RSS
امروز دوشنبه ، ۱۸ آذر ۱۳۹۸
آخرین اخبار

بانک ملی ایران، حامی کسب و کار و تجارت شما

۴۰ هزار میلیارد اوراق منفعت به فروش رسید

قیمت دلار و یورو امروز دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸

بانکهای نظامی چگونه در بانک سپه تجمیع می‌شوند؟

مقابله با فیشینگ، با اپلیکیشن رمزینه

آیین نامه اجرایی مربوط به قانون مبارزه با پولشویی اصلاح شد

سال ۹۹ سال موفقی برای بیمه کوثر در پذیرش بیمه اتکایی خواهد بود

درخواست دژپسند از رییس قوه قضاییه

سهم هر ایرانی از بودجه ۹۹چقدر است؟

بیمه معلم در جمع سه شرکت برتر پرداخت کننده بالاترین سود

بانک پاسارگاد برای دانش آموزان، سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت افتتاح می کند

تقدیر بانک پاسارگاد از نفرات برتر کنکور

رونمایی از نسخه جدید نرم افزار همراه ما

تداوم روند سود دهی بیمه تعاون

افزایش فرصت و ثروت سازی موسسه ملل برای استانها

۳۰۰ میلیارد تومان از درآمد بیمه شخص ثالث به سازمان راهداری رسید

بیمه رازی بیمه گر برتر شرق مدیترانه قرار گرفت

امتیاز ۱۰۰ درصدی بانک کشاورزی در ۳ شاخص اختصاصی وزارت امور اقتصادی و دارایی

توزیع همزمان کتاب مصور «موزه هنرهای اسلامی» در سوئیس، فرانسه و ایران

بیمه‌ها اطلاعات مشتریان را به سازمان امور مالیاتی می‌دهند

اعطای تسهیلات به زلزله زدگان آذربایجان شرقی در بانک ملت

واگذاری بنگاه‌های دولتی در قالب «ETF» تعیین تکلیف شد

بدهی بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری وثیقه‌دار می‌شود

جهش ۴۹۴۲ واحدی شاخص بورس تهران

آغاز رتبه‌بندی کیفی مشاوران پذیرش در فرابورس

نظر بخش خصوصی در اصلاح قانون تجارت شنیده نشده است؟

ناصر ریاحی، عضو هیئت رییسه اتاق تهران پاسخ می دهد:
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۹/۱۰کد خبر: 295337
ایستانیوز:بهروز نعمتی عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی دیروز از هجمه برخی ارکان اتاق بازرگانی نسبت به اصلاح قانون تجارت گفت و اینکه اعضای اتاق بازرگانی از ابتدای بررسی این لایحه که اواخر فعالیت دولت اصلاحات بود در تمام جلسات حضور داشتند. ناصر ریاحی، عضو هیئت رییسه اتاق تهران پاسخ می دهد.
مجموعه ای از قوانین مادر مثل قانون تجارت که در سال های 1310 تا 1320 تنظیم شده، در زمان خود کارآمد بوده چراکه عینا از قوانین معتبر آن زمان ترجمه شده و صرفا در مورد بخش هایی که ملاحظات شرعی مطرح بوده، تغییر یافته است. با این حال، اصلاح آن به دلیل تغییر شرایط زمانی از مطالبات بخش خصوصی است. نگاه فعال بخش خصوصی به قانون تجارت و اصلاح آن سیاسی نیست چراکه این قانون ابزار کار اوست.
 
مجلس شورای اسلامی هر پنج شنبه برنامه کمیسیون های پارلمان را به اتاق بازرگانی می فرستد و ما در یک سال و نیم گذشته در کمیسیون حقوقی و حمایت قضایی و مقرراتی اتاق ایران، از این طریق در جریان تلاش مجلس برای اصلاح قانون تجارت قرار گرفتیم. هیچ دعوتی از سوی نمایندگان مجلس برای حضور فعالان بخش خصوصی و نمایندگان اتاق به جلسه های بررسی انجام نشد با این حال به همراه آقای آتش هوش  و جمعی از دوستان کارشناس در جلسه های بررسی شرکت کردیم.
 
آنچه در آن زمان در مجلس بررسی می شد، مسئله قراردادهای تجاری نبود. قانون تجارت در چند باب نوشته و از تعریف تاجر آغاز و به معاملات، شرکت ها و ... می پردازد. آنچه در آن زمان در مجلس بررسی می شد، باب شرکت ها بود اما آنچه بعد به صحن آمد و تصویب شد، باب قراردادها بود.  ما در کمیسیون حقوقی و  قضایی اتاق ایران نظر خود را درباره باب شرکت ها به مجلس اعلام کردیم که پذیرش یا عدم پذیرش آن از سوی مجلس به اختیار آن ها بود اما نظر ما مکتوب و مستند شده است و امکان مراجعه دوباره به آن وجود دارد.  نکته مهم اینکه در آن زمان بحث قراردادها مطرح نبود و دلیلی هم برای تغییر آن وجود نداشت. در ادامه ما دو پیشنهاد به مجلس ارائه کردیم که هیچ کدام پذیرفته نشد. گفتیم آنچه مجلس امروز بررسی می کند با لایحه سال 86 دولت متفاوت است و بهتر است آن را پس بگیرد. پیشنهاد دوم ما به مجلس این بود که لایحه را براساس نظر بخش خصوصی اصلاح کند و طبق قانون اساسی آن را به مدت پنج سال به طور آزمایشی به مرحله اجرا در بیاورد تا ایرادات آن سالانه مشخص و تصحیح شود.
 
در همه کشورها قانون تجارت با تعریف تاجر و تجارت آغاز شده و به دفاتر تجارتی و شرکت های تجاری می پردازد. این باب ها هیچ یک در اصلاحیه مجلس دیده نشده و ناگهان به بخش قراردادها رسیده اند بدون اینکه نظر بخش خصوصی را بپرسند.  اگر مجلس شورای اسلامی از ما دعوت کرده است، مستندات آن را ارائه کند تا کسانی که به ما رای داده اند و اعضای اتاق را به پارلمان بخش خصوصی فرستاده اند، بدانند که ما بی تقصیر هستیم.
 
عملکرد مجلس شورای اسلامی در بررسی لایحه قانون تجارت شتاب زده است و این شتاب زدگی به اصل قانون تجارت باز می گردد. قانون تجارت در سال 1311 تصویب شده و این یعنی نزدیک به 90 سال است که اصلاح نشده و هر نوع تغییر آن دستاورد بزرگی است. به همین دلیل هر دوره از مجلس تلاش می کنند زودتر به این دستاورد بزرگ برسند. این تلاش قابل تحسین است اما نحوه عمل نمایندگان برای ما روشن نیست.
 

خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:قانون تجارت
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *