RSS
امروز پنج شنبه ، ۲۱ آذر ۱۳۹۸
آخرین اخبار

اگر سرمایه اجتماعی تقویت شود، اصلاحات اقتصادی بدون ترس پیش می‌رود

بهترین شرکت ها برای کار در سال ۲۰۲۰

دولت به طور غیرمستقیم از بانک مرکزی استقراض می‌کند

آثار آزادسازی نرخ ارز در بخش دارو و تجهیزات پزشکی

بیش از ۸ میلیون نفر در بانک قرض الحسنه مهر ایران حساب دارند

یک سوم معوقات مالیاتی برای ۱۰۰شخص حقیقی و حقوقی است

کاهش ۷۹درصدی تسهیلات اعطایی ارزی - صادراتی

فقط ۴۰درصد مردم واقعا به یارانه نقدی‌ نیاز دارند

زیان ۹۹۸.۸میلیارد تومانی بانک تجارت در ۶ماه

۱۵ میلیون حساب بانکی هک شده است!؟

بخشنامه‌های تامین اجتماعی تجمیع می شوند

ثبت درخواست درگاه پرداخت اینترنتی متصل به حساب‌های سپهری از سامانه ای‌نماد عملیاتی شد

NPL پایین، حاصل بهداشت اعتباری بالای بانک ملی

کشف و مسدودسازی ۹۵۰ درگاه پرداخت بانکی جعلی

فروشِ از دم قسطِ اموال مازاد بانک‌ها در بورس طی ۱ ماه آینده

سود تلفیقی هرسهم "کاوه" ۵۶۷ریال اعلام شد

سود خالص "دماوند" به ۲.۱۷هزار میلیارد ریال رسید

قانون تسهیل تسویه بدهی بدهکاران تصویب شد

بانک‌ها باید نسخه‌ای از قرارداد را به تسهیلات گیرندگان ارائه کنند

یارانه‌ها امشب واریز می‌شود

قیمت سکه طرح جدید ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان شد

دلار کوتاه آمد

افت ۴۷ واحدی شاخص بورس تهران

طلب ۲.۵۰۰ میلیارد تومانی بیمه دی از دولت

صدور حق بیمه های سال ۹۸ "وسرمد" به ۵ هزار میلیارد ریال رسید

بسته سیاستی بانک مرکزی به روز می شود؟

نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات مبهم است؟

۱۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۹/۹کد خبر: 295298
ایستانیوز:بانک مرکزی اعلام کرده بیش از ۱۰۰ شرکت صادراتی را به دلیل عدم بازگشت ارز به نیما به دستگاه قضایی معرفی کرده است که بیشتر آن ها بدون مشخصات دقیق بوده اند. با این حال ممکن است با وجود ابهامات بخشنامه بانک مرکزی اسامی شرکت های فعال و شناسنامه دار هم به این فهرست اضافه شود، شرکت هایی که در اصل نباید وارد این بازی شوند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،براساس بخشنامه بانک مرکزی، صادرکنندگان می توانند 20 درصد از حاصل از صادرات را به صرافی های مجاز برده و به اسکناس تبدیل کنند. 50 درصد از ارز حاصل از صادرات باید به سامانه نیما پرداخت شود و صادرکننده می تواند با 30 درصد از ارز  به دست آمده برای واردات به نام خود یا دیگری استفاده کند. هرچند رییس کل بانک مرکزی رضایت خود از میزان بازگشت ارز حاصل از صادرات اعلام کرده اما صادرکنندگان همچنان با ابهام از این بخشنامه تبعیت می کنند.
 
براساس گفته های بعضی صادرکنندگان، بانک مرکزی تلویحا اعلام کرده که سهم روش های دیگر در بازگشت ارز صادراتی می تواند به نسبت پرداخت ارز به نیما افزایش پیدا کند اما به دلیل عدم اعلام این نظر در بخشنامه، ممکن است هر تغییر رویه ای از سوی صادرکنندگان با ایجاد مشکلات مالیاتی آینده برای آنان همراه شود چراکه براساس بخشنامه بانک مرکزی صادرکنندگانی که مطابق مقررات ابلاغ شده ارز خود را به چرخه اقتصاد کشور بازگرداندند، برای بهره‌مندی از تسهیلات به سازمان امور مالیاتی معرفی شوند.
 
یک صادرکننده به سایت خبری اتاق تهران در این باره می گوید:«بهتر است بانک مرکزی در این زمینه شفاف سازی کند تا صادرکنندگان دچار مشکل نشوند. اگر سهم واردات در بازگشت ارز به چرخه اقتصاد در مورد یک صادرکننده افزایش پیدا کند درحالیکه هیچ بخشنامه رسمی در این باره صادر نشده، وزارت اقتصاد و دارایی در رسیدگی های مالیاتی، برای شرکت ها ایجاد می کند و ممکن است معافیت مالیاتی صادرکنندگان حذف شود. از سوی دیگر برای بعضی صادرکنندگان امکان انتقال 20 درصد از ارز حاصل از صادرات به صرافی های مجاز وجود ندارد چراکه انتقال فیزیکی این حجم اسکناس ممکن نیست. اگر بانک مرکزی با بازگشت ارز حاصل از صادرات چه از طریق نیما و چه از طریق واردات مسئله ای ندارد و سهم مشخصی برای آن قائل نیست، بهتر است بخشنامه را به روز رسانی کرده و نظر خود را مکتوب کند».
 
مهلت چهارماهه دولت برای بازگشت ارز حاصل از صادرات برای صادرکنندگان، در مورد بخشی از کالاهای صادراتی راهگشا نیست. هرچند صادرکنندگان کالاهای مصرفی مثل مواد غذایی و محصولات صنایع تبدیلی می توانند کالا را در این مدت زمان فروخته و ارز آن را بازگردانند اما در مورد بعضی اقلام مثل فلزات، مواد پتروشیمی و .. امکان صادرات با این سرعت وجود ندارد و محصول در انبار کشور مقصد برای مدت ها باقی می ماند تا به تدریج به فروش برسد. دولت خروج کالا از گمرک را به منزله صادرات کالا در نظر می گیرد اما در واقع صادرکننده هیچ پولی از فعالیت اقتصادی خود به دست نیاورده تا ارز آن را به چرخه اقتصاد بازگرداند.
 
بانک مرکزی اعلام کرده بیش از 100 شرکت صادراتی را به دلیل عدم بازگشت ارز به نیما به دستگاه قضایی معرفی کرده است که بیشتر آن ها بدون مشخصات دقیق بوده اند. با این حال ممکن است با وجود ابهامات بخشنامه بانک مرکزی اسامی شرکت های فعال و شناسنامه دار هم به این فهرست اضافه شود، شرکت هایی که در اصل نباید وارد این بازی شوند.» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *