RSS
امروز چهارشنبه ، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
آخرین اخبار

تسهیل ورود شرکت‌ها به بورس

افزایش ۴۰ هزار و ۴۱۷ واحدی شاخص بورس تهران

بخشودگی ۹۰ درصدی جرائم با پرداخت مالیات تا پایان تیر ماه

محسن قادری معاون فناوری اطلاعات بانک گردشگری شد

دسترسی به اطلاعات بیمه شخص ثالث در بیمه ایران معین فراهم شد

خدمات رسانی ۱۰۰ درصدی سامانه‌های بانک شهر به مردم خوزستان

تقاضای گسترده خرید بلوکی سهام عدالت نشانه ارزندگی آن است

نرخ دلار ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ روی ١٧٠٧٠ تومان ثابت ماند

نفت به بالای ۳۵ دلار رسید

نوبخت: نرخ بیکاری در کشور به ۱۰.۷ درصد کاهش یافت

طلا خیال عقب‌نشینی ندارد

افت خفیف دلار

تکلیف سود سالانه سهام عدالت پس از فروش آن چه می‌شود؟

حکم قطعی متهمان پرونده سکه ثامن صادر شد

تصویر خردادی بازار مسکن پس از حذف قیمت آگهی‌ها

۳پیشنهاد پولی و مالی برای مقابله با آثار اقتصادی کرونا

آغاز رسمی معاملات سهام عدالت در بورس

22 نکته از صحبت های"همتی"در صحن علنی مجلس

ورود دوباره شاخص بورس به کانال یک میلیون واحدی

نرخ دلار نیمایی، عامل اصلی تحرک بازارسرمایه

رشد چشمگیر میزان دارایی های بانک ایران زمین تا پایان سال ۹۸

صیانت بیمه مرکزی از سرمایه های انسانی

مجمع بیمه "ما" به صورت آنلاین برگزار می شود

جهش بیمه سرمد به کانال هزار میلیاردی

دسترسی الکترونیکی بیمه گذاران بیمه "ما" به اطلاعات بیمه شخص ثالث

حمایت‌های ضدکرونا به کوچه بیکاران رسید

۱۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۳/۲کد خبر: 306594
ایستانیوز:با مصوبه ستاد مقابله با کرونا، دولت باید ۵ هزار میلیارد تومان برای پرداخت مستمری بیکاری ناشی از کرونا اختصاص دهد و مسئولان وزارت کار می‌گویند تاکنون بخشی از این اعتبار مصوب به صندوق بیکاری رسیده که فقط کفاف پرداخت مستمری موج اول بیکاران کرونا را می‌دهد. بر این اساس، مستمری شاغلانی که در اسفندماه بیکار شده‌اند و حائز شرایط هستند، به‌زودی واریز می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،از اوایل اسفند که رسماً شیوع کرونا در ایران تائید شد، به‌تدریج محدودیت‌های احتیاطی مقابله با این بیماری دامن کسب‌وکارها را گرفت و بخشی قابل‌توجهی از اشتغال را تحت تأثیر قرار داد. در این وضعیت جدای از تمهیداتی که برای حمایت از معیشت شاغلان آسیب‌دیده و خانوارهای آنها اندیشیده شد، 5 هزار میلیارد تومان نیز برای پرداخت مستمری به بیکاران مشمول قانون کار در نظر گرفته شد که حالا با تأمین بخشی از این اعتبار، قرار است مستمری کسانی که اسفند 98 بیکار شده‌اند واریز شود.
 
مستمری بیکاری مدنظر ستاد مقابله با کرونا که 5 هزار میلیارد تومان اعتبار برای آن در نظر گرفته شده، به کارگران مشمول قانون کار تعلق می‌گیرد که 3 درصد حق بیمه بیکاری نیز به نام آنها واریز شده باشد و در جریان شیوع کرونا بیکار شده‌ باشند.
 
بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی مسئولان وزارت کار، بعد از الکترونیکی شدن فرایند ثبت‌نام مشمولان دریافت بیمه بیکاری، تاکنون ۸۲۳ هزار و ۳۶۶ نفر در سامانه بیمه بیکاری درخواست خود را ثبت کرده‌اند که از این تعداد ۶۸۹ هزار و ۳۳۱ نفر مشمول برقراری بیمه بیکاری شده‌اند.
 
بیکاران اسفندماه در اولویت واریز
 
از مجموع کسانی که در دوره شیوه کرونا بالاجبار شغل خود را از دست داده و برای دریافت مستمری در سامانه بیمه بیکاری ثبت‌نام کرده‌اند، زمان بیکاری ۳۷۲ هزار و ۸۹۱ نفر در اسفندماه بوده طبق گفته مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار به‌احتمال‌زیاد مقرری بیمه بیکاری خود را به‌زودی دریافت خواهند کرد.
 
مسعود بابایی در مورد آخرین وضعیت بیمه بیکاری بیکار شدگان ناشی از شیوع کرونا به مهر گفته است: مرحله اول اعتباراتی که در قالب ۵ هزار میلیارد تومان بودجه مصوب ستاد مقابله با کرونا باید پرداخت مستمری بیکارشدگان کرونا اختصاص پیدا کند، به مبلغ هزار و 286 میلیارد تومان از سوی سازمان برنامه‌وبودجه به صندوق بیمه بیکاری اختصاص یافته که البته کفاف پرداخت مستمری به همه متقاضیان را نمی‌دهد.
 
بابایی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه هر چه سریع‌تر مراحل بعدی اعتبار مصوب بیمه بیکاری نیز تخصیص پیدا کند تا فرایند واریز بیمه بیکاری به همه مشمولان آغاز شود، می‌افزاید: از دو روز پیش سازمان تأمین اجتماعی در حال انجام محاسبات مالی برای مستمری بیکاران متقاضی مستمری است و به‌زودی واریز مستمری به حساب افرادی که تاریخ بیکاری آنها اسفندماه 1398 بوده است، آغاز می‌شود. به گفته او، با این حساب، ۳۷۲ هزار و ۸۹۱ نفر از اولین بیکاران کرونا در اولویت واریز مستمری قرار گرفته‌اند.
 
جهش متقاضیان مستمری بیکاری
 
ستاد ملی مقابله با کرونا در همین اولین جلساتی که به‌منظور ارزیابی خسارت‌های کرونا و چاره‌اندیشی برای جبران آنها برگزار شد، نگاه ویژه‌ای به اثرگذاری کرونا بر مشاغل و فعالیت‌های اقتصادی داشت و 5 هزار میلیارد تومان را مستقلاً برای واریز به صندوق بیمه بیکاری اختصاص داد؛ اما از همان روزها متولیان وزارت کار اعلام کردند به‌واسطه جهش قابل‌توجه تعداد متقاضیان دریافت بیمه بیکاری و نامشخص بودن دوره بیکاری این افراد، احتمالاً این مبلغ کافی نخواهد بود و باید اعتبارات اضافه‌ای نیز به این امر اختصاص یابد.
 
البته در زمان تصویب اعتبار 5 هزار میلیاردی برای پرداخت مستمری بیکاران کرونا، پیش‌بینی شده بود دو ماه مستمری به افراد پرداخت شود و به نظر می‌رسد این مبلغ کفاف این کار را بدهد؛ اما در صورت افزایش تعداد بیکاران یا افزایش دوره بیکاری این افراد این صندوق با کسری منابع مواجه می‌شود و با اولویت دادن به پرداخت مستمری بیکاران قبلی، قادر نخواهد بود مستمری بیکاران جدید را بپردازد.
 
آن‌گونه که مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار می‌گوید: تا پیش از شیوع کرونا، تعداد کل مقرری‌بگیران بیمه بیکاری کشور به‌صورت تجمعی ۲۴۰ هزار نفر بوده است اما به دنبال شیوع کرونا، تعداد زیادی از شاغلان برای اخذ مقرری بیمه بیکاری ثبت درخواست کرده‌اند و تعداد مشمولان مستمری بیکاری به حدود 4 برابر افزایش یافته است.
 
 بیکاران منتظر پیامک وزارت کار باشند
 
متقاضیان بیمه بیکاری آسیب‌دیده از کرونا که پیامک وزارت کار را دریافت کرده‌اند، سریعاً باید شماره حسابی برای واریز مبلغ بیمه بیکاری اعلام کنند.
 
دیروز وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: تمامی متقاضیان بیمه بیکاری که در اسفند سال ۱۳۹۸ بیکار شده‌اند و درخواست خود را در سامانه مربوط ثبت کرده‌اند، ظرف ۲۴ ساعت آینده پیامکی به شرح زیر دریافت می‌کنند: «متقاضی محترم، لطفاً به‌محض دریافت این پیامک با مراجعه به سامانه «ثبت درخواست بیمه بیکاری» و در اسرع وقت (حداکثر ۱۲ ساعت) نسبت به درج شماره حساب بانکی خود در یکی از بانک‌های تعیین شده در سامانه اقدام کنند. بدیهی است مسئولیت اعلام صحت‌وسقم شماره حساب و انطباق آن با کد ملی بر عهده جنابعالی خواهد بود.»
 
طبق اعلام وزارت کار، فهرست افرادی که تاریخ بیکاری آنها در فروردین‌ماه 1399 بوده است نیز از سوی سازمان تأمین اجتماعی احصا شده و در آینده‌ای نزدیک برای این افراد نیز پیامکی با مضمون فوق ارسال خواهد شد تا شماره حساب بانکی خود را برای دریافت مستمری بیکاری در سامانه مربوطه ثبت کنند.
 
 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *