RSS
امروز چهارشنبه ، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
آخرین اخبار

تسهیل ورود شرکت‌ها به بورس

افزایش ۴۰ هزار و ۴۱۷ واحدی شاخص بورس تهران

بخشودگی ۹۰ درصدی جرائم با پرداخت مالیات تا پایان تیر ماه

محسن قادری معاون فناوری اطلاعات بانک گردشگری شد

دسترسی به اطلاعات بیمه شخص ثالث در بیمه ایران معین فراهم شد

خدمات رسانی ۱۰۰ درصدی سامانه‌های بانک شهر به مردم خوزستان

تقاضای گسترده خرید بلوکی سهام عدالت نشانه ارزندگی آن است

نرخ دلار ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ روی ١٧٠٧٠ تومان ثابت ماند

نفت به بالای ۳۵ دلار رسید

نوبخت: نرخ بیکاری در کشور به ۱۰.۷ درصد کاهش یافت

طلا خیال عقب‌نشینی ندارد

افت خفیف دلار

تکلیف سود سالانه سهام عدالت پس از فروش آن چه می‌شود؟

حکم قطعی متهمان پرونده سکه ثامن صادر شد

تصویر خردادی بازار مسکن پس از حذف قیمت آگهی‌ها

۳پیشنهاد پولی و مالی برای مقابله با آثار اقتصادی کرونا

آغاز رسمی معاملات سهام عدالت در بورس

22 نکته از صحبت های"همتی"در صحن علنی مجلس

ورود دوباره شاخص بورس به کانال یک میلیون واحدی

نرخ دلار نیمایی، عامل اصلی تحرک بازارسرمایه

رشد چشمگیر میزان دارایی های بانک ایران زمین تا پایان سال ۹۸

صیانت بیمه مرکزی از سرمایه های انسانی

مجمع بیمه "ما" به صورت آنلاین برگزار می شود

جهش بیمه سرمد به کانال هزار میلیاردی

دسترسی الکترونیکی بیمه گذاران بیمه "ما" به اطلاعات بیمه شخص ثالث

به‌دور از چرخه جهانی

بانک‌ها از ارتباطات بین‌المللی بازمانده‌اند

۲۰:۶ - ۱۳۹۹/۱/۱۳کد خبر: 302713
ایستانیوز:۴ لایحه از سوی دولت به طور هم‌زمان به مجلس فرستاده شد که به لوایح چهارگانه بانکی مشهور شد. اصلاح قانون تأمین مالی تروریسم، اصلاح قانون مبارزه با پولشویی، و الحاق به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم سه لایحه‌ای هستند که در کنار لایحه الحاق به کنوانسیون جرایم سازمان‌یافته (پالرمو) در مجلس طرح شد.
گزارش 98
درگیر با اف‌اِی‌تی‌اف
صنعت بانکی ایران به مانند سایر صنایع با مشکلات تحریم مواجه است. این صنعت برای رشد نیاز به ارتباطات بین‌المللی دارد تا هم از نظر افزایش سطح استانداردهای بانکداری و هم از نظر ارتباطات ارزی با پیشرفت مواجه شود. در دهه 90 گذشته بانک‌های ایران از این شانس محروم بوده‌اند. تنها در سال‌های 95 و 96، موانع تحریمی کنار رفت که در آن سال‌ها هم به دلیل فاصله طولانی قطع ارتباطات بین‌المللی، امکان پیوند سریع فراهم نشد. در همین دو سال دولت سعی کرد با درخواست تغییرات در قوانین بانکی، استاندارد بانکداری را ارتقا دهد و موانع ارتباطات بانکی را فراهم کند. قدم گذاشتن در مسیر اصلاحات بانکی به غیر از مقررات بانک مرکزی و آیین‌نامه‌های دولت، نیاز به قوانین جدیدی داشت تا رویه‌های سنتی نظام بانکی را به سوی مکانیزم‌های مدرن سوق دهد.
 
4 لایحه از سوی دولت به طور هم‌زمان به مجلس فرستاده شد که به لوایح چهارگانه بانکی مشهور شد. اصلاح قانون تأمین مالی تروریسم، اصلاح قانون مبارزه با پولشویی، و الحاق به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم سه لایحه‌ای هستند که در کنار لایحه الحاق به کنوانسیون جرایم سازمان‌یافته (پالرمو) در مجلس طرح شد. هرچند لایحه مربوط به پالرمو به صورت مستقیم در ارتباط با اف‌اِی‌تی‌اف قرار ندارد و مرتبط با سازمان ملل است اما به دلیل آن‌که موضوعات مشترکی همچون پولشویی و نحوه دسته‌بندی جرایم سازمان‌یافته به نوعی در زیرشاخه‌های اف‌اِی‌تی‌اف طرح می‌شوند، بسیاری این 4 لایحه را در یک سبد جای دادند با این وجود 3 لایحه توانست به سلامت از پارلمان عبور کند و لایحه‌ای که ارتباط مستقیم با کارگروه اقدام مالی موسوم به اف‌اِی‌تی‌اف داشت باقی ماند.
 
این لایحه هم از مجلس عبور کرد اما بعد از مخالفت شورای نگهبان راهی مجمع تشخیص مصلحت نظام شد. مجمع تشخیص اما تصویب این لایحه را به تأخیر انداخت. این لایحه سرانجامی در مجمع نداشت تا این‌که دوم اسفند 98 نشست ویژه گروه اقدام مالی موسوم به اف‌اِی‌تی‌اف برگزار شد و این نهاد بار دیگر ایران را در لیست سیاه مالی قرار داد و از لیست تعلیق درآورد. این در حالی است که کشورهای رأی‌دهنده برای چند دوره پی‌درپی مجاب شده بودند که ایران در حال تصویب قوانین مورد نظر برای پیوستن به این گروه است. با این اتفاق بانک‌ها شرایط دشوارتری نسبت به گذشته احساس می‌کنند.
 
از سوی دیگر در شرایط رکود اقتصادی و کاهش ارزش پول ملی، فعالان اقتصادی انتظار دارند که تأمین مالی بهتری از سوی بانک‌ها داشته باشند.
پیش‌بینی 99
اصلاح یک قانون مهم
 
یک لایحه مهم بانکی به مجلس ارسال شده است که بررسی آن به سال 99 موکول شده است. لایحه اصلاح قانون بانکداری اسلامی که از قوانین پایه در صنعت بانکداری به حساب می‌آید برای فعالان اقتصادی و بانک‌‌ها اهمیت فراوانی دارد. فعالان اقتصادی درخواست کرده‌اند که بررسی این لایحه به سال 99 موکول شود تا به‌دور از شرایط انتخابات و به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد. نوع اصلاحات در این قانون، سرنوشت صنعت بانکداری ایران را تحت تأثیر قرار خواهد داد./ آینده نگر 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *