RSS
امروز شنبه ، ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
آخرین اخبار

قدرت نمایی طلا در دوران کرونا

توضیحات بانک مرکزی درخصوص «حجم و رشد نقدینگی»

جهش تولید با بهره‌برداری از معادن مس در آلو و دره زار

تقویت انگیزه های سرمایه گذاری در بازار سهام

سهام عدالتتان را نفروشید

تغییر نشانی ورود به اینترنت بانک سینا

ایرادات شورای نگهبان به لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی

واکنش منفعلانه بانک مرکزی به تخلفات بانکی

۱۴ سوال متداول درباره احراز هویت غیرحضوری سجام

ارائه بسته‌های حمایتی به اقشار نیازمند تا پایان سال ادامه می‌یابد

رکورد شاخص بورس شکست

قیمت جدید سیمان تعیین تکلیف می‌شود

بورس، گوی سبقت را از بازار ارز و طلا می‌رباید

تشریح وضعیت منابع آبی تهران و نگرانی های تأمین

خدمات رسانی سامانه های الکترونیک بانک شهر به مردم خوزستان

هزینه دریافت وام مسکن افزایش یافت

گردونه ایران‌خودرو برای ۴ میلیون و ۳۶۰ هزار نفر متقاضی چرخید

رشد بالای سبد سهام عدالت در ۳ ماه اخیر

شمارش معکوس برای پیش فروش متری مسکن در بورس کالا

افزایش ۳۴۹ درصدی ارزش بازار در اردیبهشت ۹۹

طلا در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ رکورد می زند

بانک‌ها از ورود به عرصه ساخت و ساز املاک مسکونی و تجاری منع شده‌اند

کرونا ۴درصد بیمه‌شدگان تهران را بیکار کرد

چالش‌های اصلی اقتصاد کشور چیست؟

مؤسسات خیریه مشمول مالیات بر درآمد می شوند

شهریور ارزان‌تر از مرداد شد

۱۶:۱۴ - ۱۳۹۸/۷/۲۱کد خبر: 289817
ایستانیوز:معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: تورم نقطه به نقطه شهریورماه استان با ۹.۷ درصد کاهش نسبت به مرداد ماه به ۳۲.۳ درصد رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،ایرج امینی اظهار کرد: تورم عبارت است از افزایش شدید، نامتناسب، معنی‌دار و غالبا غیرقابل برگشت قیمت‌ها که جنبه عمومی و حالت مستمر و خودافزا داشته باشد. تورم وضعیتی است که سطح عمومی قیمت‌ها به طور مداوم و به مرور زمان افزایش می‌یابد، باید توجه داشت که در رابطه با تورم عنصر زمان و تداوم افزایش سطح عمومی قیمت‌ها تاثیر دارد.
 
این مسئول ادامه داد: تورم امکان کاهش قیمت‌ها بر اثر افزایش بهره‌وری و رقابت قیمتی تولیدکنندگان را از بین می‌برد. همچنین شکاف درآمدی فرودست و فرادست را به مرور زمان افزایش می‌دهد. علاوه بر آن تورم ساختار قیمت‌های نسبی را به هم ریخته و اطلاعات اقتصادی را مخدوش می‌کند.
 
وی با اشاره به غیرقابل بازگشت بودن ماهیت تورم، افزود: هنگامی‌که تورم در اقتصاد شروع می‌شود و قیمت‌ها به طور تورمی بالا می‌رود، برای مهار تورم و مقابله با آن باید سعی شود که از نرخ آن به تدریج کاسته شود؛ علاوه‌ بر آن برای مبارزه با تورم، کاهش سطح مطلق قیمت‌ها معمولا امکان‌پذیر نیست، چون همراه با تورم هزینه‌های تولید نیز افزایش می‌یابد و به همین جهت قیمت‌های تورمی خاصیت «چسبندگی» پیدا می‌کند و به دلیل اینکه این هزینه‌ها پشت قیمت‌ها قرار دارد، به آسانی قابل کاهش نیست.
 
امینی با اشاره به تورم شهریورماه زنجان، تصریح کرد: تورم ماهانه در شهریورماه امسال عدد شاخص کل (۱۰۰=۱۳۹۵) استان زنجان به عدد ۱۷۴.۳ رسید که نسبت به ماه قبل ۱.۱ دهم درصد کاهش را نشان می‌دهد. با بررسی شاخص قیمت ماهانه استان مشاهده می‌شود که درصد تغییر شاخص قیمت که از ابتدای سال گذشته روند افزایشی خود را شروع کرده بود، پس از یک وقفه کوتاه سه ماهه در آبان، آذر و دی‌ماه ۹۷، مجددا روند افزایشی خود را از بهمن سال گذشته دوباره شروع کرد تا اینکه در فروردین امسال به عدد ۴.۲ درصد رسید. از اردیبهشت امسال سرعت افزایش نرخ تورم ماهانه کاهش یافت و به عدد ۳ درصد رسید و با ادامه این روند در ماه‌های بعد، در مردادماه به رقم بی‌سابقه در یک و نیم سال اخیر یعنی کاهش ۱.۱ دهم درصدی رسید.
 
به گزارش ایسنا ،معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، یادآور شد: در شهریورماه امسال درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، ۳۲.۳ درصد است و این یعنی خانوارهای استان به طور میانگین ۳۲.۳ درصد بیشتر از شهریورماه سال گذشته برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان، هزینه ‌کرده‌اند که نشان از کاهش ۹.۷ درصدی نسبت به ماه قبل دارد و این یعنی که هزینه‌ای که خانوارهای استان برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان در مردادماه هزینه کرده، نسبت به تیرماه کمتر بوده است.
 
 
 
برچسب‌ها:تورم شهرور ماه
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *