RSS
امروز پنج شنبه ، ۲۶ تیر ۱۳۹۹
آخرین اخبار

وزارت اقتصاد متکفل تامین نود درصد منابع بودجه کل کشور است

طلب ۲۵۶ هزار میلیارد تومانی تامین اجتماعی از دولت

سرمایه "وگردش" ۱۵ هزار میلیاردی شد

افزایش ۳۰ هزار تومانی قیمت سکه

افت ۳۲۱۱ واحدی نماگر تالار شیشه ای

درب دستگاه قضایی به روی بانک‌های متخلف بسته شد

تصویب صورت‌های مالی سال ۹۸ پست‌ بانک

تمامی فرایندهای ثبت‌نام در نظام مالیاتی الکترونیکی است

تصویب کلیات طرح اخذ مالیات از خانه های خالی

امکان استعلام آنلاین ضمانت‌نامه‌های بانکی فراهم شد

گیاهان دارویی وارد بورس کالا می‌شوند

دلار ۲۲هزارو ۹۵۰ تومان

عرضه اولیه زرماکارون باز هم به تاخیر افتاد

تبدیل تهدیدهای بیمه ای به فرصت

افزایش سقف انتقال وجه کارت به کارت در بانک سرمایه

زمان برگزاری مجمع بانک شهر اعلام شد

افزایش سقف خدمات مبتنی بر کارت بانکی در موسسه اعتباری ملل

استقبال اعضای صندوق قرض الحسنه شاهد از سامانه پیامکی استعلام وضعیت تسهیلات

دیدارمدیرعامل بانک آینده با شماری از مدیران ارشد بازار سرمایه

مردم به رسانه های جیبی خود اعتماد دارند

“بنو” با ۴۷ درصد رشد قیمت، بازگشایی شد

رشد ۴۹ درصدی ارزش سهام بیمه نوین در خرداد ماه

تقدیر برق منطقه ای یزد از چادرملو

طلا دوباره صعود کرد

بررسی اهداف دولت از شیوه خصوصی‌سازی

۳پیشنهاد پولی و مالی برای مقابله با آثار اقتصادی کرونا

۱۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۳/۱۳کد خبر: 306957
ایستانیوز:پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی طی گزارشی، سه پیشنهاد تکمیلی برای مقابله با آثار اقتصادی شیوع کرونا در ایران در حوزه سیاست‌گذاری پولی و بانکی و سیاست مالی ارائه کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی گزارشی با عنوان «سیاست‌های اقتصادی مقابله با پیامدهای رکودی شیوع کووید ۱۹ در ایران و جهان» منتشر کرده است.
 
در این گزارش آمده است: اپیدمی کرونا، اقتصاد بسیاری از کشورهای توسعه‌ یافته و در حال‌ توسعه را از مسیر شوک منفی در هر دو طرف عرضه و تقاضای کل اقتصاد به‌ صورت جدی تحت تاثیر منفی قرار داده است. این بحران به‌ تدریج آثار اقتصادی منفی خود را در حوزه‌های مختلف نمایان کرده که ایجاد رکود اقتصادی، کاهش شدید اشتغال (به‌ ویژه به‌ دلیل اجرای برنامه‌های قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی و افزایش کسری بودجه دولت ازجمله مهم‌ترین پیامدهای آن است.
 
در چنین شرایطی و با توجه به تجربیات بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸، سیاست‌گذاران در کشورهای مختلف به‌ صورت جدی تلاش می‌کنند با در نظر گرفتن برنامه‌های اقتصادی کوتاه‌مدت و میان‌مدت و به‌ طور خاص اجرای گسترده سیاست‌های پولی و مالی حمایتی، به کنترل آثار اقتصادی بحران کووید ۱۹ اقدام کنند.
 
بر اساس این گزارش، اقتصاد ایران هم‌زمان با شیوع بیماری کرونا، با چالش‌های بزرگ‌تری نسبت‌ به سایر کشورها مواجه شده است، چراکه کشور در سال‌های اخیر با تحریم‌های ظالمانه آمریکا مواجه بوده و کاهش قیمت نفت و به‌ تبع آن محدود کردن درآمدهای ارزی دولت، امکانات مالی دولت برای مقابله با این چالش را برای سیاست‌گذاران سخت‌تر از دیگر کشورها کرده است.
 
با وجود این و به رغم همه محدودیت‌ها اعم از تحریم‌های اقتصادی و کسری بودجه دولت، تاکنون هم تدابیر مناسبی برای کنترل شیوع بیماری کرونا در کشور به‌ مرحله اجرا درآمده است و هم تدابیر و سیاست‌های پولی و مالی گسترده‌ای برای استفاده صحیح از منابع و امکانات محدود در راستای کاهش آثار اقتصادی کرونا روی خانوارها (به‌ویژه اقشار کم‌درآمد) و حفظ زنجیره تولید و اشتغال موجود بنگاه‌ها تنظیم ‌شده و در مراحل اجرایی قرار گرفته است. انتظار می‌رود با اجرای مجموعه سیاست‌های اتخاذ شده و تقویت و تکمیل گام‌ به‌ گام این سیاست‌ها، کشور بتواند آثار منفی اقتصادی بحران شیوع کرونا را تا حد امکان کنترل و مدیریت کند.
 
در این گزارش ، سیاستی سه پیشنهاد تکمیلی برای مقابله با آثار اقتصادی شیوع کرونا در ایران در حوزه سیاست‌گذاری پولی و بانکی و سیاست مالی ارائه شده که از جمله آنها «تسریع و توسعه استفاده از اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) جهت حمایت فوری از زنجیره تامین» و «استفاده حداکثری از ظرفیت عملیات بازار باز روی اوراق مالی اسلامی دولت جهت مدیریت نرخ سود» هستند.
 » ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *