RSS
امروز چهارشنبه ، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
آخرین اخبار

موجی از ورشکستگی شرکت‌های نفتی در راه است

برنده نهایی بحران جهانی کرونا کیست؟

کرونا ۱۵ درصد از اقتصاد ایران را هدف می گیرد

نفت می‌تواند به کمتر از ۲۰ دلار در هر بشکه برسد

کدام تورم؟

حداقل مبلغ خرید سهام، ۵۰۰ هزار تومان شد

عرضه حامل‌های جدید انرژی در سال ۹۹

۱۲ درصد از سهام «شستا» در راه بورس

واریز ۳ هزار میلیارد برای حمایت از بهداشت و درمان

خوش‌بینی سرمایه گذاران محرک اصلی رشد بازار سهام

میانگین نرخ خرید دلار در بازار ثانویه به ۱۳.۹۷۷ تومان رسید

دارایی‌های بازگشت شده، جهت فروش تحویل بانک‌ها شده است

آثار و تبعات ویروس کرونا بر اقتصاد و صنعت بانکداری

حمایت بیمه تجارت‌نو از نمایندگان فروش در مقابل آسیب اقتصادی کرونا

برنامه‌های چهارگانه صنعت بیمه برای تحقق شعار جهش تولید

کسب رتبه دوم بانک صنعت ومعدن درشاخص‌های تدوینی وزارت اقتصاد

مجمع سالانه سامان کیش برگزار شد

سهام آریاساسول هفته آینده عرضه می‌شود

کاهش قیمت فلز زرد

راه اندازی سررسید جدید آتی زعفران در بورس کالا

قانون بیمه شخص ثالث باید تغییر کند

اقساط وام از محل یارانه چقدر می شود؟

موافقت با برنامه‌های بانک مرکزی برای مهار کرونا

تصویب سند راهبردی بانک مرکزی

بررسی راهکارها و پیشنهادهای مواجهه با شیوع ویروس کرونا

نرخ رشد اقتصادی فصل پاییز بدون نفت؛ ۰.۹ درصد

۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۱کد خبر: 301166
ایستانیوز:رییس مرکز آمار ایران اعلام کرد: نرخ رشد اقتصادی بدون نفت در فصل پاییز ١٣٩٨ به عدد ٠,٩ رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، جواد حسین زاده جزئیات رشد اقتصادی ٩ ماه سال ١٣٩٨ و فصل پاییز سال جاری را اعلام کرد. وی با بیان اینکه میزان محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ١٣٩٠ در نه ماهه اول سال ١٣٩٨ به حدود ٥٠٠ هزار  میلیارد تومان (با نفت) و ٤٣٠ هزار میلیارد تومان (بدون نفت)   رسیده است، گفت: رشد اقتصادی ٩ ماه سال جاری (بدون نفت) نسبت به  دو فصل قبل بهبود یافته  و به عدد صفر درصد و در فصل پاییز سال ١٣٩٨ به عدد مثبت ٠,٩ درصد رسیده است. همچنین  رشد اقتصادی در  ٩ ماهه سال ١٣٩٨، در گروه کشاورزی، مثبت ٣.٢ درصد، در گروه صنایع و معادن (بدون نفت) مثبت ٢ در صد، خدمات منفی ٠.٢ درصد  و بخش ساختمان مثبت ٩.٦ درصد بوده است.
 
حسین زاده در پاسخ به این سوال  که در محاسبه رشد اقتصادی با نفت در مقایسه با رشد اقتصادی بدون نفت، چه عواملی مد نظر قرار می گیرد؟ پاسخ داد: در محاسبات رشد  اقتصادی  با نفت، استخراج  نفت خام و گاز  طبیعی  به عنوان یکی از زیر بخش های اقتصادی  منظور می شود و باید  به این نکته  نیز اشاره کنم که در فصل پاییز  ١٣٩٨، رشد اقتصادی با نفت با بهبود قابل توجهی نسبت به فصول قبل از  خود، به عدد منفی ١,٧ در صد رسیده است.
 
رییس مرکز آمار ایران در ادامه ١٣٩٨ با اشاره به اینکه در زمینه نرخ رشد بخش کشاورزی در فصل پاییز، در دو فصل بهار و تابستان با رشدهای مثبت نسبتا بالایی مواجه بوده ایم، گفت: در فصل پاییز سال جاری به دلیل خسارت های حاصل از  سیل  و تاثیر آن بر بخش کشاورزی، این بخش با رشد منفی مواجه بوده اما در مجموع در ٩ ماهه  سال ١٣٩٨، نرخ رشد گروه کشاورزی رشد مثبت ٣,٢ درصدی داشته است.
 
وی در تشریح روند رشد بخش صنایع  و معادن(بدون نفت) افزود: در کلیه فصل های سال ١٣٩٧ و دو فصل اول سال ١٣٩٨، رشد این بخش بی سابقه بوده و در نهایت، رشد اقتصادی  بخش صنایع و معادن (بدون نفت) پس از گذشت بیش از ٦ فصل به عدد مثبت  ٧,٥ درصد رسیده که این رشد عمدتا از زیر بخش ساختمان و بخش تامین آب، برق  و گاز طبیعی حاصل شده است. همچنین رشد اقتصادی  گروه خدمات با ثبت رشد اقتصادی منفی ٠.١، ٠.١ و منفی ٠.٧  درصد در فصل های بهار، تابستان و پاییز، در  نه ماهه سال جاری به رشد اقتصادی منفی ٠.٢ رسیده است.
 
حسین زاده ضمن تشریح وضعیت رشد اقتصادی کشور (با نفت) گفت: رشد اقتصادی با نفت به عدد منفی ١,٧ رسیده که نسبت به چهار فصل اخیر از وضعیت بهتری برخوردار بوده است. وی در پاسخ به این سوال که کدام یک از زیر بخش های اقتصادی سهم بیشتری در رشد اقتصادی کشور داشته اند؟ گفت: گروه صنایع و معادن (بدون نفت)، بخش ساختمان، بخش مستغلات، کرایه و خدمات کسب و کار  و بخش کشاورزی بیشترین سهم را در ایجاد رشد اقتصادی کشور داشته اند. در ٩ ماهه  سال جاری مهمترین عامل کاهنده رشد اقتصادی کشور نیز  بخش نفت بوده است.
 
وی در رابطه با وضعیت سرمایه گذاری در سال جاری افزود: سرمایه گذاری متشکل از تشکیل سرمایه در ماشین آلات و تشکیل سرمایه در ساختمان است و در فصل پاییز سال جاری پس از گذشت بیش از ٦ فصل  به رشد مثبت ٠,٩ درصد رسیده که عمدتا ناشی از  تشکیل سرمایه در بخش ساختمان بوده است.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *