RSS
امروز پنج شنبه ، ۸ اسفند ۱۳۹۸
آخرین اخبار

دوستی‌ها و دشمنی‌های جهانی در سال ۲۰۲۰

قیمت خانه ۴۴ درصد بیشتر شد

ایجاد ۲۹ هزار فرصت شغلی با تسهیلات بانک ملی ایران

اقدامات پیشگیرانه تجارت‌نو برای پیشگیری از کرونا

در سال۱۴۰۰تنها بانک بدون شعبه کشور خواهیم بود

کاهش ساعت کاری شعب بانک سامان در قم، اراک و رشت

مشتریان بانک سینا ترجیحا از خدمات بانکداری الکترونیک استفاده کنند

چهارمین مرحله کمک معیشتی شنبه واریز می‌شود

لزوم اصلاح نظام بانکی برای تحقق رشد اقتصادی کشور

کدام خانه‌ها مشمول پرداخت مالیات جدید می‌شوند؟

عملکرد ۹۸ بانک صادرات ایران را با سود می بندیم

رشد قیمت طلا و نقره تا کجا ادامه دارد؟

کمک اوراق «گواهی ظرفیت» به تامین مالی نیروگاه‌ها

۶۰ لیتر بنزین نوروزی برای خودروها تخصیص یافت

بهره گیری از بانکداری الکترونیک برای تردد غیر ضرور

رشد ۲۰ درصدی تولید فولاد ایران نسبت به جهان

نحوه دریافت سود سهام عدالت مشمولان متوفی

نرخ دلار به ۱۵ هزار و ۶۰۰ تومان رسید

قیمت سکه طرح جدید به ۶ میلیون و ۶۰ هزار تومان رسید

اقتصاد هند چگونه به مسیر رشد بازمی‌گردد؟

خاورمیانه در معرض کرونا است

برای انجام امور بانکی به بانک مراجعه نکنید

موافقت مدیرعامل سایپا با پیشنهاد تغییر نام "رهام" به "شاهین"

تداوم روند مثبت بورس تا پایان سال‌۹۸

پیش فروش ۳ محصول ایران خودرو از چهارشنبه

رییس کل گمرک خبر داد؛

تجارت خارجی ۱۰ ماهه ایران به ۷۲ میلیارد دلار رسید

۱۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۶کد خبر: 299633
ایستانیوز:رییس کل گمرک ایران گفت: در ۱۰ ماهه سال جاری حجم واردات و صادرات کشور به ۷۲ میلیارد دلار رسید و میزان واردات ۶۰۰ میلیون دلار از صادرات پیشی گرفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، مهدی میراشرفی در یک نشست خبری به مناسبت روز جهانی گمرک با اشاره به اینکه هر ساله سازمان جهانی گمرک برای سال جدید نامگذاری انجام می‌دهد، گفت: این نامگداری جدید گمرک تقویت کننده ثبات مردم، شکوفایی اقتصادی و محیط زیست نام گرفته است. سال گذشته مرزهای هوشمند نامگذاری شده بود.
 
رییس کل گمرک ایران اظهار داشت: گمرک ایران در اجرای اقتصاد هوشمند همراستا با شعار سازمان جهانی گمرک اقداماتی انجام داد؛ گمرک از سازمان های پیشرو در الکترونیکی کردن عملیات است و کاغذ از پروسه فعالیت ها حذف شد و در زمینه جلوگیری از تبانی، موضوع تکمیل فعالیت کارشناسان مجازی را دنبال کرد.
 
میراشرفی تصریح کرد: بحث مجازی کردن خدمات را نیز داریم که در سال جاری بخشی از خدمات در قالب گمرک موبایلی ارایه شد. بحث هوشمندسازی فعالیت ها نیز دنبال شد و در ادامه فعالیت های مجازی گمرک، پیگیری شد و در سال جاری در تولید پلمب هوشمند موفق عمل کردیم و در حال حاضر اماکن گمرکی به پلمب های هوشمند مجهز شد.
 
وی ادامه داد: همچنین گمرکات مبدا و مقصد مجهز به تراشه‌هایی شده که بتوان اطلاعات کالا را در اختیار داشت.
 
میر اشرفی خاطر نشان کرد: تا قبل از پایان سال نیز امید داریم که خرید آنتن های آر اف آی دی در جاده ها را عملیاتی کنیم و بتوانیم رصد محموله های گمرکی را داشته باشیم و ترانزیت هوشمند را داشته باشیم و در بعد بین المللی نیز با ترکیه و آذربایجان تجربه تیر را پیش بردیم که مورد تقدیر جهانی قرار گرفت.
 
رییس کل گمرک افزود: از سویی دیگر کنوانسیون تیر در مسیر شرق نیز در حال توسعه است و مسیر ۴۵ روزه حمل کانتینر به ۱۰ روز تا یک هفته کاهش خواهد یافت.
 
معاون وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: اولین محموله کنوانسیون تیر هم از افغانستان به چابهار منتقل شد؛ در قالب رایزنی با گمرک هند، گرجستان و آذربایجان به دنبال ایجاد کریدور الکترونیک شمال - جنوب هستیم و در فاز بعدی روسیه و هند به این کریدور خواهند پیوست.
 
وی خاطرنشان کرد: بحث مدیریت یکپارچه مرزی نیز با هماهنگی ۲۵ سازمان به دنبال اعمال مدیریت هماهنگ هستیم که مدت زمان ترخیص و تسهیل تجارت را خواهیم داشت. میراشرفی با اشاره به روند تجارت در ۱۰ ماه اخیر، بیان داشت: با وجود تحریم ها، ۷۲ میلیارد دلار حجم واردات و صادرات بود و صادرات با ۳۵.۵ میلیارد دلار و رشد وزنی ۲۰.۷ درصد به ثبت رسید ولی ۳.۲ درصد کاهش ارزش صادرات را داشتیم.
 
میراشرفی تاکید کرد: در بحث واردات نیز ۳۶ میلیارد دلار واردات انجام شد. این میزان واردات ۶۰۰ میلیون دلار از صادرات پیشی گرفت. ۱۹ میلیون تن از واردات، کالای اساسی بود و عملا در ۱۰ ماهه از ۲۸ میلیون تن واردات، ۱۹ میلیون تن کالای اساسی بود.
 
وی با بیان اینکه شرکای تجاری ایران در بخش صادرات چین با ۸.۳ میلیارد دلار، عراق با ۸ میلیارد دلار، ترکیه ۴.۱ میلیارد دلار و امارات با ۳.۷ میلیارد دلار و افغانستان با ۱.۹ میلیارد دلار مقاصد صادراتی کالاهای ایرانی بود، خاطرنشان کرد: در بخش واردات نیز شرکای ایران چین، امارات، ترکیه، هند و آلمان مبدا کالاهای وارداتی ایران بودند.
 
معاون وزیر اقتصاد تصریح کرد: در عین حال، ممنوعیت واردات بیش از ۱۵۰۰ قلم کالا را نیز داشتیم. برای کمک به بخش تولید ۵۱ درصد واردات کالا در مسیر سبز گمرکی قرار گرفت. از اقدامات دیگر گمرک، عضویت موقت در اتحادیه اوراسیا است و ۵ کشور اوراسیا عمدتا در شمال ایران مستقر هستند و با ایجاد تسهیلات در بنادر شمالی، مبادی ورودی کالا به کشور متنوع شد.
 
میراشرفی افزود: تفویض اختیار به گمرکات اجرایی را نیز داشتیم که از این طریق قراردادهایی منعقد شده است. بیش از ۲۱۳ شرکت دانش بنیان کشور را به عنوان فعالان اقتصادی مجاز شناسایی کردیم و عمدتا کالاهای آنها از مسیر سبز ترخیص می شود. کمک دیگر اخذ ضمانت تا یکسال برای انجام واردات محصولات دانش بنیان است.
 
معاون وزیر اقتصاد تصریح کرد: ایجاد کنترل های غیرمزاحم را نیز داشتیم و قرارداد ساخت ۵ دستگاه ایکس ری تولید داخل را دنبال کردیم که در حال حاضر ۳ دستگاه آن فعال است‌. اولین دستکاه ایکس ری کامیونی را نیز در گمرک شهید رجایی مستقر کردیم. در سال گذشته ۴۷ دستگاه ایکس ری چمدانی و ۳۰ دستگاه ایکس ری مسافری نیز ایجاد شد و میزان تخلفات زوار در کالاهای ممنوعه از این طریق کاهش یافته است.
 
میراشرفی بیان داشت: برای کاهش رسوب کالا برنامه ریزی کردیم و در حال حاضر واردات کالا به ۴ روز و صادرات نیز به کمتر از یکروز رسیدیم که ارتقا ۴۵ پله ای در شاخص بانک جهانی اتفاق افتاد و شاخص لجستیک کشور نیز از این طریق ارتقا یافته است. میزان کشفیات امسال ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است که این میزان در سال گذشته ۸۰۰ میلیارد دلار بود. در ۱۰ ماهه اخیر ۵۱۹ تن کشفیات موادمخدر داشتیم. در یک رقم هزار و ۲۹ کیلو هرویین بوده است. در ۹ ماهه در کشور نیز کل کشفیات کشور ۷۲۲ تن بود و این غیر از کشفیات گمرک است.

خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:تجارت خارجی، گمرک
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *