RSS
امروز چهارشنبه ، ۲۲ آبان ۱۳۹۸
آخرین اخبار

معرفی ٤٤٦ اهل قلم به بانک صادرات ایران برای دریافت وام

ارز رمزنگاری شده چینی به بازار می آید

فروش املاک مازاد بانک شهر سرعت می‌گیرد

فعالیت شرکت واسپاری توسعه تعاون مبتنی بر حمایت از متقاضیان است

قیمت سکه طرح جدید به ۳ میلیون و ۹۹۵ هزارتومان رسید

شروع همکاری صندوق تامین خسارت های بدنی و بیمه تجارت نو

رشد ۲۷۱۱ واحدی شاخص کل بورس

تجدیدقوای طلا برای شکستن قیمت بالاتر

نمره خیلی خوب معاون وزیر اقتصاد به NPL بانک ملی

۳ خودرو جایگزین ۴۰۵ شد

نگاهی به وضعیت تورم در هفت ماهه امسال

ایران خودرو، عامل اصلی رشد شاخص بورس در معاملات بازار

صورت های مالی بانک کشاورزی تائید شد

اولین تامین مالی از بازار سرمایه برای توسعه فرودگاهی انجام شد

رقم واقعی فرار مالیاتی در اقتصاد ایران چقدر است؟

دیدار بانکداران ایران زمین و شرکت آمیکو

حذف چهار صفر از پول ملی دردسرساز و کم‌فایده است

تطبیق اساسنامه بیمه نوین با نمونه اساسنامه سازمان بورس

بیمه حافظ سهامدارانش را به مجمع فوق العاده فراخواند

صندوق اجاره ای شعبه شهران بانک دی افتتاح شد

کارگاه بازآموزی بیمه های مهندسی در بیمه میهن

برگزاری دوره آموزشی بیمه‌های زندگی در شعب بیمه سرمد در شمال غرب کشور

رسالت اصلی شرکت بهبود فرآیند تعامل شبکه فروش با مدیران ستادی است

نرخ تورم: چشم‌انداز تداوم روند نزولی

نسخه همراه بانک سینا به روز شد

گرمای تنور تورم تولیدکننده فروکش کرد

۱۹:۱۱ - ۱۳۹۸/۸/۱۶کد خبر: 292646
ایستانیوز:گرمای تنور تورم تولید در فصل داغ تابستان ، نسبت به فصل قبل به میزان قابل توجهی کاهش یافت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز) به نقل از ایران، دراین فصل اغلب زیربخش‌های اصلی صنعت کشور با افت شدید نرخ تورم مواجه شده‌اند که این نشان دهنده کاهش هزینه‌های تولید در این فصل است. یکی از مهم‌ترین عوامل این افت ثبات نسبی در بازار ارز است که هزینه‌های تولیدکنندگان را به میزان زیادی کاهش داده است. این درحالی است که در سال گذشته تورم تولید با افزایش قابل توجهی همراه شد. اکنون با نزولی شدن تورم تولید، آرامش بیشتری در بازار حاکم خواهد شد.
پس از آغاز روند کاهشی نرخ تورم مصرف کننده، حالا گزارش‌های فصلی نرخ تورم تولیدکننده بخش صنعت و خدمات نیز نشان از افت قابل توجه هزینه‌های تولید در فصول اخیر است. نرخ تورم تولید‌کننده به‌عنوان تورم پیش نگر به نوعی مسیر حرکتی تورم مصرف‌کننده در ماه‌های آتی را روایت می‌کند. براین اساس با کاهش نرخ تورم تولید روند نزولی نرخ تورم مصرف‌کننده نیز در ماه‌های آینده باید ادامه یابد.
طبق تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران، تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل مشابه سال قبل یا همان تورم نقطه به نقطه در فصل تابستان امسال به 60.5 درصد رسید که در مقایسه با فصل قبل، 28.2 واحد درصد کاهش داشته است.
به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای تولید کالاهای خود در داخل کشور، در فصل تابستان نسبت به فصل تابستان 97 برابر با 60.5درصد افزایش دارد. در بخش‌های مختلف صنعتی، کمترین تورم نقطه به نقطه مربوط به تولید فلزات اساسی با21.2 درصد و بیشترین آن مربوط تولید ماشین‌آلات اداری و محاسباتی با (119.8درصد بوده است.
در فصل تابستان امسال از میان 22 زیر بخش صنعتی تنها نرخ تورم نقطه‌ای یک بخش یعنی تولید وسایل نقلیه موتوری که از 84.5 درصد در بهار به 98.8 درصد در تابستان رسیده، افزایش یافته است و بدین ترتیب 21 مورد از 22 زیر بخش صنعت با افت قابل توجه نرخ تورم نسبت به بهار امسال مواجه شده‌اند به طوری که این نرخ برای بسیاری از صنایع کشور نصف شده است.
در همین راستا تورم تولید در صنایع غذایی کشور از 70 درصد در بهار به 44 درصد در تابستان رسیده است. در گروه تولید محصولات از توتون و تنباکو نیز نرخ 112.2 درصد بهار به 22 درصد در تابستان افت کرده است. نرخ تورم صنعت منسوجات نیز از 100 درصد به 52.3 درصد رسیده است. تولید چوب و محصولات چوبی هم که در بهار تورم نقطه‌ای آن 105.2 درصد بود به 55.2 درصد رسید. همچنین تورم نقطه‌ای صنعت کاغذ از 167.7 درصد در بهار امسال به 39.3 درصد سقوط کرده است.
تورم فصلی هیچ بخشی رشد نداشت
تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) در فصل تابستان امسال به 2 دهم درصد رسید که در مقایسه با فصل قبل، 13.5 واحد درصد کاهش دارد. در میان بخش‌های مختلف صنعتی، کمترین تورم فصلی مربوط به تولید زغال سنگ و پالایشگاه‌های نفت با (منفی 4.2 درصد و بیشترین آن مربوط به تولید وسایل نقلیه موتوری، تریلر و نیم تریلر با 14.5 درصد) است.
در فصل تابستان در نرخ تورم فصلی نیز از میان 22 زیربخش اصلی صنعت 20 زیربخش با افت قابل ملاحظه نرخ تورم روبه‌رو شده و دو مورد نیز ثابت مانده است.
افت تورم سالانه
تغییرات میانگین شاخص قیمت تولیدکننده محصولات صنعتی در داخل کشور در چهار فصل منتهی به فصل تابستان امسال نسبت به مدت مشابه در سال قبل به 77 درصد رسید که نسبت به فصل قبل 0.2 واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. در فصل تابستان، در میان بخش‌های مختلف صنعتی در کشور، کمترین تورم سالانه مربوط به تولید پوشاک، عمل آوردن و رنگ کردن پوست خزدار با 44.5 درصد و بیشترین آن مربوط به تولید کاغذ و محصولات کاغذی با 108.7 درصد بوده است. در تورم سالانه بخش صنعت نیز از میان 22 زیربخش اصلی نرخ تورم 12 زیربخش کاهشی بوده است.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *