RSS
امروز یکشنبه ، ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
آخرین اخبار

حذف فیزیکی بیمه نامه ثالث برای رفاه مردم است

بانک حکمت ایرانیان در بانک سپه ادغام شد

افزایش سقف تسهیلات برای مشتریان بانکداری شرکتی

طرح حذف ۴ صفر از پول ملی ایراد دارد

حمل و نقل عمومی کلانشهر کرج با حمایت بانک شهر گسترش می یابد

انعقاد تفاهم نامه همکاری بانک دی با سازمان منطقه آزاد کیش

بانک توسعه صادرات ایران تا سقف ۱۵۰۰۰ میلیارد ریال اوراق گام صادر می کند

سرمایه بیمه ما ۴۰۰میلیارد تومان می شود

عملکرد بیمه البرز در بیمه نامه های آتش سوزی

احتمال معامله سهام عدالت بعد از ساعت بازار

متوسط قیمت محصولات کشاورزی در زمستان ۹۸

هزینه دریافت وام ۲۴۰ میلیونی مسکن معادل وام ۴۰ میلیونی جعاله شد

قیمت دلار ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ به ۱۷۱۰۰ تومان رسید

قیمت سکه به ۷ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان رسید

رشد ۳۳ هزار و ۴۰۴ واحدی شاخص بورس تهران

تورم ۳۶.۷ درصدی شاخص کل قیمت تولیدکننده

اطلاعیه بانک مرکزی درباره حراج اوراق دولتی روز یکشنبه

تدوین برنامه دقیق برای جذب ارز حاصل از صادرات در بانک ملی

تامین مالی ۱۰ هزار میلیارد ریالی بانک مسکن با صکوک رهنی

فروش سهام عدالت، فقط از طریق کارگزاری‌ها و بانک‌ها

کاهش زمان اخذ مجوزها از ۷۲.۵ به ۳ روز

به پشتوانه بانک ملی ایران تجارت کنید

روحانی: نمی‌توانیم بزودی به شرایط قبل از کرونا برگردیم

بانک سرمایه، یکی ازچهار بانک برتر درکمترین خطای تراکنش‌های شتابی

مجمع اعتباری ملل فردا برگزار می‌شود

۱۵.۶ درصد از جمعیت فعال فارغ‌التحصیل آموزش عالی بیکار بوده‌اند

نرخ بیکاری زمستان ۹۸، ۱۰.۶ درصد شد

۱۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۱/۱۷کد خبر: 302803
ایستانیوز:بررسی نرخ بیکاری جوانان ۲۴-۱۵ ساله حاکی از آن است که ۲۵.۷ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیش‌تر بوده است. بررسی روند تغییـرات نرخ بیکاری جوانان ۲۴-۱۵ ساله کل کشور نشان می‌دهد که این شاخص نسبت به فصل مشابه در سال گذشته ۲.۴ درصد کاهش‌یافته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، براساس نتایج آمارگیری مرکز آمار در زمستان 1398، عمده‌ترین شاخص‌های بازار کار و تغییرات آن در زمستان 1398 نسبت به زمستان 1397 ارائه‌شده است.
 
طبق گزارش مرکز آمار بررسی نرخ مشارکت اقتصادی (نرخ فعالیت) جمعیت 15 ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که 42.2 درصد جمعیت در سن کار (15 ساله و بیش‌تر) ازنظر اقتصادی فعال بوده‌اند؛ یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرارگرفته‌اند. هم‌چنین نتایج نشان می‌دهد که نرخ مشارکت اقتصادی در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی کم‌تر بوده است. بررسی روند تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور نشان می‌دهد که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان 1397)، 1.1 درصد کاهش داشته است. بررسی نسبت اشتغال جمعیت 15 ساله و بیش‌تر بیانگر آن است که 37.8 درصد از جمعیت در سن کار (15 ساله و بیش‌تر) شاغل بوده‌اند. این شاخص در بین مردان بیش‌تر از زنان و در نقاط روستایی بیش‌تر از نقاط شهری بوده است.
 
بررسی اشتغال در بخش‌های عمده فعالیت اقتصادی نشان می‌دهد که بخش خدمات با 52.7 درصد بیش‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی، بخش‌های صنعت با 31.7 و کشاورزی با 15.6 درصد قرار دارند. سهم شاغلان بخش کشاورزی و بخش صنعت در زمستان 1398 نسبت به فصل مشابه سال قبل به ترتیب 0.4 درصد و 0.6 درصد کاهش و سهم شاغلان در بخش خدمات 1.0 درصد افزایش داشته است.
 
بررسی نرخ بیکاری جمعیت 15 ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که 10.6 درصد از جمعیت فعال، بیکار بوده‌اند. همچنین بر اساس فاصله اطمینان 95 درصد نرخ بیکاری کل کشور بین 10.2 درصد تا 11.1 درصد با نقطه مرکزی 10.6 درصد به‌دست‌آمده است؛ بدین معنی که این فاصله با اطمینان 95 درصد، مقدار واقعی نرخ بیکاری کل کشور را دربر می‌گیرد. بر اساس این نتایج، نرخ بیکاری در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیش‌تر بوده است. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری کل کشور نشان می‌دهد که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان 1397)، 1.7 درصد کاهش داشته است.
 
 بررسی نرخ بیکاری جوانان 24-15 ساله حاکی از آن است که 25.7 درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیش‌تر بوده است. بررسی روند تغییـرات نرخ بیکاری جوانان 24-15 ساله کل کشور نشان می‌دهد که این شاخص نسبت به فصل مشابه در سال گذشته 2.4 درصد کاهش‌یافته است.
 
 نرخ بیکاری گروه سنی 35 - 18 ساله نیز حاکی از آن است که 17.8 درصد از جمعیت فعال 35-18 ساله بیکار بوده‌اند. این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیش‌تر بوده است. بررسی روند تغییـرات نرخ بیکاری گروه سنی 35-18 ساله نشان می‌دهد که این شاخص نیز نسبت به فصل مشابه در سال گذشته 1.6 درصد کاهش پیداکرده است.
 
 بررسی نرخ بیکاری جمعیت فارغ‌التحصیل آموزش عالی، نشان می‌دهد 15.6 درصد از جمعیت فعال فارغ‌التحصیل آموزش عالی بیکار بوده‌اند. این نرخ در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط روستایی نسبت به نقاط شهری بیش‌تر بوده است. بررسی روند تغییـرات این نرخ حاکی از کاهش 2.0 درصدی در زمستان 1398 نسبت به فصل مشابه سال قبل است.
 
سهم اشتغال ناقص نشان می‌دهد که 10.4 درصد از جمعیت شاغل، دارای اشتغال ناقص بوده‌اند. این شاخص در بین مردان بیش‌تر از زنان و در نقاط روستایی بیش‌تر از نقاط شهری بوده است. سهم اشتغال ناقص در زمستان 1398 نسبت به فصل مشابه سال قبل 1.1 درصد کاهش پیداکرده است.
 
 بررسی سهم شاغلین 15 ساله و بیش‌تر با ساعت کار معمول 49 ساعت و بیش‌تر نشان می‌دهد، 35.3 درصد شاغلین، به‌طورمعمول، 49 ساعت و بیش‌تر در هفته کار می‌کنند. این شاخص که یکی از نماگرهای کار شایسته است نشان می‌دهد در کشور سهم زیادی از شاغلین بیش‌تر از استاندارد کار می‌کنند. این شاخص نسبت به فصل مشابه سال قبل 0.2 درصد کاهش داشته است.
 
در زمستان 1398 سهم جمعیت بیکار فارغ‌التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران 39.0 درصد بوده است. این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است. بررسی تغییرات این شاخص نشان می‌دهد که نسبت به فصل مشابه سال قبل 1.4 درصد افزایش داشته است.
 
در زمستان 1398 سهم جمعیت شاغل فارغ‌التحصیل آموزش عالی از کل شاغلان 25.1 درصد بوده است. این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است. بررسی تغییرات این شاخص نشان می‌دهد که نسبت به فصل مشابه سال قبل 0.5 درصد افزایش داشته است.
 
بررسی نرخ بیکاری جمعیت 10 ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که 10.6 درصد از جمعیت فعال، بیکار بوده‌اند. براساس این نتایج، نرخ بیکاری در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیش‌تر بوده است. این نرخ در زمستان 1398 نسبت به فصل مشابه سال قبل کاهش 1.7 درصدی را تجربه کرده است.
 
 
 
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *