RSS
امروز یکشنبه ، ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
آخرین اخبار

حفظ شأن بازنشستگان برای سازمان تامین اجتماعی مهم است

آغاز صدور بیمه نامه شخص ثالث آنلاین در بیمه سامان

کارگزاری بورس بیمه ایران در بین ۱۰ شرکت برتر بورسی قرار گرفت

قرعه‌کشی خودروهای فروش فوق العاده، شنبه انجام می‌شود

برای اطلاع از ارزش روز سهام عدالت به کجا مراجعه کنیم؟

برنامه ویژه وزارت اقتصاد برای توسعه کارگزاری‌های بورس

حمایت بانک دی از فعالان اقتصادی در سال جهش تولید

قدردانی از اقدامات یکی از شرکت‌های بانک رفاه در مبارزه با کرونا

خیرین بانک صادرات مدرسه ٦٠ ساله «ماژین» را از نو می‌سازند

سه کاربرد تسهیلات جعاله مسکن

مرکز تماس سهام عدالت راه‌اندازی شد

انعقاد قرارداد صدور کارت اعتباری فرهنگیان

رئیس هیات مدیره بانک رفاه: امنیت؛ الزام بانکداری الکترونیکی

ابلاغ شیوه‌نامه اعطای مجوز اقامت ۵ ساله به سرمایه‌گذاران خارجی

ورود ۱۰۰ شرکت تولیدی به بورس تا پایان امسال

تثبیت نرخ دلار در صرافی‌های بانکی

قیمت سکه ۶۰ هزار تومان افت کرد

شاخص بورس کاهشی شد

نحوه رسیدگی به صورت‌حساب‌های غیرواقعی مؤدیان مالیاتی

برقراری دالان نرخ سود در بازار بین‌بانکی در چارچوب هدفگذاری تورم

آثار تورمی انتشار اوراق کمتراز استقراض از بانک مرکزی است

تلاش برای حفظ کانال ۹ هزاردلار

خطرناک‌ترین مشاغل در عصر کرونا

بخشودگی اجاره‌بهای اماکن واگذار شده به بخش‌ خصوصی

جزئیات نحوه فروش سهام عدالت اعلام شد

با اعمال افزایش سرمایه ۹۵۰درصدی

نسبت کفایت سرمایه بانک ایران زمین بهبود می یابد

۱۴:۷ - ۱۳۹۸/۹/۱۱کد خبر: 295412
ایستانیوز : از جمله مسائل مهم در صنعت بانکداری، احتمال ورشکستگی و ناتوانی بانک ها در انجام تعهدات مالی ایجاد شده است و مهم ترین عاملی که می تواند بانک ها را در مقابل ورشکستگی مصون سازد، وجود عامل نسبت کفایت سرمایه به دارایی های بانک است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، نسبت کفایت سرمایه که از تقسیم سرمایه پایه به مجموع دارایی های موزون به ضرایب ریسک بدست می آید، یک شاخص کلیدی در تحلیل وضعیت بانک است که نشان می دهد، دارایی بانک تا چه حد در سبد مناسب سرمایه گذاری شده و از لحاظ ریسک و به کارگیری سرمایه در دارایی های مختلف از وضعیت مناسبی برخوردار است. حداقل نسبت کفایت سرمایه برای بانک ها و موسسات غیردولتی 8 درصد می باشد که این مراکز با افزایش سرمایه نسبت مذکور را افزایش می دهند.
براساس ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی در سال گذشته، بانک ها و موسسات اعتباری ملزم به تدوین برنامه مشخص و مناسب به منظور بهبود وضعیت و کیفیت سرمایه نظارتی خود شدند. بنابراین با توجه به بانک محور بودن نظام تامین مالی کشور، تقویت منابع سرمایه ای شبکه بانکی مورد توجه بیشتری قرار گرفت و در همین راستا لازم بود، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری که نسبت کفایت سرمایه آنها از حدود مقرراتی ۸ درصد شورای پول و اعتبار کمتر بود، با تدوین برنامه مشخص و مناسب، وضعیت و کیفیت سرمایه نظارتی خود را بهبود ببخشند. از اینرو طبق دستورالعمل محاسبه سرمایه نظارتی و کفایت سرمایه موسسات اعتباری شورای پول و اعتبار، چنانچه کفایت سرمایه کمتر از 3 درصد شود هیئت مدیره موسسات اعتباری موظفند حداکثر ظرف 90 روز کاری اقدام به افزایش سرمایه نمایند در غیر این صورت تشریفات قانونی انحلال موسسات را فراهم نمایند. 
در همین زمینه باید گفت نسبت کفایت به سرمایه بانک ایران زمین در سال 95 و 96 بر مبنای دستوالعمل های قدیمی بانک مرکزی به ترتیب 1.86 درصد و 1.5 درصد بود و بر مبنای دستوالعمل محاسبه سرمایه نظارتی و کفایت سرمایه موسسات اعتباری مصوب اردیبهشت 97 به ترتیب در سال گذشته 10.2 درصد و تا پایان شهریور 98 بالغ بر 14.2 درصد شد.
لذا با توجه به نسبت کفایت سرمایه بانک ایران زمین و الزامات ، این بانک سرمایه خود را طی 2 سال و از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران از 4 هزار میلیارد ریال به 42 هزار میلیارد ریال افزایش دهد.
این بانک در نظر دارد با فروش اموال تملیکی در سنوات آتی وضعیت مالی و عملکرد مالی خود را بهبود دهد به طوری که در پایان سال 1400 حداقل نسبت کفایت سرمایه طبق الزمات بانک مرکزی از سوی بانک مرکزی نیز رعایت گردد.
این گزارش می افزاید، 2 آذر بود که افزایش 950 درصدی سرمایه بانک ایران زمین محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به تایید حسابرس و بازرس قانونی رسید و به سهامداران اطلاع رسانی گردید.
هیئت مدیره بانک ایران زمین طی جلسه ای در روز یکشنبه 26 خرداد 98 پیشنهاد افزایش 450 درصدی سرمایه و رسیدن آن از 4000 میلیارد ریال به 22000 میلیارد ریال را به سهامداران خود و مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام ارائه نمودند. این افزایش سرمایه بنا به اعلام هیئت مدیره در راستای اصلاح ساختار سرمایه می باشد.
 
موضوع افزایش سرمایه مجددا در جلسه فوق العاده هیئت مدیره که روز چهارشنبه اول آبان ماه با حضور اعضا برگزار شد مطرح گردید تا سرمایه این بانک با افزایش 950 درصدی همراه شود و به 42000 میلیارد ریال برسد. هیئت مدیره پس از تصویب این مصوبه، پیشنهاد این افزایش 950 درصدی را مجددا به مجمع عمومی فوق العاده داد.
لازم به ذکر است، بانک ایران زمین با 2 هزار و 23 کارمند تا پایان شهریور 98 که 312 نفر در دفتر مرکزی، 310 نفر در شعب تهران و 1401 نفر در شعب استان های مشغول به کار هستند 21 اسفند 89 تاسیس شد و از 5 مهر 90 در فهرست تابلو فرابورس قرار گرفت.
سرمایه بانک در ابتدا 2000 میلیارد ریال بود که طبق مصوبه مجمع عمومی فوق العااده صاحبان سهام در 29 تیر 90 از محل آورده نقدی به 4000 میلیارد ریال افزایش یافت و 27 اسفند در مرجع صبت شرکت ها به ثبت رسید.
تعداد شعب این بانک نیز درمجموع 310 شعبه تا پایان شهریور سال جاری می باشد که 64 شعبه در تهران، 243 شعبه در استان ها و 3 شعبه در مناطع آزاد واقع شده اند . 
 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *