RSS
امروز جمعه ، ۲۲ فروردین ۱۳۹۹
آخرین اخبار

هرج و مرج قیمت ها در بازار مسکن

شاخص در آستانه ۶۰۰هزار واحد شدن

فهرست نمادهای متوقف بورسی

پرداخت وام یک میلیونی با یارانه اردیبهشت

قیمت دلار ۲۱ فروردین ثابت ماند

آغاز فصل جدید سرمایه‌گذاری در بورس

شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی سهامی عام شد

جزئیات چگونگی واگذاری سهام دولت در قالب ETFها ابلاغ شد

مصوبه نصاب سرمایه گذاری صندوق ها در اوراق با درآمد ثابت

تغییر ساعت کار واحدهای بانک ملت از روز ۲۳ فروردین تا اطلاع بعدی

بانک صادرات گام اول را برای حذف کارت های فیزیکی برداشت

فروش انواع پوشش های بیمه کوثر با تخفیف ویژه

لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در دستور کار مجلس

کاهش کارمزد معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری

چرا نرخ بیمه شخص ثالث خودروها متفاوت است؟

پشتیبانی از شبکه فروش بیمه رازی در روزهای سخت کرونا

معاملات مربوط به عملیات بازار باز

جوان گرایی از اولویت های مدیریت بانک دی است

نامه دبیر کل سندیکای بیمه گران به رییس قوه قضاییه

توقف نماد معاملاتی اعتباری ملل

با نشان پرداخت از «رمز» و «جان» خود حفاظت کنید

امیدواریم مخالفت آمریکا به وجهه تخصصی صندوق آسیبی نرساند

افزایش ۲۱ درصدی حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۳۹۹

چطور کم کاری های دوره کرونا را مدیریت کنیم

۱۰۰ هزار واحد رشد شاخص بورس در یک ماه و نیم

رییس کل سازمان امور مالیاتی عنوان کرد؛

فاصله ۵۰ درصدی درآمد مالیاتی بودجه ایران با کشورهای در حال توسعه

۱۰:۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷کد خبر: 299192
ایستانیوز:رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: در حال حاضر حدود ۳۵ درصد از درآمدهای کشور از مالیات تامین می‌‏شود و این در حالیست که در دنیا و به ویژه در کشورهای در حال توسعه این عدد ۸۰ تا ۸۵ درصد است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، امیدعلی پارسا که به همراه نادر جنتی، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان به زنجان سفر کرده بود، در جلسه‌ای با حضور استاندار زنجان، مدیرکل امور مالیاتی و همچنین رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی این استان، تصریح کرد: برای هوشمندسازی نظام مالیاتی همه معاملات باید به صورتی انجام شود که قابل رویت باشد، و هیچ دستگاهی نباید به اسم محرمانه بودن اطلاعات، از ارایه اطلاعات اجتناب نموده و در برنامه شفافیت اطلاعات اقتصادی اخلال ایجاد نماید.
 
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه کشورهای توسعه یافته عمدتا از نظام مالیات هوشمند برخوردارند، گفت: هوشمندسازی نظام مالیاتی امکان فرار مالیاتی را کاهش داده و لایه های پنهان اقتصاد را شفاف می سازد.
 
پارسا با اشاره به نحوه تامین مالی دولت و منابع مختلف درآمدی کشور، عنوان داشت: در حال حاضر حدود ۳۵ درصد از درآمدهای کشور از مالیات تامین می‌‏شود و این در حالیست که در دنیا و به ویژه در کشورهای در حال توسعه این عدد ۸۰ تا ۸۵ درصد است.
 
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه هزینه‌های اجتماعی شامل حفظ نظم، آموزش‌وپرورش و بهداشت و پروژه‌های مختلف در اقصی نقاط کشور از محل مالیات ها تامین می‎شود، گفت: تردیدی نیست که لازمه زندگی شخصی و اجتماعی، پرداخت هزینه‌های اجتماعی و البته هزینه‎های مربوط به بهره‎مندی از خدمات عمومی است.
 
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: چند راه برای تامین مالی دولت و پوشش هزینه های کشور وجود دارد؛ یا باید مالیات عادلانه متناسب با ثروت، درآمد و مصرف اخذ شود و یا اینکه استقراض صورت گیرد و پول چاپ شود که نتیجه آن تورم است و تورم نوعی مالیات پنهان است که فشار آن بیشتر بر روی طبقات متوسط، پایین، بازنشسته و طبقات ضعیف جامعه است.
 
وی با بیان اینکه راه‌حل دیگر تامین مالی دولت، فروش اموال، دارایی‎ها و ذخایر طبیعی است عنوان داشت: فروش نفت، فروش سرمایه کشور است و سرمایه کشور باید در راه توسعه زیرساخت های کشور هزینه شود و نه برای پوشش هزینه های جاری.
 
پارسا اضافه کرد: در سال های گذشته بودجه کشور عمدتا وابسته به نفت بود؛ اما در شرایط کنونی باید با اتکای کامل بودجه کشور به مالیات، تهدید کاهش فروش نفت را به فرصت تبدیل کنیم. وی با تاکید بر اینکه حرکت جدیدی با هدف نوین‌سازی نظام مالیاتی کشور آغاز شده، گفت: با تکیه بر سیستم نوین مالیاتی، تشخیص‌ مالیات براساس اطلاعات واقعی و مستندات قطعی انجام گرفته و مالیات‎ستانی به سمت عدالت محوری هر چه تمامتر سوق می‎یابد.
 
پارسا تصریح کرد: این سازمان با قوت، مدرن سازی و نوین سازی نظام مالیاتی را دنبال می‎کند و در نتیجه، وضعیت نظام مالیاتی از شکل سنتی و تشخیص‌ علی‎الراس به سمت تشخیص‌های جامع، قابل‌اعتماد، دقیق و مبتنی بر واقعیت‌های زندگی مردم خواهد رفت.
 
رییس‎کل سازمان امور مالیاتی کشور تصریح کرد: اگر مانند همه کشورهای دنیا قرار است عادلانه‌ترین شکل مالیات در کشور را مستقر کنیم، راهش این است که نظام مالیاتی کشور دسترسی کامل به گردش‌های مالی کشور و اطلاعات مربوط به املاک و دارایی‌ها را داشته باشد.
 
پارسا با اشاره به اینکه در تمام کشورهای دنیا به شیوه‎های قانونی، اطلاعات درآمدی، هویتی و معاملاتی افراد توسط دولت جمع آوری و در امر وصول مالیات مورد استفاده قرار می‎گیرد، گفت: در ایران نیز، موضوع جمع‎آوری اطلاعات مذکور در ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم به‌صراحت مورد تاکید قرار گرفته و دستگاه‌های اجرایی که اطلاعات مورد نیاز پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مودیان مالیاتی را در اختیار دارند، موظفند اطلاعات مذکور را در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهند.
 
وی در ادامه به موضوع غیر هدفمند و بالا بودن معافیت های مالیاتی در کشور اشاره کرد و گفت: حدود ۵۰ درصد اقتصاد کشور معاف از مالیات است که موجب ایجاد احساس تبعیض، پیجیدگی مالیات، بروز زمینه های فرار مالیاتی و شکل‌گیری اقتصاد زیرزمینی می‎شود.
 
رییس‎کل سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه اگر باور بر این است که در توسعه کشور، دولت و ملت شراکت دارند، پس باید از تولید حمایت شود، افزود: اجرای عدالت مالیاتی بهترین راهکار حمایت از تولید کننده و رشد و توسعه همه جانبه کشور است.
 
پارسا عنوان داشت: حمایت محدود، مشروط، کاهنده و تضمین‌دار از کسانی که کار سالم دارند وظیفه حاکمیت است؛ اما این حمایت ها برای کسانی است که فعالیت اقتصادی سالم دارند. وی در ادامه تاکید کرد: رویکرد اصلی نظام مالیاتی این است که با افزایش پایه‎های مالیاتی، مبارزه جدی با فرار مالیاتی و افزایش پوشش مالیاتی به طور عام، درآمدهای مالیاتی را محقق ساخته و فشار کمتری را بر فعالان اقتصادی وارد نماید.
 
معاون وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه باید استرداد مالیات صادرکنندگان در سریع‌ترین زمان ممکن اتفاق بیافتد و استرداد نباید وسیله‎ای برای فشار به واحدهای تولیدی شود، خاطر نشان کرد: آبادانی با وصول مالیات منجر می‌شود و اگر وصول مالیات به درستی انجام نشود، آبادانی و توسعه رخ نخواهد داد.
 
وی همچنین با اشاره به بخشودگی جرایم قابل بخشش مالیاتی اظهار امیدواری کرد مودیان استان به نحو موثری از بخشنامه بخشودگی ۹۰ تا ۱۰۰ درصدی جرایم قابل بخشش مالیاتی استفاده نمایند.
 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *