RSS
امروز چهارشنبه ، ۹ بهمن ۱۳۹۸
آخرین اخبار

تعامل ایران کیش و بانک‌گسترش می یابد

تاکید بیمه رازی بر پرداخت خسارت در کمترین زمان

استقبال فعالان حوزه «شیلات» از حضور بیمه آسماری در نمایشگاه قشم

حضور فعال بیمه آسماری در KISHENEX ۲۰۲۰

۲۲ درصد سود مشارکت در منافع به بیمه‌نامه‌های عمر و پس‌انداز سرمد

طرح خروج ایران از NPT اعلام وصول شد

سایه سنگین کرونا بر بازار جهانی طلا

جزییات عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی در فرابورس

رشد اقتصادی ایران و دیگر کشورها چگونه خواهد بود؟

نرخ بیکاری در کشورهای مختلف+ نرخ بیکاری در ایران

مقایسه نرخ تورم کشورهای مختلف+ تورم ایران

شاخص کل ۶۴۷۱ واحد افزایش یافت

واریز سود سهام عدالت از اول اسفند

تسهیلات بانک سینا برای جامعه پزشکی

انجام معاملات مربوط به عملیات بازار باز

افزایش ده هزار میلیارد ریالی پرداخت تسهیلات قرض الحسنه

اعمال تعرفه های جدید برای واردات آلومینیوم و فولاد از برخی کشورها

هجوم سرمایه گذاران به بازارهای طلایی

فهرست معاف شدگان مالیات بر ارزش افزوده

طلا چند قیمت خورد؟

تضمین کیفیت زعفران با انبارهای تحت نظارت بورس کالا

زنان سه‌چهارم مردان در دنیا از حقوق قانونی برابر برخوردارند

آیادولت می تواندبر قیمت هانظارت درستی داشته باشد؟

افزایش شدید اعتبارات سازمان امور مالیاتی با فشار بر مودیان شناسنامه دار

ضرورت ارائه اسناد مثبته برای انتقال وجوه بیش ازیک میلیارد تومان در شبکه بانکی ابلاغ شد

شافعی در دیدار با سفیر چین؛

انحصار بانکی در مبادلات تهران- پکن رفع شود

۱۵:۱ - ۱۳۹۸/۹/۱۹کد خبر: 295713
ایستانیوز: رییس اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه همکاری‌های اقتصادی تهران و پکن می‌تواند با هدف ورود به بازارهای منطقه افزایش پیدا کند، خواستار رفع انحصار بانکی در روابط مالی دو کشور شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز) ، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در دیدار با سفیر چین در تهران، ضمن تأکید بر اینکه همکاری‌های اقتصادی ایران و چین می‌تواند باهدف ورود به بازارهای منطقه افزایش پیدا کند، از نماینده دستگاه دیپلماسی چین خواست، رفع انحصار بانکی در روابط مالی دو کشور را در دستور کار قرار دهد تا بانک‌های دیگری هم بتوانند مبادلات مالی دو کشور را پوشش دهند.
 
وی در این دیدار، روابط دوجانبه ایران و چین را روابطی استثنایی در همه جوانب اقتصادی و سیاسی عنوان کرد و گفت: بر این اساس اتاق ایران و اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین، توسعه روابط اقتصاد با چین را در برنامه قرار داده و معتقد هستیم ظرفیت‌های موجود دو کشور امکان افزایش مبادلات را میسر می‌کند.
 
شافعی با بیان اینکه در این مسیر، نقش سفرای دو کشور بسیار سازنده است، ابراز امیدواری کرد: سفیر جمهوری خلق چین در تهران برای حل مشکلات فعالان اقتصادی ایران در همکاری با چین کمک کند.
 
رییس اتاق بازرگانی ایران مسائل بانکی و بیمه‌ای را یکی از مشکلات فعالان اقتصادی ایران در همکاری با چین دانست و گفت: باوجود مذاکراتی که در این زمینه انجام شده، همچنان مشکلاتی وجود دارد که باید مرتفع شود.
 
شافعی با اشاره به سفر خود به کشور چین و گفت‌وگو با وزیر بازرگانی این کشور، افزود: در آن جلسه انحصاری بودن روابط بانکی دو کشور به بانک کونلون مطرح و درخواست شد زمینه ورود بانک‌های بیشتری به روابط ایران و چین مهیا شود که تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده است.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه شرکت‌های چینی سرمایه‌گذاری‌های خوبی در مناطق مختلف ایران داشته‌اند، گفت: این همکاری‌ها می‌تواند باهدف ورود به بازارهای منطقه‌ای توسعه پیدا کند.
 
شافعی، بندر استراتژیک شهیدی بهشتی چابهار را یکی از نقاط مهمی عنوان کرد که می‌تواند مورد توجه شرکت‌های سرمایه‌گذار چینی واقع شود و افزود: فعالیت بندر اقیانوسی چابهار می‌تواند در ترانزیت منطقه نقش قابل‌توجهی داشته باشد و با توجه به تسهیلات ویژه‌ای که برای سرمایه‌گذاری در این منطقه مدنظر قرار گرفته، شرایط ورود شرکت‌های چینی نیز به این بندر فراهم است.
 
رییس اتاق بازرگانی ایران تسهیل در رفت‌وآمد تجار دو کشور و ایجاد امکانات برای مذاکره را نیز ازجمله مسائلی دانست که می‌تواند به توسعه مناسبات دو کشور کمک کند و ابراز امیدواری کرد در مورد روادید تجار ایرانی برای سفر به چین، تسهیلاتی از سوی سفارت چین در تهران مدنظر قرار بگیرد.
 
رییس پارلمان بخش خصوصی درباره برنامه‌های توسعه روابط اقتصادی با چین، گفت: اتاق ایران با استفاده از امکاناتی که برای توسعه روابط دارد، تلاش می‌کند بیش‌ازپیش برای افزایش مبادلات با کشور چین برنامه‌ریزی کند و ضمناً اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین نیز در این حوزه بسیار فعال است که می‌تواند به دستاوردهای جدیدی برای توسعه روابط دست یابد.
 
شافعی با بیان اینکه ارزش مبادلات ایران و چین از ۳۷ میلیارد دلار در سال گذشته به ۳۵ میلیارد دلار در سال جاری کاهش یافته است، افزود: ظرفیت و زمینه‌های همکاری اقتصادی دو کشور بیش از این ارقام است و روسای جمهور دو کشور نیز با استناد به همین ظرفیت‌ها، افزایش ارزش مبادلات در بلندمدت را هدف‌گذاری کرده‌اند.
 
وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های چشم‌گیر مرحوم اسدالله عسگراولادی در اتاق مشترک ایران و چین، ابراز امیدواری کرد در دوره ریاست جدید این اتاق نیز برای رفع مشکلات تجاری با چین برنامه‌ریزی شود و ارزش روابط اقتصادی دو کشور با تسهیل شرایط برای حضور فعالان بخش خصوصی ارتقا پیدا کند.
 
چین قاطعانه با تحریم‌های ایران مخالف است
 
در ادامه، سفیر جمهوری خلق چین در تهران نیز با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر سران دو کشور برنامه افزایش مبادلات دو کشور را اعلام کرده‌اند، گفت: برای تحقق این هدف‌گذاری‌ها، دو طرف باید کمک‌های راهبردی و جامع داشته باشند به این معنا که همکاری دو کشور نه‌تنها در سیاست و اقتصاد، بلکه در حوزه‌های فرهنگی، نظامی، بهداشتی و ... نیز افزایش یابد.
 
چانگ هووآ افزود: باوجوداینکه فعلاً مسائلی در امور تجاری دوجانبه ایجاد شده اما ما در رایزنی‌ها، دستاوردهای مثبت و خوبی داریم و در این شرایط سخت برای توسعه همکاری‌ها برنامه‌ریزی می‌کنیم.
 
وی با تأکید بر اینکه دولت چین از اقدامات ایران برای حفاظت از منتفع اقتصادی مشروع خود حمایت می‌کند، گفت: این حمایت فقط زبانی نیست، بلکه در عمل اثبات شده و ما قاطعانه با تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران مخالف هستیم.
 
سفیر جمهوری خلق چین در تهران در مورد مشکلات بانکی که شافعی مطرح کرده بود، تصریح کرد: ما باید تلاش کنیم تا مسیر مناسب برای توسعه دوجانبه پیدا کنیم و برای همین در حال حاضر برای حل مشکلات مالی و بانکی نیز مذاکراتی را انجام می‌دهم که فعلاً نمی‌توانم جزئیات آن را تشریح کنم.
 
چانگ هووآ در ادامه به تشریح مشکلات شرکت‌های چینی پرداخت و گفت: باوجود مشکلاتی که وجود دارد و شرکت‌های چینی نیز از آن مستثنا نیستند، در حال حاضر بیش از ۱۰۰ شرکت چینی در ایران مانده‌اند و فعالیت می‌کنند، اما این شرکت‌ها مشکلاتی در ایران دارند که از اتاق ایران درخواست می‌شود برای رفع آنها همکاری کند.
 
وی افزود: اولین مشکل شرکت‌های چینی در حوزه ترخیص کالاست که از اتاق ایران می‌خواهیم در هماهنگی با وزارتخانه و دستگاه مربوطه زمینه اصلاح این مسئله را فراهم کند. سفیر چین در تهران، مشکلات ارزی را دیگر مشکل شرکت‌های چینی فعال در ایران عنوان کرد و از شافعی خواست  در رایزنی با وزارت اقتصاد و بانک مرکزی، به حل‌وفصل این مسائل کمک کند.
 
مساله دیگری که چانگ هووآ مطرح کرد، گلایه از رفتار برخی از شرکت‌های ایرانی بود که از طرف‌های چینی اعتبار دریافت کرده‌اند اما نسبت به تسویه آن اقدام نمی‌کنند. وی اظهار کرد: برخی از شرکت‌های ایرانی در روابط دوجانبه ایجاد بی‌اعتمادی کرده و هرچند از طرف چینی وام و اعتبار دریافت کرده‌اند اما بارها بازپرداخت آن را به تأخیر می‌اندازند.
 
سفیر چین از رییس اتاق ایران خواست با تدوین فهرست شرکت‌های بی‌اعتبار، از آنها بخواهد در همکاری‌های دوجانبه درست عمل کنند و در این زمینه از همکاری رایزن بازرگانی سفارت چین در تهران نیز استفاده کنند.
 
شافعی در پاسخ به این درخواست سفیر چین در تهران، اظهار کرد: رایزن سفارت چین ضمن دسته‌بندی شرکت‌هایی که در تسویه وام و اعتبار با طرف چینی بدحساب بوده‌اند، جلسه‌ای با مسئولان امور بین‌الملل اتاق ایران برگزار کنند تا پس از تکمیل فهرست این شرکت‌ها، اتاق ایران برای حل‌وفصل این مشکل وارد عمل شود. رییس پارلمان بخش خصوص اعلام کرد: اتاق ایران آمادگی دارد کارت بازرگانی آن دسته از شرکت‌هایی که در تسویه نکردن اعتبارات مقصر بوده‌اند را تعلیق کند.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *