RSS
امروز چهارشنبه ، ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
آخرین اخبار

سود سهام‌داران بیمه‌‌کوثر پرداخت شد

نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده‌ای با تسهیلات بانک صادرات

خدمات دستگاه های خودپرداز موسسه اعتباری ملل

ایجاد سازوکارهای تسهیل در خدمت رسانی به بیمه شدگان بیمه آرمان

تصویب افزایش سرمایه ۱۶۷ درصدی بیمه "ما"

رشد ۸۳ درصدی حق بیمه تولیدی بیمه سرمد

تایید سطح یک توانگری مالی بیمه‌کوثر

طرح های خوداشتغالی زیر چتر حمایت بانک ملی

به‌روز رسانی سامانه‌های خدماتی بانک پاسارگاد

قیمت سکه به ۱۰ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید

قیمت دلار ۲۲ مرداد ۹۹ به ۲۱ هزار و ۸۰۰ تومان رسید

سود مازاد از تعرفه بانک مرکزی قابل مطالبه نیست

استقبال ۵.۵ میلیون سهامدار از عرضه اولیه فرابورس

آینده مبهم صنعت خودروسازی جهان

رشد ۴۵.۳ درصدی تسهیلات پرداختی بانک‌ها به صنعت و معدن

حضور مدیرعامل بانک آینده در نشست وزیر میراث فرهنگی

کاهش ۲۴۴۶۲ واحدی نماگر تالار شیشه ای

با کالا کارت بانک مهر ایران تورم را دور بزنید

تغییرات قیمت زمین و ساختمان مسکونی کلنگی در شهر تهران

اعلام نتیجه یازدهمین مرحله از حراج اوراق بهادار دولتی

تعامل مطلوب بانک مرکزی با مجلس و قوه قضاییه

واریز نشدن پول سهام عدالت را گزارش کنید

دولت برای عرضه ETF‌ها برنامه داشته باشد

چرا بخش خصوصی از منافع بورس محروم مانده است؟

سکه سرمایه گذاری امنی است؟

در یک گزارش آماری تحلیلی بررسی شد؛

انتظار افزایش آرام معاملات و قیمت در بازار مسکن

۱۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳کد خبر: 298058
ایستانیوز:انتشار گزارش تحولات مسکن شهر تهران در آبان ماه نشان می‌دهد که میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان در شهر تهران با کاهش ۲ درصدی نسبت به ماه قبل به رقم ۱۲.۴۶ میلیون تومان رسیده است. پس از مرداد و شهریور، این سومین ماه از سال ۱۳۹۸ است که طی آن قیمت مسکن در شهر تهران کاهش می‌یابد و سری زمانی ۸۰ ماهه معاملات مسکن شهر تهران گویای آن است که به غیر از فروردین ماه، در سال‌های مختلف قیمت مسکن هیچ گاه در ماه دیگری با کاهش مواجه نشده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،  بررسی ترکیب معاملات صورت گرفته نشان می‌دهد که با توجه به افزایش قیمت مسکن در دو سال اخیر، سهم معاملات مربوط به واحدهای کمتر از ۵ سال ساخت (که اصطلاحا گروه نوساز نامیده شده و قاعدتا قیمت بالاتری دارند) به طور پیوسته کاهش یافته است. در هشت ماه ابتدای سال ۱۳۹۸ سهم گروه آپارتمان‌های زیر ۵ سال به رقم ۴۱ درصد رسیده است که این رقم، کاهشی ۱۳ واحد درصدی را طی چهار سال نشان می‌دهد.
 
 در مقابل سهم آپارتمان‌های بیش از ۱۵ سال ساخت از معاملات، طی سال‌های اخیر به صورت پیوسته افزایش یافته است. نکته قابل ذکر در این زمینه آنکه با توجه به رابطه معکوس میان سن بنا و قیمت، افزایش سهم ساختمان‌های با سن بالا در مجموع معاملات می‌تواند منجر به کاهش میانگین قیمت معاملات شود. این کاهش نه از ناحیه کاهش واقعی میانگین، بلکه از ناحیه تغییر سهم نسبی بناهای با سنین مختلف است. به این ترتیب، به نظر می‌رسد یکی از دلایل کاهش قیمت مسکن در ماه‌های شهریور و آبان، افزایش سهم بناهای با سن بالاتر در مجموع معاملات طی این دو ماه بوده است.
 
بررسی تعداد معاملات مسکن در آبان‌ماه نشان می‌دهد در آبان‌ماه برای دومین ماه متوالی، تعداد معاملات افزایش یافته که این مساله از ابتدای سال ۱۳۹۷ بی سابقه بوده است. با وجود رشد تعداد معاملات در آبان‌ماه باید توجه داشت که هنوز هم سطح معاملات در محدوده بسیار پایینی قرار دارد و تا رسیدن به ۵ هزار معامله در ماه (کمینه معاملات ماهانه در فاصله سال‌های ۹۲ تا ۹۷) فاصله زیادی وجود دارد. به این ترتیب به نظر می‌رسد که کاهش میزان تقاضا (افت محسوس و پیوسته معاملات) در ماه‌های اخیر، از دیگر دلایل کاهش قیمت مسکن در سال ۱۳۹۸ بوده است.
 
بررسی الگوی ماهانه تعداد معاملات مسکن شهر تهران در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که ماه‌های مهر و آبان غالبا کمترین میزان معاملات سال را به خود اختصاص داده‌اند و در ماه‌های بعدی، تعداد معاملات رشد مثبت را تجربه نموده است. با در نظر گرفتن فرض ثبات الگو، می‌تواند انتظار داشت که در ماه‌های باقیمانده از سال، به تدریج میزان معاملات افزایش یابد. لازم به ذکر است که حتی در صورت رشد ۴۰ تا ۵۰ درصدی تعداد معاملات در ماه‌های آینده، هنوز هم در مقایسه با روندهای بلندمدت، بازار مسکن در رکود معاملاتی خواهد بود.  
 
الگوی ماهانه قیمت مسکن در سال‌های اخیر نیز به شکلی بوده که ماه‌های اردیبهشت، شهریور و اسفند همواره با رشد قیمت همراه بوده‌اند. به این ترتیب انتظار می‌رود که در ماه پایانی امسال نیز رشد قیمتی در معاملات مشاهده شود. البته باید توجه داشت که با توجه به رشد منفی قیمت در شهریورماه (برخلاف الگوی بلندمدت) و تداوم رکود معاملاتی که تا حد زیادی ناشی از افت قدرت خرید خانوار بوده است، احتمال عدم تحقق این تحلیل و تعمیق بیشتر رکود در بخش مسکن وجود دارد.

خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:بازار مسکن
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *