RSS
امروز دوشنبه ، ۷ بهمن ۱۳۹۸
آخرین اخبار

موسسه ملل با ارزش‌ترین سهام در بین موسسات اعتباری شد

رشد ۱۳۱۰ واحدی شاخص بورس

اعطای لوح تقدیر جایزه مسئولیت اجتماعی مدیریت به بیمه پاسارگاد

بیمه اتکایی ایرانیان موفق به دریافت جایزه مسئولیت اجتماعی مدیریت شد

ورود متفاوت ۴ بانک به حوزه بانکداری دیجیتال

ایجاد شبکه اطلاع رسانی جدید با عنوان عصردانایی

پاسخ بانک کشاورزی به رئیس هیأت مدیره دیده بان شفافیت و عدالت

سیل مهربانی «بانک مهر ایران» به سیستان و بلوچستان سرازیر شد

پوست اندازی در خصوصی سازی

ویروس کرونا اقتصاد چین را متزلزل می‌کند

مردم در بازار سکه با احتیاط معامله می کنند

سال سخت نفت

عملیات بازار باز به اقتصاد ایران کمک می‌کند؟

عرضه اولیه ذوب روی اصفهان در فرابورس

آغاز دوره معاملات قراردادهای اختیار خرید و فروش ملی مس ایران

مالیات از سود سپرده بانکی و سهام حذف شد

سپرده‌های بانکی ۲۹ درصد افزایش یافت

بودجه ۹۹حال و روز خوبی ندارد

دلار ۱۳هزارو ۴۰۰تومان شد

شرایط استفاده از معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی

مجوز کارگزاری به هیچ دستگاهی ندادیم

تقدیم لایحه حمایت از سهامداران خرد به مجلس رفت

فن‌اوری اطلاعات ابزار رقابت‌پذیری شرکت‌های بیمه

شرایط پذیرش اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال ۱۳۹۸ بدون رسیدگی

فاصله ۷.۰۰۰میلیارد ریالی جمع درآمد تسهیلات و سود سپرده های بانک تجارت

رئیس کمیسیون کسب و کارهای دانش‌بنیان اتاق ایران مطرح کرد

خسارت روزانه ۶هزار و ۳۰۰میلیارد تومانی قطعی اینترنت به اقتصاد

۱۵:۱۶ - ۱۳۹۸/۹/۱۳کد خبر: 295499
ایستانیوز:افشین کلاهی رئیس کمیسیون کسب و کارهای دانش‌بنیان اتاق ایران، از بین رفتن سرمایه اجتماعی را مهم‌ترین آسیب جبران‌ناپذیری عنوان می‌کند که در جریان قطعی اینترنت یک‌هفته‌ای اخیر برای کسب و کارهای آنلاین رقم خورده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی (ایستانیوز)،پس از اعلام نرخ جدید بنزین به وجود آمدن برخی اعتراضات، اینترنت‌های خانگی و تلفن‌های همراه از عصر 25 آبان به مدت یک هفته قطع شد. هرچند در برخی از استان‌ها این قطعی اینترنت ادامه یافت و از 10 روز عبور کرد.
 
با توجه به انتشار گزارش‌های متعدد و عدم جمع‌بندی دقیق از مجموع خسارت‌های ایجادشده به دلیل نبود اینترنت، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز گذشته اعلام کرد جبران خسارات شرکت‌ها با مصوبات دولت قابل‌پیگیری است و خبر داده جمع‌بندی خسارت‌ها در حال انجام و به‌زودی اعلام خواهد شد.
 
در همین زمینه، افشین کلاهی رئیس کمیسیون کسب و کارهای دانش‌بنیان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در گفت‌وگو با «پایگاه خبری اتاق ایران» خسارات واردشده به کسب و کارهای آنلاین را در دو بخش مستقیم و غیرمستقیم برآورد و تاکید کرد باید جلوی اتفاق مجدد در این زمینه گرفته شود.
 
به گفته کلاهی، خسارات مستقیم برآورد شده به کسب و کارهای مبتنی بر اینترنت، روزانه 2 هزار و 650میلیارد تومان بوده که بر اساس سهم اقتصاد ICT از تولید ناخالص داخلی کشور محاسبه‌ شده است.
 
او در همین زمینه افزود: البته باید این نکته را در نظر بگیریم که ازنظر برخی کارشناسان، این رقم کل خسارات نیست و بخشی هم به دلیل تعویق گردش مالی ایجادشده است که این موضوع جای بررسی بیشتری دارد. کلاهی همچنین مجموع خساراتی را که به دلیل عدم استفاده از اینترنت در بخش‌های مختلف اقتصادی ایجادشده، روزانه 6 هزار و 300 میلیارد تومان اعلام کرد.
 
رئیس کمیسیون کسب و کارهای دانش‌بنیان اتاق ایران، خسارات غیرمستقیم حاصل از قطعی اینترنت را بسیار مهم‌تر از خساراتی دانست که در عدد قابل‌ بیان است. کلاهی در همین زمینه از بین رفتن اعتبار برندهای ایرانی، مهاجرت، ایجاد ناامیدی در جامعه کسب و کارهای آنلاین و  فرار سرمایه‌گذاران خارجی از اقتصاد دیجیتال کشور را تنها بخشی از خسارت‌های پنهان این رخداد دانست و گقت: متأسفانه از بین رفتن سرمایه‌ اجتماعی موضوعی نیست که در عدد قابل‌بیان باشد و از زمان قطعی اینترنت در تمام جلساتی که با شرکت‌های فعال حوزه ICT که اغلب مدیران آن‌ها هم جوان هستند، داشتیم، با ناامیدی از آینده سخن می‌گفتند.
 
او به برگزاری جلسات متعدد با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره‌ و تأکید کرد: در هیچ‌کدام از این جلسات حرفی از جبران این خسارات هنگفت زده نشد. این در حالی است که در روزهای ابتدایی قطعی اینترنت و در مصاحبه‌های اولیه مسئولان اعلام‌شده بود که خسارت‌های کسب و کارهای آنلاین جبران خواهد شد اما بعدها که ابعاد خسارات بازتر شد، این موضوع کلا به فراموشی سپرده شد. واقعیت هم این است که فعالان حوزه ICT بیشتر به دنبال این هستند که این رویه مجدد تکرار نشود تا دریافت خساراتی که منبع مالی مشخصی برای آن وجود ندارد و در توان دولت هم نیست.
 
او با اشاره به بحث‌های پیش آمده درباره  بارگذاری شبکه ملی اطلاعات طی چند روز قطعی اینترنت، این خطر را نیز جدی تلقی کرد که قطع شبکه اینترنت و جایگزینی حتی موقتی و چند روزه آن با شبکه ملی ارتباطات،به رویه‌ای عادی بدل شود.
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *