RSS
امروز پنج شنبه ، ۸ آبان ۱۳۹۹
آخرین اخبار

انتقاد عضو شورای عالی بورس از سهل انگاری سازمان بورس

تعیین تکلیف ۴۰۰ هزار واحد مسکن ملی

چشم‌انداز رشد اقتصادی ایران

یارانه ۱۲۰ هزار تومانی؛ گریز ناگزیر دولت؟!

۳ دلیل افزایش چک‌های برگشتی

تداوم روند نزولی سهام ، دلار و سکه

ما دچار پارادوکسیم!

شفاف‌سازی ارزی بیمه آسیا

صدور آنلاین بیمه آتش‌سوزی “رازمان” در اکوسیستم همراز فراهم شد

سود قطعی بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری سرمد تعیین شد

بیمه دانا ۱۵۰۰ میلیارد ریال خسارت به آقای لبنیات کشور پرداخت کرد

بررسی اهداف و برنامه‌های شرکت‌های گروه مالی کارآفرین

توصیه یک کارشناس به سرمایه‌گذاران در بورس

ارزش سهام عدالت ۲۰ میلیون تومان شد

دام زنده در بورس کالای کشاورزی عرضه خواهد شد

مالیات بر ارزش افزوده؛ یار شاطر یا بار خاطر؟

دلایل کاهش اخیر نرخ دلار از زبان یک اقتصاددان

ارزی نیست

چاه عمیق کسری مالی در صندوق‌های بازنشستگی ایرانی

راه‌حل حراج اوراق بدهی دولتی برای جبران کسری بودجه به بن‌بست رسید؟

بورس به کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد سقوط کرد

آیا بورس تعطیل می‌شود؟

توصیه جدید دژپسند به سهامداران

چه‌کسانی بازار خوراکی‌ها را به‌هم می‌ریزند؟

وضعیت خطیر اقتصاد در ۶‌ماهه ۱۳۹۹

ماسک را کجا و چند بخریم؟

۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۴/۳۰کد خبر: ۳۰۸۸۹۱
ایستانیوز:به گفته رئیس مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) قیمت ماسک در داروخانه‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و فروشگاه‌های اینترنتی باید ۱۳۰۰ تومان و در سوپرمارکت‌ها، خواربارفروشی‌ها، ایستگاه‌های مترو و اتوبوس ۱۵۰۰ تومان باشد و فروش بیش از این نرخ تخلف محسوب می‌شود و شهروندان می‌توانند آن را گزارش کنند.
 
 
به گزارش ایسنا، اخیرا نرخ مصوب ماسک کارگاهی ۱۳۰۰ و صنعتی ۱۵۰۰ تومان اعلام شد، اما گزارش‌های میدانی از بازار نشان می‌دهد که حداقل قیمت ماسک در داروخانه‌ها معمولاً ۲۰۰۰ تومان است و حتی ۲۵۰۰ و ۳۰۰۰ تومان هم فروخته می‌شود. البته نرخ مصوب در ایستگاه‌های مترو عموما رعایت می‌شود و ماسک به نرخ ۱۵۰۰ تومان در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.
 
در فروشگاه‌های زنجیره ای و سوپرمارکت‌ها هم معمولا ماسک عرضه نمی‌شود. اما طبق گفته رئیس مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت صمت قیمت ماسک در داروخانه‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و فروشگاه‌های اینترنتی باید ۱۳۰۰ تومان و در سوپرمارکت‌ها، خواربارفروشی‌ها ایستگاه‌های مترو و اتوبوس ۱۵۰۰ تومان باشد.
 
در این رابطه جمشید گلپور در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: با توجه به اینکه تولید ماسک در واحدهای کارگاهی، دستی و کارگر محور است، قیمت آن ۱۵۰۰ تومان و قیمت ماسک صنعتی هم ۱۳۰۰ تومان برای مصرف کننده تعیین شده است.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،وی با بیان اینکه تا حدود ۱۰ روز پیش فرآیند توزیع ماسک زیر نظر وزارت بهداشت بود، تصریح کرد: بعد از الزامی شدن استفاده از ماسک، به دلیل پیش بینی افزایش تقاضا برای این محصول، فرآیند تولید از ابتدا تا انتها شامل تولید مواد اولیه، تولید ماسک و محل عرضه سیستمی شد و همه مراحل باید در سامانه جامع تجارت زیر نظر وزارت صمت ثبت شود.
 
به گفته رئیس مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت صمت، محل عرضه محصول واحدهای کارگاهی با نرخ ۱۵۰۰ تومان سوپرمارکت‌ها، خواربارفروشی‌ها ایستگاه‌های مترو و اتوبوس است، اما اولویت اول توزیع ماسک‌های صنعتی، عرضه روزانه دو میلیون ماسک به وزارت بهداشت برای توزیع در مراکز درمانی است و مابقی به قیمت ۱۳۰۰ تومان ابتدا در داروخانه‌ها و بعد در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و فروشگاه‌های اینترنتی توزیع می‌شود.
 
گلپور در پاسخ به اینکه چرا نرخ ماسک در داروخانه‌ها معمولاً بیش از ۲۰۰۰ تومان است؟ تصریح کرد: هر کسی ماسک را پیش از این قیمت عرضه می‌کند، گران‌فروشی کرده است. ممکن است داروخانه هم بگوید که محصول را گران خریده، اما ما می‌گوییم داروخانه هم نباید بالاتر از قیمت مصوب می‌خریده، بلکه باید مرجع گرانفروش را به سازمان‌های نظارتی معرفی می‌کرده تا با آنها برخورد شود.
 
البته به گفته این مقام مسئول، مرجع رسیدگی به تخلفات داروخانه‌ها وزارت بهداشت است و وزارت صمت و دستگاه‌های ذیربط آن از جمله سازمان حمایت و سازمان ‌های صمت حق ورود به گرانفروشی داروخانه‌ها را به لحاظ قانونی ندارند، اما این سازمان‌ها برای کمک به وزارت بهداشت اعلام آمادگی کرده‌اند؛ چراکه تاکنون گزارش‌های متعددی از گرانفروشی داروخانه‌ها به وزارت صمت رسیده و بهانه آنها هم این است که محصول را گران خریده‌اند.
 
سهمیه متخلفان قطع می‌شود
 
وی افزود: در فرآیند سیستمی کردن تولید و توزیع ماسک مسئله دیگر در نظر گرفته شده برای جلوگیری از گرانفروشی این است که اگر تخلف هر یک از شبکه های تولید و توزیع احراز شود، سهمیه مواد اولیه آنها قطع می‌شود. برای مثال مشخص شده هر واحدی با دریافت مقدار مشخصی پارچه چه تعداد ماسک باید تحویل دهد و اگر این مقدار به شبکه توزیع داده نشود به صورت سیستمی سهمیه آن قطع می‌شود و برای آن واحد پرونده تشکیل می‌شود. این فرایند در توزیع مواد ضدعفونی هم تجربه شده و جواب خوبی از آن گرفتیم.
 
گلپور ظرفیت تولید روزانه ماسک را ۱۰ تا ۱۲ میلیون عدد ابراز کرد و گفت: در حال حاضر مواد اولیه برای تولید روزانه ۱۰ میلیون ماسک تامین است و تلاش می‌کنیم هر روز این میزان بیشتر شود.
 
ماسک کودکان؛ ضرورت باشد تولید می‌کنیم
 
رئیس مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت صمت در ادامه در پاسخ به اینکه "گزارش‌ها حاکی از کمبود ماسک کودکان در بازار است. چه برنامه‌ای در این زمینه تعریف شده است؟ تصریح کرد: این موضوع را از اولین بار است که شنیدم و در جلسات هم این موضوع تاکنون مطرح نشده است، اما اگر واقعاً ضرورت آن وجود داشته باشد در جلسات بعدی حتما مطرح می‌شود تا بخش اندکی از ظرفیت به تولید ماسک کودکان اختصاص یابد.
 
کیفیت ماسک‌ها با هم تفاوتی ندارند
 
وی همچنین با تاکید بر اینکه هیچ تفاوتی بین کیفیت ماسک‌ها وجود ندارد، گفت: تمام افرادی که مواد اولیه برای تولید ماسک دریافت می‌کنند دارای تاییدیه وزارت بهداشت هستند.
 
ماسک پارچه‌ای را قبل از مصرف استریل کنید
 
گلپور درباره فروش ماسک از طریق دستفروشان هم گفت: ممکن است عده‌ای به صورت زیر پله‌ای ماسک تولید و عرضه کنند که متولی نظارت بر این موضوع وزارت بهداشت است، اما در حال حاضر تاکید ما این است که همه افراد از ماسک استفاده کنند و حتی اگر کسی ماسک پارچه‌ای تهیه می‌کند، بهتر است قبل از مصرف آن را بشوید و اتو کند تا استریل شود. البته توزیع ماسک غیرپارچه‌ای خارج از شبکه اصلا قابل قبول نیست.
 
گزارش مستند از قاچاق معکوس ماسک نداریم
 
این مقام مسئول در پایان درباره قاچاق معکوس ماسک گفت: تاکنون فقط گزارش‌های شفاهی در این باره شنیده شده که در پی آن صادرات ماسک به طور کلی ممنوع شد و هیچ گزارش مستندی به ما نرسیده است.برچسب‌ها:ماسک
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *