RSS
امروز چهارشنبه ، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
آخرین اخبار

موجی از ورشکستگی شرکت‌های نفتی در راه است

برنده نهایی بحران جهانی کرونا کیست؟

کرونا ۱۵ درصد از اقتصاد ایران را هدف می گیرد

نفت می‌تواند به کمتر از ۲۰ دلار در هر بشکه برسد

کدام تورم؟

حداقل مبلغ خرید سهام، ۵۰۰ هزار تومان شد

عرضه حامل‌های جدید انرژی در سال ۹۹

۱۲ درصد از سهام «شستا» در راه بورس

واریز ۳ هزار میلیارد برای حمایت از بهداشت و درمان

خوش‌بینی سرمایه گذاران محرک اصلی رشد بازار سهام

میانگین نرخ خرید دلار در بازار ثانویه به ۱۳.۹۷۷ تومان رسید

دارایی‌های بازگشت شده، جهت فروش تحویل بانک‌ها شده است

آثار و تبعات ویروس کرونا بر اقتصاد و صنعت بانکداری

حمایت بیمه تجارت‌نو از نمایندگان فروش در مقابل آسیب اقتصادی کرونا

برنامه‌های چهارگانه صنعت بیمه برای تحقق شعار جهش تولید

کسب رتبه دوم بانک صنعت ومعدن درشاخص‌های تدوینی وزارت اقتصاد

مجمع سالانه سامان کیش برگزار شد

سهام آریاساسول هفته آینده عرضه می‌شود

کاهش قیمت فلز زرد

راه اندازی سررسید جدید آتی زعفران در بورس کالا

قانون بیمه شخص ثالث باید تغییر کند

اقساط وام از محل یارانه چقدر می شود؟

موافقت با برنامه‌های بانک مرکزی برای مهار کرونا

تصویب سند راهبردی بانک مرکزی

بررسی راهکارها و پیشنهادهای مواجهه با شیوع ویروس کرونا

اقدامات خلاف قانون در حوزه تجارت مشکلاتی را برای فعالان بخش خصوصی ایجاد کرده است

معضل ممنوعیت در صادرات برخی کالاها

۱۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲کد خبر: 299811
ایستانیوز:به اعتقاد کارشناسان اقتصادی و فعالان بخش خصوصی کشور علاوه بر تحریم‌های خارجی متأسفانه با تحریم‌های داخلی هم روبه‌رو است که نمونه آن اعمال برخی از ممنوعیت‌های صادراتی است آن‌هم در شرایطی که کشور نیازمند ارزآوری است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،تغییر مداوم تعرفه‌های صادراتی و اعمال برخی ممنوعیت‌ها در صادرات برخی از کالاها به یکی از معضل‌های بزرگ تجارت کشور بدل شده است. رئیس اتاق تهران هفته گذشته درهمایش بین المللی صنعت لبنیات ایران به این موضوع به‌عنوان یکی از چالش‌های مهم اقتصادی پرداخت و اعلام کرد:« تغییر تعرفه‌های صادراتی و اعمال برخی ممنوعیت‌ها در صادرات در شرایط کنونی، به‌طورجدی بازارهای صادراتی کشور را تهدید می‌کند.»
 
مسعود خوانساری گفت:« به‌طور نمونه در حالی طی شهریورماه امسال تعرفه صادراتی برخی مواد خام از سوی وزارت صمت تا 25 درصد افزایش یافت که این اقدام منجر به کاهش تا 90 درصدی صادرات این محصولات شد و درنهایت نیز دولت تصمیم با کاهش تعرفه‌ها گرفت.» او گفت:« بر اساس نص صریح قانون، دولت به‌جز برخی کالاها شامل اسلحه، مواد مخدر و مشروبات الکلی، اجازه ممنوعیت در واردات و صادرات سایر کالاها را ندارد و تنها می‌تواند با استفاده از ابزار تعرفه، آن را مدیریت کند.»
 
به اعتقاد کارشناسان اقتصادی و فعالان بخش خصوصی کشور علاوه بر تحریم‌های خارجی متأسفانه با تحریم‌های داخلی هم روبه‌رو است که نمونه آن اعمال برخی از ممنوعیت‌های صادراتی است آن‌هم در شرایطی که کشور نیازمند ارزآوری است.
 
بر اساس قانون دولت تنها برای حمایت از تولید و نه تنظیم بازار می‌تواند از ابزار تعرفه‌ که آن‌هم باید ‏متعادل باشد، استفاده کند و سیاست ممنوعیت و محدودیت در واردات و صادرات تخلف است. نکته جالب‌توجه این است که دائم وزرای اقتصادی هم در صحبت‌ها و سخنرانی‌ها خود نسبت به بی‌ثباتی در تعرفه‌ها و ممنوعیت‌های صادرات و واردات شکایت می‌کنند و مشخص نیست که تصمیم‌گیری در خصوص اعمال این ممنوعیت‌ها چگونه بدون هماهنگی با آن‌ها گرفته می‌شود. چند ماه پیش محمود حجتی وزیر پیشین کشاورزی در جلسه هیات نمایندگان اتاق تهران گفت:« بارها در مکاتبات خود با ‏اعضا کابینه اعلام کرده با هرگونه اعمال ممنوعیت و محدودیت‌ صادرات روی محصولات کشاورزی ‏مخالف است.»
 
به اعتقاد کارشناسان چنانچه دولت و نهادهای مسئول به نظرات فعالان اقتصادی توجه کنند، شاهد این حجم از ‏تصمیم‌های شتاب‌زده ازجمله در خصوص ممنوعیت و محدودیت‌های صادرات و واردات به اسم تنظیم ‏بازار و... در کشور نخواهیم بود. بی‌ثباتی در بازار قدرت تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی را از فعالان اقتصادی، ‏بازرگانان و حتی کشاورزان را گرفته است. در حال حاضر در خصوص رویه‌های صادرات و ‏واردات ثبات دیده نمی‌شود و هرروز با یک تصمیم جدید روبه‌رو هستیم و دستورالعمل و بخشنامه ‏صادر می‌شود که حتی برخی در تناقض با یکدیگر هستند؛ یک روز واردات کالایی آزاد و روز ‏دیگری ممنوع می شود و این به یک داستانی کلی بدل شده است.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *