتمل‌تر است.
 
پیش بینی بورس در هفته پیش روقیمت‌ها در بورس با دلار بالای ۲۰ هزار تومان منطبق شده است
احسان رضاپور کارشناس بازار سهام در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه قیمت سهام در بورس خود را با نرخ دلار ۲۰ هزار تومانی و بالاتر از آن تطبیق داده است، اظهار داشت: با توجه به رشدی که شاخص کل بورس از محدوده ۹۰۰ هزار واحد تا یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد داشت، دو هفته‌ای می‌شود که نماگر اصلی بازار سهام در حال درجا زدن است و به نظر می‌رسد این روند برای مدتی ادامه داشته باشد و فعلا شاخص از قدرت لازم برای عبور پرقدرت از قله دو میلیون واحدی را ندارد.
 
وی افزود: با توجه به اینکه این روز‌ها همچنان شاهد ورود نقدینگی به بورس هستیم، می‌توان گفت در بلند مدت روند بازار سهام صعودی خواهد بود، زیرا که هیچ بازار دیگری بازدهی بازار سرمایه را ندارد و از این جهت می‌توان گفت، نگرانی در مورد جهت‌گیری کلی بورس وجود نخواهد داشت، اما خوب این موضوع نیز یک واقعیت است که باید گفت، این بازار توان رشد ممتد را برای یک مدت زمان طولانی ندارد و باید دوره‌ای را به استراحت بپردازد.
 
رضاپور با بیان اینکه این روز‌ها شاخص کل در حال استراحت است، گفت: به اعتقاد بنده در هفته جاری نیز بورس روند هفته قبل را ادامه خواهد داد و یک بازار نوسانی را شاهد خواهیم بود، فعلا با توجه به رشد شتابان اخیر، بازار توان رشد قدرتمند را ندارد و شاخص کل یک روز مثبت می‌شود و روز دیگر منفی، از سویی نقدینگی موجود در بازار نیز از یک صنعت به صنعت دیگری در جابه‌جایی خواهد بود و این روند ممکن است حتی برای دو روز معاملاتی نیز رخ دهد، بنابراین، روز‌های پیش‌رو برای نوسان‌گیران و حرفه‌ای‌های بازار فرصت بسیار خوبی است که بتوانند از آن استفاده کنند.
 
این کارشناس بورس با تاکید بر اینکه بازار برای رشد مجدد نیاز به محرک و اخبار قوی دارد، بیان داشت: این خبر می‌تواند گزارش‌های مرداد و شهریورماه شرکت‌ها باشد که حاکی از عملکرد خوب شرکت‌های بورسی و فرابورسی باشد، تا آن زمان بورس به نظر می‌رسد روند این چند روز اخیر را ادامه دهد و اگر هم شاخص از کانال ۲ میلیون واحدی نیز عبور کند، از قدرت لازم برای ماندگاری و صعود به پله‌های بالاتر را ندارد. از سوی دیگر نیز سهام‌داران نباید نگران یک اصلاح جدی و قوی باشند، چرا که وضعیت چند روزه بورس نشان می‌دهد، که نشانه‌ای از اصلاح جدی چه از نظر زمانی و چه از نظر درصدی، همانند آن‌چه که در اردیبشهت و خردادماه رخ داد، وجود ندارد.
 
وی با اشاره به اینکه برای ادامه رشد پرقدرتمند بورس با یک ظرف زمانی روبرو هستیم که باید آن سپری شود، اضافه کرد: در مورد اصلاح نماد‌های بزرگ و شاخص‌ساز در حال حاضر با دو دیدگاه مختلف روبرو هستیم، از یک طرف برخی از کارشناسان معتقدند، آن‌ها با توجه به رشدی که داشته‌اند طی این مدت اکنون در دوره اصلاح بسر می‌برند و خرید آن‌ها منطقی به نظر نمی‌رسد و از سوی دیگر برخی از کارشناسان نیز اذعان دارند با توجه به حمایت دولت از این نماد‌ها به دلیل عرضه صندوق‌های ETF دولتی آن‌ها همچنان گارد صعودی به خود خواهند داشت و روند مثبت آن‌ها همچنان ادامه می‌یاید.
 
رضاپور ادامه داد: اما می‌توان گفت، اگر نماد‌های بزرگ و شاخص‌ساز با توجه به رشدی که طی این مدت انجام داده‌اند، باز هم این روند را در هفته پیش‌رو پی بگیرند، ریسک خرید آن‌ها بسیار بالا می‌رود و از طرفی با توجه به قدرت نقد شوندگی بالای آن‌ها و به دلیل آن‌که این گونه از سهم‌ها در پرتقوی بسیاری از فعالان بورسی قرار دارد، آن‌ها به دلیل رشد شتایان، این شرکت‌ها اقدام به شناسایی سود کنند و همین عامل باعث شود که عرضه‌ها در این شرکت‌ها با افزایش همراه شده و همین عامل باعث روند نزولی‌شان شود.
 
این فعال بازار سهام یادآور شد: اما اگر نماد‌های بزرگ همین‌طور در ادامه روند هفته قبل ۱۰ تا ۱۵ درصد دیگر با اصلاح روبرو شوند، قیمت‌ها برای بازار جذاب می‌شود و آن‌ها نیز با اقبال همراه شده و می‌توانند در اوائل هفته معاملات مثبتی را تجربه کنند، اما این روند مثیت نیز شاید دو سه روزه باشد، زیرا همان‌طور که عرض کردم در این دو هفته پیش‌رو بورس روند نوسانی را در پیش خواهد گرفت و نمی‌توان در کوتاه مدت و حداقل در دو هفته پیش‌رو رشد شارپ را از نماد‌های بزرگ و شاخص‌ساز انتظار داشت.
 برچسب‌ها:شاخص بورس
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *