RSS
امروز جمعه ، ۲۴ مرداد ۱۳۹۹
آخرین اخبار

سود سهام‌داران بیمه‌‌کوثر پرداخت شد

نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده‌ای با تسهیلات بانک صادرات

خدمات دستگاه های خودپرداز موسسه اعتباری ملل

ایجاد سازوکارهای تسهیل در خدمت رسانی به بیمه شدگان بیمه آرمان

تصویب افزایش سرمایه ۱۶۷ درصدی بیمه "ما"

رشد ۸۳ درصدی حق بیمه تولیدی بیمه سرمد

تایید سطح یک توانگری مالی بیمه‌کوثر

طرح های خوداشتغالی زیر چتر حمایت بانک ملی

به‌روز رسانی سامانه‌های خدماتی بانک پاسارگاد

قیمت سکه به ۱۰ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید

قیمت دلار ۲۲ مرداد ۹۹ به ۲۱ هزار و ۸۰۰ تومان رسید

سود مازاد از تعرفه بانک مرکزی قابل مطالبه نیست

استقبال ۵.۵ میلیون سهامدار از عرضه اولیه فرابورس

آینده مبهم صنعت خودروسازی جهان

رشد ۴۵.۳ درصدی تسهیلات پرداختی بانک‌ها به صنعت و معدن

حضور مدیرعامل بانک آینده در نشست وزیر میراث فرهنگی

کاهش ۲۴۴۶۲ واحدی نماگر تالار شیشه ای

با کالا کارت بانک مهر ایران تورم را دور بزنید

تغییرات قیمت زمین و ساختمان مسکونی کلنگی در شهر تهران

اعلام نتیجه یازدهمین مرحله از حراج اوراق بهادار دولتی

تعامل مطلوب بانک مرکزی با مجلس و قوه قضاییه

واریز نشدن پول سهام عدالت را گزارش کنید

دولت برای عرضه ETF‌ها برنامه داشته باشد

چرا بخش خصوصی از منافع بورس محروم مانده است؟

سکه سرمایه گذاری امنی است؟

با حضور مدیرعامل بورس تهران و مدیران عامل شرکت های کارگزاری؛

نخستین نشست آموزشی فروش تعهدی برگزار شد

۱۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴کد خبر: 298093
ایستانیوز:نخستین نشست آموزشی آشنایی با سازو کار فروش تعهدی با حضور علی صحرائی مدیرعامل بورس تهران و مدیران عامل شرکت های کارگزاری دوشنبه ۲۳ دی در بورس تهران برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)به نقل از  روابط عمومی بورس تهران یکی از برنامه  های توسعه  ای بورس تهران در سال جاری طراحی ساز و کاری مشابه با فروش استقراضی بوده که به دلیل ملاحظات فقهی "فروش تعهدی"جایگزین الگوی متعارف فروش استقراضی شده است.
 
قرارداد فروش تعهدی، قراردادی است  بین متقاضی و مالک جهت فروش تعهدی که متقاضی به وجه الزام آوری، خرید مثل اوراق بهادار فروخته شده را بنا به درخواست مالک در هر زمان تا سررسید، خارج از دوره تنفس تعیین شده در مشخصات قرارداد، برای مالک تعهد می‌کند. همچنین، مالک به وجه الزام آوری به متقاضی وکالت می  دهد تا از طرف وی نسبت به خرید مثل اوراق بهادار در هر زمان تا سررسید به تشخیص خود اقدام کند.
 
فروش تعهدی تعریف شده در بورس تهران مبتنی بر قرارداد وکالت بوده و مالک (دارنده اوراق بهادار) مشخصات اوراق بهادار قابل فروش تعهدی را در سامانه ای تحت عنوان سامانه تأمین که کارگزار در اختیار وی قرار داده ثبت می کند. متقاضیان نیز به واسطه کارگزار خود، از اوراق بهادار موجود جهت انجام معاملات فروش تعهدی آگاهی پیدا می‌کنند. ثبت مشخصات اوراق بهادار جهت فروش تعهدی در سامانه تأمین توسط مالک اوراق بهادار و ثبت سفارش فروش تعهدی توسط متقاضی، به منزله قبول مفاد قرارداد فروش تعهدی است.
 
بورس تهران با هدف افزایش نقدشوندگی، گردش بهینه و موثر منابع مالی موجود در بازار سرمایه و در راستای تأثیرگذاری و ارتقاء حداکثری متغیرهای کلان اقتصادی تاکنون با بررسی و مطالعه رویه اجرایی مدل متعارف معاملات فروش استقراضی و مدل های جایگزین و تهیه دستورالعمل، رویه ها، فرم ها، قراردادهای مربوطه و ... اقدامات موثری در این زمینه انجام داده است.
 
 با توجه به راه اندازی قریب الوقوع این ساز و کار معاملاتی در طی یک  ماه آینده، معاونت بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران اولین جلسه آموزشی خود را با حضور مدیران عامل شرکت ­های کارگزاری برگزار کرد. در این جلسه ضمن ارائه خلاصه ای از اقدامات انجام گرفته، مزایای راه اندازی این ابزار برای بازار سرمایه اعلام و سازو کار معاملاتی و تسویه آن تشریح شد.
 
شایان ذکر است در راستای آشنایی هرچه بیشتر فعالان و سرمایه گذاران با این سازو کار معاملاتی، بورس تهران در صدد برگزاری جلسات تخصصی در سطوح مختلف کارگزاران، سایر نهادهای مالی و همچنین اصحاب رسانه است.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *