RSS
امروز سه شنبه ، ۱۶ آذر ۱۴۰۰
آخرین اخبار

عزم چادرملو برای اشتغال ۲۰ هزار نفر

بانک کارآفرین ۳۱۰ فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت کرد

ابزارهای متعدد بانک ملت برای تامین مالی صنعت پتروشیمی

نظارت الکترونیک بر بانک‌ها

مقابله با‌ خلق پول و تورم ‌با کاهش ناترازی بانک‌ها‌

رها‌شدگی سهام عدالت‌ در بازار سرمایه

ادامه بورسی شدن استارت‌آپ‌ها

پیش‌بینی‌ها از عملکرد موسسه ملل تا ۱۴۰۴

حرکت به سوی فرآیندهای دیجیتالی و مدل‌های نوآورانه کسب و کار در صنعت بیمه یک ضرورت است

موفقیت سازمان در گرو فعالیت های تیمی است

اهالی بازار؛ دوستدار حذف محدودیت‌های دامنه نوسان قیمت

خبر خوش دولت به واحدهای تولید؛ ۵ درصد معافیت مالیاتی

خوراک فقرا و ثروتمندان ایرانی

چاپ پول متوقف نشده است

چرا اقتصاد ایران رانتی شده است؟

تمدید اجرای قانون حذف سود مرکب

کدام خوراکی‌ها قیمت بیشتری از گوشت دارند؟

«اومیکرون» و بازی با آتش...

واردات خودرو در ازای صادرات کارایی دارد؟

قانون حداقل دستمزد اصلاح می‌شود؟

رویکرد بانک سینا کمک به توسعه پایدار و کاهش محرومیت در مناطق محروم است

توجه به "مشتری مداری" از راهکارهای توسعه اخلاق حرفه ای است

ابعاد نوگرایی در صنعت بیمه

لزوم تسریع در اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج

خبرنگار "ترقی اقتصادی" برگزیده جشنواره بیمه در رسانه شد

در پی نگرانی از وضعیت موجود

هجوم تقاضاهای سوداگرانه به بازار خودرو

۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳کد خبر: 298042
ایستانیوز:یک کارشناس خودرو با اشاره به اتفاقات سیاسی و اقتصادی اخیر در کشور، گفت: در چنین شرایطی تلاش مردم برای حفظ ارزش دارایی‌هایشان، منجر به ایجاد قیمت و تقاضاهای غیرواقعی خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)؛ عقیل مصطفایی درباره وضعیت فعلی بازار خودرو توضیح داد: از طرفی طی حدود دو ماه گذشته، نرخ ارز بعد از مدت‌ها ثبات در کانال 11هزار تومان، حدود 20درصد گران و همزمان ریال دچار افت ارزش شد؛ در این شرایط مردم تلاش می‌کنند با خرید کالا‌هایی مثل طلا، مسکن و خودرو ارزش ریالشان را حفظ کنند و به این ترتیب شاهد هجوم تقاضاهای سوداگرانه به همه بازارها از جمله خودرو و افزایش قیمت‌ها بودیم.
 
وی ادامه داد: از طرف دیگر، این روزها کشور به خاطر اتفاقات سیاسی و اقتصادی رخ داده در شرایط بسامانی به سر می‌برد و این موضوع نگرانی مردم از آینده را بیشتر کرده است؛ تجربه نشان داده در این وضعیت نیز تقاضاهای سوداگرانه ایجاد خواهد شد و قیمت‌ها به صورت غیرواقعی افزایش می‌یابد.
وجود تقاضا برای خودرو به رغم افزایش قیمت
 
این کارشناس خودرو اضافه کرد: میزان تقاضا در بازار خودرو با انتظارات تورمی مردم ارتباط مستقیمی دارد؛ هرچه قیمت دلار افزایش یابد ارزش ریال کاهش پیدا می‌کند و از این رو مردم سعی می‌کنند با خرید کالاهایی همچون خودرو دارایی خود را حفظ کنند.
 
به گفته مصطفایی، بازار خودرو دو سالی است که گرفتار سوداگری شده و با وجود محدودیت‌‎‌هایی که خودروسازان برای خرید تنها یک خودرو برای هر فرد ایجاد کرده‌اند باز هم می‌بینیم بسیاری از مردم صاحب بیش از یک خودرو هستند که صرفا آن را برای کسب سود یا حفظ دارایی خریده‌اند.
 
این کارشناس خودرو همچنین به ممنوعیت واردات اشاره کرد و گفت: از آنجا که بخشی از عرضه خودرو به خاطر ممنوعیت واردات کاهش یافته، شاهد نوعی عدم تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار خودرو هستیم که همین پیشی گرفتن تقاضا نیز بر قیمت این کالا تاثیر منفی گذاشته است.
 
او افزود: مسلما حفظ منابع ارزی کشور در شرایط فعلی از اهمیت بالایی برخوردار است اما درحالیکه واردات خودرو به خاطر جلوگیری از خروج ارز و حمایت از تولید داخل ممنوع شده می‌بینیم که بسیاری از قطعات خودروهای داخلی و حتی خودروهای چینی به صورت وارداتی تامین می‌شوند و مجددا خروج ارز صورت می‌گیرد.
 
مصطفایی گفت: حداقل طبق بودجه 99 تا پایان سال آینده واردات آزاد نخواهد شد و در این صورت دو رویکرد برای بازار خودرو وجود دارد؛ رویکرد اول خرید خودروهای موجود در گمرکات و استفاده از سایر خودروهای خارجی دست دوم، و رویکرد دیگر هجوم تقاضا برای خرید خودروهای تولید داخل با هر قیمتی است.
 
به گزارش اقتصاد آنلاین ،این کارشناس درباره آینده بازار خودرو تصریح کرد: درحال حاضر، کشور و به طور کل خاورمیانه آبستن مسائل سیاسی و اقتصادی است و با این شرایط نه تنها آینده بازار خودرو بلکه هیچ بازاری قابل پیش‌بینی نیست و نمی‌توانیم چشم‌انداز درستی از وضعیت بازار ترسیم کنیم.
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *