RSS
امروز دوشنبه ، ۷ بهمن ۱۳۹۸
آخرین اخبار

موسسه ملل با ارزش‌ترین سهام در بین موسسات اعتباری شد

رشد ۱۳۱۰ واحدی شاخص بورس

اعطای لوح تقدیر جایزه مسئولیت اجتماعی مدیریت به بیمه پاسارگاد

بیمه اتکایی ایرانیان موفق به دریافت جایزه مسئولیت اجتماعی مدیریت شد

ورود متفاوت ۴ بانک به حوزه بانکداری دیجیتال

ایجاد شبکه اطلاع رسانی جدید با عنوان عصردانایی

پاسخ بانک کشاورزی به رئیس هیأت مدیره دیده بان شفافیت و عدالت

سیل مهربانی «بانک مهر ایران» به سیستان و بلوچستان سرازیر شد

پوست اندازی در خصوصی سازی

ویروس کرونا اقتصاد چین را متزلزل می‌کند

مردم در بازار سکه با احتیاط معامله می کنند

سال سخت نفت

عملیات بازار باز به اقتصاد ایران کمک می‌کند؟

عرضه اولیه ذوب روی اصفهان در فرابورس

آغاز دوره معاملات قراردادهای اختیار خرید و فروش ملی مس ایران

مالیات از سود سپرده بانکی و سهام حذف شد

سپرده‌های بانکی ۲۹ درصد افزایش یافت

بودجه ۹۹حال و روز خوبی ندارد

دلار ۱۳هزارو ۴۰۰تومان شد

شرایط استفاده از معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی

مجوز کارگزاری به هیچ دستگاهی ندادیم

تقدیم لایحه حمایت از سهامداران خرد به مجلس رفت

فن‌اوری اطلاعات ابزار رقابت‌پذیری شرکت‌های بیمه

شرایط پذیرش اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال ۱۳۹۸ بدون رسیدگی

فاصله ۷.۰۰۰میلیارد ریالی جمع درآمد تسهیلات و سود سپرده های بانک تجارت

با حضور مدیرعامل بورس تهران و مدیران عامل شرکت های کارگزاری؛

نخستین نشست آموزشی فروش تعهدی برگزار شد

۱۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴کد خبر: 298093
ایستانیوز:نخستین نشست آموزشی آشنایی با سازو کار فروش تعهدی با حضور علی صحرائی مدیرعامل بورس تهران و مدیران عامل شرکت های کارگزاری دوشنبه ۲۳ دی در بورس تهران برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)به نقل از  روابط عمومی بورس تهران یکی از برنامه  های توسعه  ای بورس تهران در سال جاری طراحی ساز و کاری مشابه با فروش استقراضی بوده که به دلیل ملاحظات فقهی "فروش تعهدی"جایگزین الگوی متعارف فروش استقراضی شده است.
 
قرارداد فروش تعهدی، قراردادی است  بین متقاضی و مالک جهت فروش تعهدی که متقاضی به وجه الزام آوری، خرید مثل اوراق بهادار فروخته شده را بنا به درخواست مالک در هر زمان تا سررسید، خارج از دوره تنفس تعیین شده در مشخصات قرارداد، برای مالک تعهد می‌کند. همچنین، مالک به وجه الزام آوری به متقاضی وکالت می  دهد تا از طرف وی نسبت به خرید مثل اوراق بهادار در هر زمان تا سررسید به تشخیص خود اقدام کند.
 
فروش تعهدی تعریف شده در بورس تهران مبتنی بر قرارداد وکالت بوده و مالک (دارنده اوراق بهادار) مشخصات اوراق بهادار قابل فروش تعهدی را در سامانه ای تحت عنوان سامانه تأمین که کارگزار در اختیار وی قرار داده ثبت می کند. متقاضیان نیز به واسطه کارگزار خود، از اوراق بهادار موجود جهت انجام معاملات فروش تعهدی آگاهی پیدا می‌کنند. ثبت مشخصات اوراق بهادار جهت فروش تعهدی در سامانه تأمین توسط مالک اوراق بهادار و ثبت سفارش فروش تعهدی توسط متقاضی، به منزله قبول مفاد قرارداد فروش تعهدی است.
 
بورس تهران با هدف افزایش نقدشوندگی، گردش بهینه و موثر منابع مالی موجود در بازار سرمایه و در راستای تأثیرگذاری و ارتقاء حداکثری متغیرهای کلان اقتصادی تاکنون با بررسی و مطالعه رویه اجرایی مدل متعارف معاملات فروش استقراضی و مدل های جایگزین و تهیه دستورالعمل، رویه ها، فرم ها، قراردادهای مربوطه و ... اقدامات موثری در این زمینه انجام داده است.
 
 با توجه به راه اندازی قریب الوقوع این ساز و کار معاملاتی در طی یک  ماه آینده، معاونت بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران اولین جلسه آموزشی خود را با حضور مدیران عامل شرکت ­های کارگزاری برگزار کرد. در این جلسه ضمن ارائه خلاصه ای از اقدامات انجام گرفته، مزایای راه اندازی این ابزار برای بازار سرمایه اعلام و سازو کار معاملاتی و تسویه آن تشریح شد.
 
شایان ذکر است در راستای آشنایی هرچه بیشتر فعالان و سرمایه گذاران با این سازو کار معاملاتی، بورس تهران در صدد برگزاری جلسات تخصصی در سطوح مختلف کارگزاران، سایر نهادهای مالی و همچنین اصحاب رسانه است.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *