RSS
امروز دوشنبه ، ۲۳ تیر ۱۳۹۹
آخرین اخبار

اعطای تسهیلات از سوی بانک رفاه در قالب "طرح عدل"

سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی ۱۷ میلیون و ۸۰۹ هزار تومان شد

بیمه های سنتیِ کوچک و متوسط بازندگان بحران کرونا

بازار سرمایه پیشران تورم در اقتصاد

رشد ۹۲۷۴ واحدی شاخص بورس تهران

آغاز ساخت هنرستان تربیت‌بدنی اردکان توسط چادرملو

شناسایی ریسک‌های جدیدصادرکنندگان

شرط بیمه مرکزی برای برگزاری مجامع بیمه ها

نرخ جریمه «مالیات از خانه‌های خالی» بازدارنده نیست

افزایش ​سقف انتقال کارت به کارت در بانک پاسارگاد

توضیحات بانک ملی به فروشندگان سهام عدالت

جزئیات واگذاری سهام شرکت‌های دولتی به تامین اجتماعی

بدهی یک تریلیون دلاری شرکت‌های جهان

چشم انداز تجاری هند، بدترین در جهان

امکان افتتاح حساب غیرحضوری طرح پردیس بانک سینا

لزوم بهره گیری بیشتر از ظرفیت بورس کالا

انتشار ۱۰ هزار میلیارد ریال اوراق رهنی مسکن

"غزر" به بورس می آید

آغاز دومین پذیره‌نویسی اوراق رهنی مسکن

چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان دیگر بی‌نفت نیست

۳۵ شرکت دانش بنیان در تابلوی بورس

همه داروهای کرونا را تامین می کنیم

بورس سد کنونی در برابر تورم

۱۳ پیشنهاد برای ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان

گره های کور اقتصاد ایران

مدیر سرمایه‌گذاری تأمین سرمایه سپهر مطرح کرد:

سهام عدالتتان را نفروشید

آموزش؛ شرط اصلی سرمایه گذاری در بازارسهام
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۹/۳/۱۷کد خبر: 307060
ایستانیوز: «در چند ماه اخیر با اقبالی که از سوی عموم مردم به بازار سرمایه شد، شاهد حضور اقشار مختلف جامعه در بازار سرمایه بودیم. این موضوع به ذات اتقاق مبارکی است زیراکه در اکثر کشورهای در حال توسعه نرخ مشارکت در بورس بین ۱۰ تا ۲۰ درصد است و ما با توجه به این اقبال عمومی باز هم با جوامع در حال توسعه فاصله داریم، اما در کنار این اقبال باید گفت که بسیاری از این افراد تازه وارد شناخت درستی از ظرفیت‌های بازار سرمایه ندارند و بدون توجه و شناخت از شاخص‌های ابتدایی سرمایه گذاری اقدام به این امر می کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،مدیر سرمایه‌گذاری تامین سرمایه سپهر با اشاره به مطلب بالا به سناگفت: آموزش در امر سرمایه گذاری نکته بسیار ضروری در بازار است که از هیجانات سرمایه‌گذاری کاسته و آرامش بیشتری را به بازار تزریق می کند. بسیاری از تازه واردان به بازارسرمایه، بدون اینکه درک درستی از وضعیت سودآوری شرکت، ریسک‌های سرمایه‌گذاری، شاخص‌های تاثیر گذار صنعت، شاخص‌های کلان اقتصادی و ریسک سیسنماتیک و غیرسیتمانیک داشته باشند، بدون توجه به گزارشات شرکت و جریانات اقتصادی و بازدهی متصور از آن، اقدام به معاملات سهم می‌کنند و این روند می تواند به تعادل رسیدن قیمت را به تاخیر بیندازد.
 
افشاری بیان کرد: به نظر من قیمت ها به صورت غیرواقعی بالا نرفته و در این مدت، شاهد اصلاح در اکثر نمادها بودیم که این اصلاح هم به نظرم اتفاق خوبی است و به تعادل بازار کمک می کند ولی آنچه واضح است با توجه به رشد قیمت نفت، افزایش قیمت کامودیتی‌ها، سودآوری شرکت‌ها، بحت تسعیر ارز و همچنین انتظارات تورمی بازار در اکثر نمادها رشد غیرواقعی ندارد.
 
وی تاکید کرد: معتقدم، کنترل رفتارهای هیجانی، ایجاد برنامه آموزشی به عنوان پیش فرض سرمایه گذاری مستقیم در بازار سرمایه، هدایت مردم به سمت شرکت های سبدگردان و صندوق‌های سرمایه گذاری و در پیش گرفتن برنامه منظم‌ و ایجاد فرصت فعالیت برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صندوق های بازنشستگی به شکل منسجم و هدفمند، بازار را از فضای کنونی خارج می‌کند.
 
سهام عدالت خود را نفروشید
 
این کارشناس بازارسرمایه در خصوص سهام عدالت نیز تصریح کرد: این سهام در قالب بسته‌ای حدودا ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی شامل ۳۶ شرکت بزرگ و فعال، وارد بازار سرمایه شده است که بنابر آخرین ابلاغیه های موجود در حدود ۳۰ درصد آن در طول یک سال قابلیت آزادسازی دارد.   
 
مدیر سرمایه گذاری تامین سرمایه سپهر در توصیه به سهامداران سهام عدالت گفت: با توجه به اینکه در شرایط تورمی قرار داریم و نگهداری وجه نقد در این شرایط قدرت خرید مردم را کاهش می دهد، به نظرم نگهداری سهام در شرایط کنونی با توجه به نوع شرکت های سهام عدالت که عمدتا از صنایع فلزات اساسی، پالایشگاهی و پتروشیمی هستند می‌تواند برای سهامداران مناسب باشد، زیرا این شرکت‌ها هم بازدهی عملیاتی مناسبی دارند و هم ریسک نقد شوندگی خاصی ندارد.
 
یک پیشنهاد
 
افشاری پیشنهاد کرد: به نظر من می توان زمانبندی و سیستم واگذاری سهام عدالت را از زمان معاملات در بازارسرمایه جدا کرد تا به ساختار بازار فشار وارد نشود، به این معنی که خریدار و ساعت معاملاتی متفاوتی داشته باشد. به طور مثال آنهایی که قصد دارند سهام عدالتشان را (در راستای عرضه بسته ۳۰ درصدی) واگذار کنند، این بسته را تنها به شرکت‌های سرمایه گذاری و صندوق‌ها (با یک تخفیف مشخصی که برای آن صندوق ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری به صرفه باشد) واگذار کنند. البته عرضه سهام عدالت، عرضه شدیدی نیست که بخواهد بازار را دچار تزلزل کند .
 
عرضه به طور پله‌ای انجام می‌شود، ریزش نداریم
 
وی افزود: ضمن اینکه بارها از طرف وزارت اقتصاد هم اعلام شده است که این عرضه به طور پله ای خواهد بود و همانطور که در بالا اشاره شد ظرف یک سال آینده نهایتا ۳۰ درصد آن قابل آزادسازی است. این میزان حدودا ۱۲۰ هزار میلیارد تومان است که باتوجه به حجم موجود معاملات در بازار قابلیت ساماندهی دارد. در این میان، این اجازه هم به کارگزاری‌ها و بانک‌ها داده شده که با توجه به صلاحدیدشان و در زمانی که بازار کشش آن را دارد، عرضه‌ها را انجام دهند.
 
  

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *