RSS
امروز شنبه ، ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
آخرین اخبار

سایه تهدید حذف فیزیکی بیمه‌نامه‌ها بر سر صنعت بیمه

اعطای تسهیلات به یک هزار و ۸۰۰ بنگاه اقتصادی کوچک و متوسط

شیوه های سنتی در بازار بیمه دیگر پاسخگو نیست

طرح متری مسکن در بورس کالا با جدیت دنبال شود

مزایای گواهی سپرده سکه طلا چیست؟

سرخابی ها به زودی وارد بازار سرمایه می شوند

بورس همچنان در میان بازارها می‌تازد

آخرین ظرفیت مجاز نگهداری ریسک شرکت‌های بیمه اعلام شد

وصول ۲۶۸ هزار فقره چک در کشور

جزییات محدودیت‌ معاملات گواهی حق‌تقدم تسهیلات مسکن دو بانک

۹ کارگزار بانکی در بین ۲۰ کارگزاری برتر بورس

رفع انسداد منابع ارزی در بانک‌های خارجی با جدیت پیگیری شود

تورم سال ۹۹ چگونه مهار می‌شود؟

بازار منتظر موج جدید صعود قیمت طلا

آخرین وضعیت سهام عدالت متوفیان

جزئیات برنامه اصلاح ساختار بودجه

جزییات سهام شرکت‌های موجود در سبد سهام عدالت

خسارت ۲۶ هزار میلیاردی!

متوسط نرخ تورم ایران در ۳ دهه گذشته چقدر بوده است؟+نمودار

شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در بورس پذیرش شده‌اند

۳دلیل رشد پایه پولی در کشور چیست؟

ایران خودرو ۴۵ هزار خودروی دیگر پیش فروش می‌کند

بورس نقدینگی را به تولید تزریق می‌کند؟

قوی ترین سهام در سبد سهام عدالت است

کفایت نقدینگی دربازار بین‌بانکی

فشارهای آمریکا بر شرکت ها و بانک های ترکیه برای قطع همکاری های اقتصادی با ایران

بانک ترکیه ای زیر ذره بین تحریم آمریکا

۱۶:۶ - ۱۳۹۸/۷/۲۴کد خبر: 290006
ایستانیوز:فشارهای مقامات آمریکایی برای قطع روابط اقتصادی ترکیه با ایران تنها به تشکیل پرونده برای هالک بانک ختم نمی شود بلکه برخی از فعالان اقتصادی ترکیه ای که در ماه های گذشته به ایران سفر کرده اند اعلام می کنند که نگران تحریم های آمریکا هستند و به همین دلیل درخواست می کنند که مهر ورود به ایران در گذرنامه های آن ها ثبت نشود.
به گزاش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،در شرایط که ایران با کمک برخی از بانک های منطقه (در کشورهای همسایه) و فرا منطقه ای (در چین، هند و...) تلاش می کند تا تحریم های آمریکا را دور بزند و برای تبادلات مالی و بانکی راه های جدیدی پیدا کند، مسئولان قضایی آمریکا یکی از مهم ترین بانک های ترکیه را که در این بین با ایران همکاری می کرد، متهم به دورزدن تحریم ها کرد. «دادستانی آمریکا هالک بانک ترکیه را به شرکت در یک طرح چند میلیارد دلاری برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران متهم کرده است.»
 
هالک بانک ترکیه یکی از بانک های دولتی این کشور است و اتهام مطرح شده می تواند به روابط ترکیه و آمریکا آن هم درست درزمانی که آمریکا به دلیل حمله ترکیه به شمال سوریه دست به تحریم چند مقام ترکیه زده است، سایه سنگینی تری بیندازد و روابط این دو کشور را پیچیده تر کند. در چند روز گذشته حمله ترکیه به شمال سوریه و فشارهای بین المللی اثرات منفی بر اقتصادی و ازرش پول ترکیه هم گذاشته است تا جایی که نرخ برابر لیر با دلار به حدود 6 ( هر دلار 6 لیر) ریزش کرده است.
 
البته هالک بانک ترکیه در شرایطی به دور زدن تحریم های ایران متهم شده است که پیش از این «مهمت هاکان آتیلا» یکی از مقامات سابق هالک بانک هم متهم به همکاری های بانکی با ایران و دور زدن تحرم ها شده بود. اتهامی که در نهایت در در دادگاهی در آمریکا رسیدگی و هاکان آتیلا به سی و دو ماه زندان محکوم شد. البته او در اوایل سال جاری با کمک دولت ترکیه آزاد و به این کشور بازگردانده شد. در زمان محکوم شدن آتیلا، اردوغان این پرونده را یک حمله سیاسی به دولتش اعلام کرد.
 
اما جدای از اختلافات سیاسی ترکیه و آمریکا که این روزها جدی تر شده است، تنگ شدن حلقه تحریم ها و ایجاد موانع جدید پیش روی دولت و تجار ایرانی برای مبادلات بانکی کار فعالان اقتصادی را پیچیده تر خواهد کرد. هالک بانک ترکیه از سال ها پیش همکاری های نزدیکی با ایران در زمینه هایی مانند مبادلات و نقل و انتقالات بانکی داشته است. بسیاری از فعالان اقتصادی در ماه های گذشته که آمریکا به صورت یکجانبه از توافق هسته ای خارج و کشورمان را تحریم کرد، از طریق هالک بانک اقدام به نقل و انتقالات مالی و بانکی خود می کردند اگر چه در ماه های گذشته سخت گیری هایی هم از سوی هالک بانک برای تجار ایرانی در نقل و انتقالات رخ داده بود که گلایه فعالان اقنصادی ایران را به همراه داشت.
 
سفیر ترکیه در تهران دریا اورس نیمه مهرماه در دیدار با رئیس اتاق تهران مسعود خوانساری درباره روابط بانکی میان دو کشور گفت:« هالک‌بانک ترکیه به رغم فشارها و تهدیدهایی که از سوی آمریکا دریافت می‌کند، به همکاری با بازار ایران ادامه داده ‌است به طوری که در حال حاضر در حدود 85 درصد از تراکنش‌های مالی میان دو کشور از طریق این بانک صورت می‌گیرد.» همچنین در این دیدار رییس اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد همکاری بخش خصوصی دو کشور با وجود فشار تحریم‌ها هم‌چنان ادامه دارد و اگر دولت‌ها زیرساخت‌های مناسب را فراهم کنند، این روابط توسعه بیشتری خواهد یافت.
 
در این بین فشارهای مقامات آمریکایی برای قطع روابط اقتصادی ترکیه با ایران تنها به تشکیل پرونده برای هالک بانک ختم نمی شود بلکه برخی از فعالان اقتصادی ترکیه ای که در ماه های گذشته به ایران سفر کرده اند اعلام می کنند که نگران تحریم های آمریکا هستند و به همین دلیل درخواست می کنند که مهر ورود به ایران در گذرنامه های آن ها ثبت نشود.
 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *