RSS
امروز چهارشنبه ، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
آخرین اخبار

تسهیل ورود شرکت‌ها به بورس

افزایش ۴۰ هزار و ۴۱۷ واحدی شاخص بورس تهران

بخشودگی ۹۰ درصدی جرائم با پرداخت مالیات تا پایان تیر ماه

محسن قادری معاون فناوری اطلاعات بانک گردشگری شد

دسترسی به اطلاعات بیمه شخص ثالث در بیمه ایران معین فراهم شد

خدمات رسانی ۱۰۰ درصدی سامانه‌های بانک شهر به مردم خوزستان

تقاضای گسترده خرید بلوکی سهام عدالت نشانه ارزندگی آن است

نرخ دلار ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ روی ١٧٠٧٠ تومان ثابت ماند

نفت به بالای ۳۵ دلار رسید

نوبخت: نرخ بیکاری در کشور به ۱۰.۷ درصد کاهش یافت

طلا خیال عقب‌نشینی ندارد

افت خفیف دلار

تکلیف سود سالانه سهام عدالت پس از فروش آن چه می‌شود؟

حکم قطعی متهمان پرونده سکه ثامن صادر شد

تصویر خردادی بازار مسکن پس از حذف قیمت آگهی‌ها

۳پیشنهاد پولی و مالی برای مقابله با آثار اقتصادی کرونا

آغاز رسمی معاملات سهام عدالت در بورس

22 نکته از صحبت های"همتی"در صحن علنی مجلس

ورود دوباره شاخص بورس به کانال یک میلیون واحدی

نرخ دلار نیمایی، عامل اصلی تحرک بازارسرمایه

رشد چشمگیر میزان دارایی های بانک ایران زمین تا پایان سال ۹۸

صیانت بیمه مرکزی از سرمایه های انسانی

مجمع بیمه "ما" به صورت آنلاین برگزار می شود

جهش بیمه سرمد به کانال هزار میلیاردی

دسترسی الکترونیکی بیمه گذاران بیمه "ما" به اطلاعات بیمه شخص ثالث

بازسازی روابط تجاری خارجی؛ نیاز امروز اقتصاد ایران

مهدی تقوی اقتصاددان
۱۲:۴ - ۱۳۹۹/۲/۳۰کد خبر: 306489
ایستانیوز:برای کاهش این تنش‌ها بهتر است در ابتدا برخی روابط تجاری و اقتصادی با اروپایی‌ها را که مواضعی نزدیک‌تر به کشور دارند، بازیابی و بازسازی کنیم. در این صورت می‌توان بخشی از تنش‌ها را کاهش داد تا در سایه آن منابع ارزی نیز به کشور وارد شود. در این صورت برای بهبود شرایط بازار نیاز به دخالت نیست و نظارت کفایت می‌کند.
نرخ ارز روزهای گذشته سروصدای زیادی به پا کرده و با وجود نوسانات بیش از اندازه، رییس کل بانک مرکزی وعده بازگشت آرامش به نرخ‌ها را داده است. در نگاه اول، به نظر می‌رسد که نرخ ارز وابستگی زیادی به درآمدهای نفتی دارد، چراکه منبع اصلی آن درآمدهای نفتی است. در دو سال اخیر و به دلیل شدت یافتن تحریم‌ها کانال ورودی ارز به کشور با مشکلات و مسائل گوناگونی دست و پنجه نرم کرد.
 
به گونه‌ای که نرخ دلار در سال 97 به رقم‌هایی رسید که شاید باورش برای بسیاری سخت و دشوار بود. پیش از تشدید تحریم‌ها صادرات نفت کشور بیش از دو میلیون بشکه در روز بود ولی در شرایط فعلی که البته پاندمی کرونا نیز به آن اضافه شده، صادرات نفت به میزان بسیار کمتری رسیده به گونه‌ای که برخی رسانه‌های خارجی مدعی هستند رقم صادرات به کمتر از 100 هزار بشکه رسیده است. زمانی که نفت کمتری به فروش برسد دلار کمتری نیز به اقتصاد وارد می‌شود.
 
در نتیجه دلار کمتری نیز به واردکنندگان تعلق می‌گیرد. همین امر سبب کاهش ارزش پول ملی می‌شود. شاید این سوال به ذهن متبادر شود که سایر کشورهای تولیدکننده نیز با مشکل کاهش عرضه و تولید نفت مواجه هستند اما چرا بدین‌ صورت تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند؟ برای پاسخ‌دهی لازم است به این نکته اشاره شود که برخی کشورهای تولیدکننده اقتصاد تورم کمتری دارند. همین امر سبب افزایش تورم و کاهش ارزش پول ملی می‌شود.  نکته دوم در وابستگی تولید داخلی به واردات مواد اولیه و ارز است. تولیدکنندگان داخلی هر چند جزیی، نیاز به واردات برخی مواد اولیه دارند که تامین هزینه‌های آن ارتباط مستقیمی با میزان ارز کشور دارد. اگر نتوانند ارز را تامین کنند، کالا نیز کم تولید و با قیمت بالا عرضه می‌شود، بنابراین از این نظر نیز یک افزایشی در قیمت‌ها رخ می‌دهد. 
 
اینکه افزایش نرخ ارز تا کجا ادامه خواهد یافت نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم‌ترینش تنش‌های بین‌المللی است که البته محور اصلی نیز عملکرد ترامپ و باقی ماندن او در مسند ریاست‌جمهوری امریکاست. برای کاهش این تنش‌ها بهتر است در ابتدا برخی روابط تجاری و اقتصادی با اروپایی‌ها را که مواضعی نزدیک‌تر به کشور دارند، بازیابی و بازسازی کنیم. در این صورت می‌توان بخشی از تنش‌ها را کاهش داد تا در سایه آن منابع ارزی نیز به کشور وارد شود. در این صورت برای بهبود شرایط بازار نیاز به دخالت نیست و نظارت کفایت می‌کند./ اعتماد

خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:اقتصاد ایران
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *