RSS
امروز جمعه ، ۲۰ تیر ۱۳۹۹
آخرین اخبار

ابلاغ وام ۵۰ میلیون تومانی مسکن روستایی

قیمت سکه به ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید

قیمت دلار به ۲۲ هزار و۲۰۰ تومان رسید

ورود صندوق‌های جدید به بازار سرمایه

موج‌سواری طلا با بحران کرونا

برنامه های بانک رفاه در سال جدید

جزئیات وام بانک رفاه برای مستمری بگیران تأمین اجتماعی

مجوز افزایش انتشار گواهی سپرده عام ۱۸ درصدی به بانک‌ها

اعلام شرایط دریافت وام ودیعه مستاجران

ابلاغ دستورالعمل تأمین مالی SMEها

تمدید ۶۰روزه مهلت برگزاری مجامع شرکت ها

تعیین تکلیف طرح ساماندهی بازار مسکن

تمدید مدیر عاملی"آسوده"بر شرکت بیمه اتکایی ایرانیان

"پاک آیین" مدیرکل روابط‌عمومی بانک صادرات شد

زیرساخت توسعه بیمه نامه‌های اعتبار درکشور وجود ندارد

سهام عدالت مردم عادی چقدر است؟

فتح قله۱۸۰۰ دلار در هر اونس

تصمیم مهم درباره نرخ سود بانکی

خدمات بانک سینا با استانداردهای مشتری

تمدید گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت بیمه‌ کوثر

جزئیات اخذ مالیات از خانه‌های خالی

افزایش سقف انتقال از طریق بانکداری مجازی بانک‌پاسارگاد

با «بله» بورسی شوید!

یارانه فرداشب واریز می‌شود

کنترل بازار ارز با فروش سهام شرکت‌های دولتی در بورس

فهرست اقلام ممنوعه وارداتی به ۱۶۵۰ قلم کالا افزایش یافت

لیست ممنوعه های واردات

۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۸/۱۹کد خبر: 292741
ایستانیوز:طبق قانون اعمال هرگونه ممنوعیت برای صادرات و واردات کالاها ( به جز چند کالای خاص مانند اسلحه، مشروبات الکی و...) ممنوع است و دولت تنها با اعمال تعرفه می تواند محدودیت هایی را ایجاد کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،در حالی که در ماه های گذشته فعالان اقتصادی به اعمال سیاست های ممنوعیت واردات و صادرات کالاها اعتراض کرده اند و آن را رویه ای خلاف قانون می دانند، روز گذشته لیست ممنوعیت های کالاهای وارداتی به روز رسانی شد و تعداد کالاهایی که واردات آن ممنوع است به 1650 قلم کالا افزایش پیدا کرد.
 
طبق قانون اعمال هرگونه ممنوعیت برای صادرات و واردات کالاها ممنوع است و دولت تنها با اعمال تعرفه می تواند محدودیت هایی را ایجاد کند. موضوعی که در ماه های گذشته بارها فعالان بخش خصوصی بر آن تاکید داشته اند. در همین زمینه مسعود خوانساری رئیس اتاق تهران در سخنرانی های مختلفی به این موضوع پرداخته و اعلام کرده است:« براساس قانون دولت تنها برای حمایت از تولید و نه تنظیم بازار می تواند از ابزار تعرفه‌ که آن هم باید ‏متعادل باشد، استفاده کند و سیاست ممنوعیت و محدودیت در واردات و صادرات تخلف است.» او با اشاره به اینکه در مقررات صادرات و واردات، چیزی به نام «ممنوعیت» نداریم، گفته است: « طبق این قانون غیر از چند کالا همچون اسلحه، مواد مخدر، مشروبات و چند نوع دیگر، درباره هر آنچه قرار است برای وارداتش محدودیتی ایجاد شود باید این محدودیت با اعمال تعرفه انجام شود.»
 
اما بر خلاف نظر فعالان بخش خصوصی مسئولان دولتی از اسفندماه سال گذشته سیاست اعمال ممنوعیت واردات کالاها را کلید زده اند و هر از چندی کالاهای جدیدی را به این فهرست اضافه می کنند. فهرستی که در ابتدا 1339 قلم کالا بود و بعد به 1530 قلم کالا افزایش یافت و اکنون به 1650 قلم کالا رسیده است. این سیاست گذاری طبق مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه و براساس اعلام این ستاد در راستای جلوگیری از واردات کالاهای غیرضروری و حمایت از کالاهایی که توان ساخت داخلی آن ها وجود دارد، صورت می گیرد.  
 
طبق سیاستگذاری های دولتی باتوجه به محدودیت های ارزی کشور به دلیل تحریم ها؛ واردات کالاها باید تنها به دو گروه «کالاهای ضروری و مورد نیاز مردم» و «مواد اولیه و تجهیزات خطوط تولید» محدود ‌شوند.
 
حسین مدرس خیابانی، قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در گفت و گویی با خبرگزاری تسنیم گفت:« وزارت صمت مطابق مصوبه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه مکلف شده است که نسبت به ممنوعیت گروه کالاهای «اقلام غیرضروری» و «دارای توان ساخت داخل» اقدام کند. در حال حاضر حجم واردات کالاها به ویژه در بخش مصرفی کاهش چشمگیری یافته و بخش‌های تولیدی کشور با یک توان مضاعف نسبت به افزایش ظرفیت تولیدی خود اقدام می‌کنند تا در مسیر قطع وابستگی به واردات حرکت کنند و همزمان کیفیت محصولات‌شان را ارتقا دهند. به گفته او فهرست ممنوعیت‌های وارداتی برای کمک به تولید داخل بیشتر خواهد شد.
 
در این بین فعالان بخش خصوصی معتقدند اعمال برخی از محدودیت ها به تولیدات داخل هم صدمه زده است و اعلام می کنند دولت و سیاستگذاران اقتصادی بدون مشورت با فعالان بخش خصوصی که بازیگران اصلی اقتصادی هستند، فهرست ممنوعیت ها را تهیه می کنند. محمدرضا زهره‌وندی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در این زمینه به خبرگزاری ایرنا گفته است:« در مورد برخی از این کالاهای ممنوعه، حد تولید ما به‌اندازه‌ای نیست که بتوانیم پاسخگوی تقاضای داخلی باشیم. از سوی دیگر در این لیست، مواد اولیه‌ای مشاهده می‌کنیم که برای تولید برخی اقلام داخلی به کار می‌رود. به‌طور مثال اقلام بسیاری در رابطه با تولیدات لبنی (مانند مایع پنیر) که در داخل وجود ندارد یا بسیار محدود است، ممنوع شده است. سال گذشته واردات همه این کالاها آزاد بود، به‌گونه‌ای که اصلاً توجهی به تولید داخل نمی‌شد، اکنون هم با ممنوعیت بسیاری از کالاها، به ‌صورتی دیگر به تولیدکننده‌های داخلی ضربه می‌زنیم.»
 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *