RSS
امروز جمعه ، ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
آخرین اخبار

تثبیت شاخص بورس در کانال ۲ میلیون واحدی

ضرورت بسترسازی برای گسترش فین تک اسلامی

"وتجارت" به سود رسید

کلیه محصولات فولادی در بورس کالا عرضه می شود

تغییرات تازه در ساعات کار بورس؛ ماجرا از چه قرار است؟

پرداخت روزانه ۳میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه دربانک ملی

جزییات عرضه ۸.۹۹ درصدی سهام بانک سینا

پیام مدیرعامل به مناسبت یازدهمین سالگرد بانک توسعه تعاون

اهتمام ویژه بانک پارسیان به اجرای قانون رفع موانع تولید

دوفوریت لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی تصویب شد

جزییات طرح بخشودگی بدهی مشتریان بانک توسعه تعاون

رشد ۳۰۰ درصدی منابع بانک مهر ایران در ۳ سال

اعلام نرخ حق الوکاله بانک پارسیان در سال ۹۹

تراز بازار ثانویه ارز در ۴ ماهه امسال مثبت بود

بورس کالا هزینه معاملات املاک را کاهش می دهد

اتمام پذیره‌نویسی ۴۰۰۰ میلیارد ریالی صندوق مدیریت ثروت

۳۰ درصد سهام عدالت چند؟

چگونگی اخذ مالیات از خانه های خالی اعلام شد

گام های بیمه سرمد حوزه شفاف سازی

اصلاح ۸ نقطه حادثه خیز به همت برنامه دوربرگردون

ثبات در بازار با ابزارهای سلبی امکان‌پذیر نیست

فاز اول توافق تجاری پکن و واشنگتن ادامه پیدا می کند؟

توضیحات بانک ملت درباره واریز وجوه فروش سهام عدالت

مدیر جدید امور بازرسی بانک کارآفرین معرفی شد

بررسی مشکلات نظام بانکی در نشست کمیسیون اقتصادی

مدیرعامل تامین سرمایه بانک مسکن خبر داد:

انتشار ۱۰ هزار میلیارد ریال اوراق رهنی مسکن

۱۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۴/۲۳کد خبر: 308625
ایستانیوز:تحرک بخشی به منابع موجود در اقتصاد برای حوزه تأمین مالی مسکن، بهبود نسبت کفایت سرمایه بانک، افزایش سودآوری، بهبود نسبت‌های مالی، خارج کردن دارایی‌های بانک‌ها از ترازنامه و بهبود ترکیب دارایی‌های بانکها از مزایای اوراق رهنی مسکن به شمار می رود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،مدیرعامل تامین سرمایه مسکن، با اشاره به اینکه از امروز هزارمیلیارد تومان اوراق رهنی(MBS) در بازار سرمایه منتشر می شود  گفت: این اوراق به منظور خرید مطالبات رهنی توسط ناشر منتشر می‌شود. به عبارتی ابزار بدهی است که نشان دهندۀ حقوق دارندۀ اوراق بر وجوه دریافتنی ناشر است. این اوراق از جمله اوراق بهادار با پشتوانه دارایی است که جریان نقدی آن به پشتوانه اصل و بهره های پرداختی از تسهیلات رهنی حاصل خواهد شد.
 
بهرنگ اسدی، ادامه داد: ایجاد بازار رهن ثانویه به عنوان یکی از بسترهای تأمین منابع مالی مورد نیاز برای تولید مسکن به عنوان ظرفیت های قانونی پیش بینی شده طبق بند یک ماده ۱۴ قانون سازماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن است.
 
وی با اشاره به اینکه شورای عالی بورس هم بر اساس بند ۲۴ ماده یک و بند ۴ ماده ۴ قانون بازار اوراق بهادار، اوراق رهنی را به عنوان ابزار مالی قانون بازار اوراق بهادار شناسایی و تصویب کرد ، یادآور شد: "دستورالعمل انتشار اوراق رهنی" در ۲۴ آذر ۹۴ به تصویب هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار رسید.
 
مدیرعامل تامین سرمایه مسکن، در خصوص سازوکار این اوراق گفت: در مدل انتشار این اوراق ابتدا سبدی از تسهیلات با کیفیت خوب بانک مسکن انتخاب شده و براساس مهندسی مالی صورت گرفته، جریانات نقدی آتی آن برای دوره ای مشخص و براساس سازوکار اوراق بهادارسازی به سرمایه گذاران واگذار می شود.
 
وی معتقد است این امر موجب می شود که بانک مسکن بتواند منابع تازه ای برای تدارک تسهیلات به متقاضیان هدف، تجهیز کند.
 
اسدی در خصوص تفاوت این اوراق با سایر اوراقی که در بورس منتشر می شود، ابراز داشت: اوراق رهنی از جمله اوراق به پشتوانه دارایی رهنی است. یعنی دارایی پایه اوراق مطالبات حاصل از تسهیلات رهنی است که در قالب عقد خرید دین به سرمایه گذاران واگذار می شود. با توجه به اینکه در کشور تسهیلات رهنی بخش کوچکی از ارزش ملک را شامل می شوند، و از مهمتر اینکه تدارک تسهیلات رهنی در کشور توسط بانک مسکن با سازوکار اطمینان بخش صورت می گیرد، می توان انتظار داشت که از لحاظ دارایی پایه و جریانات نقدی آتی جزو یکی از با کیفیت ترین اوراق تأمین مالی در کشور به حساب آید.
 
مدیرعامل تامین سرمایه مسکن ادامه داد: نکته مهمتر دیگر اینکه منابع حاصل از این مدل تأمین مالی مجدد به متقاضیان این حوزه تسهیلات داده می شود و می تواند نقش مهمی در حل مشکل تأمین مالی مسکن در کشور باشد. بنابراین ماهیت هدف از مصرف منابع خود دارای ارزش و اعتبار اجتماعی است و از شفافیت مشخصی نیز برخوردار است.
 
وی مهمترین مزیت انتشار اوراق رهنی را تعمیق بازار رهن ثانویه و انجام اقدامات توسعه ای در حوزه مسکن دانست و گفت: انتشار این اوراق، تنها راه حل برون رفت از مشکلات فعلی این بخش استراتژیک در کشور است که باید با رویکرد علمی و اجرایی صحیح به آن نگاه کرد. انتشار این اوراق می‌تواند به تحرک بخشی اقتصاد در حوزه مسکن، بهبود نسبت کفایت سرمایه بانک، افزایش سودآوری، بهبود نسبت‌های مالی، خارج کردن دارایی‌های بانک‌ها از ترازنامه و بهبود ترکیب دارایی‌ها کمک کند.
 
یادآور می شود؛ نخستین انتشار اوراق رهنی مربوط به تیر ۹۵ و به مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان و با نرخ سود ۱۸ درصدی بود که مرحله دوم، اوراقی به مبلغ هزار میلیارد تومان و با نرخ سود ۱۶درصدی  و سر رسید دو ساله منتشر می شود. این اوراق با نام و مبلغ اسمی هر ورقه ۱۰۰ هزار تومان بوده و مواعد پرداخت سود هر سه ماه یکبار انجام خواهد شد. معاملات ثانویه این اوراق هم پس از عرضه در فرابورس ، انجام خواهد شد. کلیه اشخاص  حقیقی و حقوقی می توانند درخواست خرید اوراق را از طریق کارگزار خود در سامانه معاملات ارائه کنند. بانک مسکن ضامن اوراق و عامل وصول اقساط خواهد بود.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *