RSS
امروز جمعه ، ۹ خرداد ۱۳۹۹
آخرین اخبار

شعبه مرکزی بیمه‌آسیا افتتاح شد

پیش‌بینی شاخص دو میلیون واحدی تا پایان امسال

بازار مسکن به رونق غیرتورمی رسیده است؟

مسکن کالای سرمایه‌ای شده است

سه نهاد مخل در فضای کسب وکار

محمدباقر قالیباف با ۲۳۰ رأی رئیس مجلس یازدهم شد

با دستمزد معقول، تورم کنترل می ‏شود

بانک رفاه طرح تسهیلاتی رفاه کالا را به اجرا گذاشت

بخش خصوصی می‌تواند رمزارزملی کشورها را تقویت کنند

بانک توسعه تعاون به‌ عنوان بانک عامل فروش سهام عدالت معرفی شد

آزمون های آداب و بیمه‌های زندگی به صورت الکترونیکی برگزار می شوند

کشف قیمت ۶۵۱۱۹ ریالی «آریا» در فرابورس

سهام عدالت متوفیان به وراث می رسد

امکان ثبت غیرحضوری درخواست فروش سهام عدالت در بانک ملت

توصیه به کسانی که پولی از حساب آن‌ها برداشت می‌شود

نقدینگی واقعا چقدر رشد کرده است؟

پیام تبریک مدیرعامل به مناسبت سالروز تاسیس بانک سینا

اگر بیمه نامه چاپی خواستید،درخواست بدید

آغاز فعالیت خزانه بانک آینده برای تحویل سکه

کمک ۵۰ میلیونی بانک ایران زمین به ایتام

حذف رمز ایستا و پویا با خودپرداز بانک رفاه

طلا ارزان می­ شود؟

متقاضیان ثبت نام خرید خودرو بخوانند

حراج اوراق بدهی دولتی، ۱۳ خرداد

جزئیات پرداخت انواع وام کرونا

۷ پیشنهاد تولیدکنندگان پروفیل فولادی برای تنظیم بازار ورق

۱۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۲/۲۹کد خبر: 306452
ایستانیوز:تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی در نامه ای به دبیر ستاد تنظیم بازار پیشنهاداتی را برای تنظیم بازار ورق های فولادی ارائه کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، در نامه سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی خطاب به کلامی، سرپرست معاونت بازرگانی وزارت صنعت و دبیر ستاد تنظیم بازار آمده است:
 
با صلوات بر محمد و آل محمد(ص)، احتراماً ضمن تشکر از جنابعالی و سایر اعضای محترم کارگروه تنظیم بازار جهت اخذ نظر این سندیکا در پاسخ به نامه شماره ۶۰/۵۲۲۲۵ مورخ 24 اردیبهشت 99 موارد زیر در خصوص نحوه تنظیم دستورالعمل تنظیم بازار ورق فولادی مرتبط با این سندیکا ارائه می گردد:
 
۱-قیمت  پایه ورق گرم فولادی : قیمت پایه ورق های گرم  فولادی قابل عرضه در بورس بر مبنای، ۸۵‌ درصد میانگین هفتگی قیمت جهانی ورق گرمCIS (FOB) ضرب در میانگین قیمت هفتگی ارز نیمایی می‌باشد sanarate.ir (میانگین هفتگی نرخ خرید و فروش ارز نیمایی اعلامی از سوی بانک مرکزی (ج.ا.ا ) سامانه محاسبه و مبنای رقابت بوده و به صورت هفتگی اعلام می گردد.)
 
۲-حداکثر رقابت: با هدف تنظیم بازار ورق گرم فولادی سقف رقابت حداکثر ۱۰درصد، روی قیمت پایه می‌باشد.
 
۳-کف عرضه ورق گرم فولادی: به منظور تنظیم و مدیریت بازار محصولات عرضه شده در بورس، عرضه کنندگان مکلفند نسبت به عرضه مستمر و مکفی (بر مبنای کف عرضه ) در هر مرحله اقدام نمایند.
 
در راستای عرضه مستمر و مکفی مقدار و حداقل عرضه هر تولیدکننده (کف عرضه ورق گرم فولادی) بر اساس عوامل زیر تعیین می شود:
 
*کف عرضه ورق گرم فولادی به صورت ماهانه حداقل ۵۰۰ هزار تن انواع ورق فولادی می باشد.
 
*میزان عرضه سلف ورق گرم فولادی حدود ۴۰ درصد تولید در بورس کالا می باشد (میزان عرضه، حداقل به میزان تقاضای هفتگی در بورس کالا باید باشد)
 
*میزان  عرضه مچینگ ورق گرم فولادی حدود ۶۰ درصد تولید می باشد.
 
تبصره۱: فروش بصورت مچینگ پس از عرضه حداکثری(حداقل به میزان تقاضا) پس کشف قیمت عادلانه انجام خواهد پذیرفت.
 
تبصره ۲: در صورتی که بازار با عطش تقاضا روبرو شد بلافاصله فروش بصورت تحویل فوری ورق اعلام گردد.
 
نکته:  در راستای ایجاد ساز و کار مناسب برای رعایت کف عرضه ماهانه و ضمانت اجرایی آن، مقرر شد با توجه به گزارش بورس کالا در خصوص موارد عدم رعایت کف عرضه ماهانه، پس از اتمام مهلت دو هفته ای برای جبران کسری مجموع عرضه سه هفته در یک گروه کالایی (مبنای شروع از ابتدای ماه) و عدم اجرای آن از جانب عرضه کنندگان ، اقدام قانونی توسط سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به عمل آید.
 
۴-نحوه تخصیص سهمیه ورق و استفاده از آن: سهمیه هر کارخانه مصرف کننده ورق فولادی، مطابق ظرفیت عملیاتی و واقعی مصرف کنندگان پایین دستی طبق گزارش کمیته مشترک ظرفیت سنجی فولاد مبارکه و سندیکا ملاک می باشد.
 
مقدار سهمیه دریافتی تولیدکنندگان به صورت شناور در نظر گرفته شده و هر کارخانه می تواند به صورت ۳‌ ماهه از سهمیه شناور استفاده نماید.
 
۵-عرضه تولیدکنندگان ورق: ورق های تولیدی فولاد مبارکه، نورد و لوله اهواز و فولاد گیلان در بورس کالا به صورت مستمر عرضه شود.
 
تبصره۱: در صورتی که نورد و لوله اهواز و فولاد گیلان مشکل عرضه دارند توسط مالک ورق تولیدی (کارمزدی) در بورس کالا  عرضه شود.
 
تبصره۲: تحویل اسلب به این شرکت ها به میزان عرضه ورق انجام شده آن شرکت ها در بورس کالا خواهد بود.
 
۶-صادرات ورق فولادی: صادرات ورق فولادی فقط در صورتی مجاز است که پس از عرضه در بورس کالا، این ورق فولادی بدون مشتری بماند و مادامی که تقاضا در بورس کالا بیش از عرضه باشد، صادرات ورق فولادی مورد تقاضا جهت حمایت از صنایع تکمیلی داخلی ممنوع است.
 
۷- نحوه فروش ورق به صنایع داخلی: به علت مشکلات مالی صنایع کوچک و متوسط خرید این صنایع از صنایع مادر  به صورت ۱۰ درصد نقدی و مابقی مبلغ  LC سه ماهه در بورس کالا و بصورت اعتباری در فروش مچینگ می باشد.
 
در پایان اعلام می دارد نظر این سندیکا در خصوص تنظیم بازار ورق فولادی در ۷ بند در خصوص عرضه در بورس کالا ارسال شد ولی همانگونه که در جلسات ستاد تنظیم بازار نیز بیان کردیم راه دیگر، عرضه مستقیم ورق فولادی توسط فولاد مبارکه با قیمت تمام شده بعلاوه سود منطقی و نظارت سازمان حمایت، به متقاضیان و مصرف کنندگان پایین دستی است.

.

 

 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *