RSS
امروز پنج شنبه ، ۲۵ مهر ۱۳۹۸
آخرین اخبار

توسعه در بانک‌ها تحت عنوان بنگاه‌داری محدود شده است

معترضان به حذف یارانه نقدی پیامک دریافت می‌کنند

سرنوشت لایحه پالرمو در دست رئیس‌جمهور است؟

آیا چین عامل رکود اقتصاد دنیا خواهد بود؟

بانک ترکیه ای زیر ذره بین تحریم آمریکا

نقش فعال بانک رفاه در حمایت از ملی پوشان

برگزاری دومین مرحله قرعه کشی طرح همرازبانک سینا

جذب سرمایه ۸ هزار میلیارد تومانی نفت و گاز از بازار سرمایه

مهلت بخشودگی صددرصدی جرائم مالیاتی تا پایان مهر است

افزایش ۲.۵ برابری ظرفیت عرضه برق در بورس

قیمت سکه طرح جدید به ۳ میلیون و ۹۶۵ هزار تومان رسید

رشد قیمت دلار در بازار

برندگان نوبل اقتصاد چطور زندگی مردم را متحول کرده‌اند؟

تصویب لایحه حمایت از حقوق سهامدران خرد در هیات دولت

بیمه کوثر بیش از ۱۲‌میلیارد ریال خسارت پرداخت کرد

تاریخ و ترکیب نهایی قرعه کشی جشنواره حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک رفاه اعلام شد

نقش آفرینی بانک صادرات در بخش تراکنش‌های تاثیرگذار و اثر بخش

بازگشت آرامش به بورس

نشست تخصصی معرفی خدمات بانک توسعه صادرات در اراک برگزار شد

مدیرعامل بانک ملی : از مدیران ریسک پذیر باید حمایت شود

تحول دیجیتال، اولویت سازمان‌های تابعه وزارت اقتصاد

چین ۲۰ هزار تن طلا دارد؟

روند افزایشی طلا از سرگرفته شد

بازار بورس پس از مدت کوتاهی به ثبات می‌رسد

امکان افزایش نرخ سود بیمه‌های زندگی

ظرفیت ICT برای رکودزدایی

محمدجواد آذری‌جهرمی
۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۷/۱۳کد خبر: 289336
ایستانیوز:با وجود رشد منفی تولید ناخالص داخلی کشور (ناشی از شرایط سیاسی و اقتصادی موجود) بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات به دلیل برخورداری از پتانسیل‌های لازم و تجربه‌ ظهور فناوری‌های نوین که قابلیت خلق ارزش‌افزوده بالایی را دارند (به‌خصوص فعالیت‌های زیربخش IT)، رشد مثبت را برای خود حفظ کرده است. ضمن اینکه در سال‌های اخیر، با توجه به آمار منتشرشده از سوی سازمان ملی بهره‌وری ایران، بالاترین میزان بهره‌وری (اعم از بهره‌وری نیروی کار، سرمایه و بهره‌وری کل عوامل تولید) متعلق به زیربخش ارتباطات (CT) بوده است.
امروزه دغدغه کشورها دستیابی به سطح قابل قبولی از رشد اقتصادی است. بررسی رشد اقتصادی در کشورهای توسعه‌یافته و در حال گذار نشان می‌دهد سهم «افزایش بهره‌وری» در رشد گاه از سهم دیگر مولفه‌ها پیشی می‌گیرد. این موضوع در یکسری کشورهای درحال‌توسعه و ایران که با بهره‌وری پایین و مشکل کمبود منابع روبه‌رو هستند، اهمیتی دوچندان می‌یابد.
 
این در حالی است که یکی از عوامل موثر بر مقوله بهره‌وری (و کارآیی) بهره‌گیری از قابلیت‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT) است. از طرفی در دهه اخیر بحث «اقتصاد دیجیتال» و تاثیرات سرریز آن در اکثر حوزه‌های اقتصاد، بسیار برجسته شده و مورد توجه قرارگرفته است؛ به‌طوری‌که اقتصاد این بخش رشد بالایی را تجربه کرده و در آینده نزدیک سهم بالایی در اقتصاد ملی و جهانی ایفا خواهد کرد.
 
نیم‌نگاهی به عملکرد اقتصادی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌عنوان مرکز ثقل اقتصاد دیجیتال (هسته اقتصاد دیجیتال) می‌تواند ابعاد این موضوع را تبیین کند. به‌طوری‌که در دولت یازدهم و دوازدهم توجه و سرمایه‌گذاری بسیار خوبی در این بخش شده که اثرات آن بسیار بارز و مشهود است. در سال ۱۳۹۷ با توجه به اعمال تحریم‌های ظالمانه، رشد اقتصادی کشور (به قیمت ثابت)، برابر منفی ۸۸/ ۴ درصد بوده است. این در حالی است که رشد ارزش‌افزوده زیربخش ارتباطات (CT) برابر با ۷/ ۱ درصد و مطابق با برآورد ارائه‌شده از سوی مرکز آمار ایران که متعاقبا گزارش رسمی آن توسط آن مرکز ارائه خواهد شد، رشد زیربخش فناوری اطلاعات (IT) برابر با ۴/ ۶ درصد بوده است.
 
مشاهده می‌شود با وجود رشد منفی تولید ناخالص داخلی کشور (ناشی از شرایط سیاسی و اقتصادی موجود) بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات به دلیل برخورداری از پتانسیل‌های لازم و تجربه‌ ظهور فناوری‌های نوین که قابلیت خلق ارزش‌افزوده بالایی را دارند (به‌خصوص فعالیت‌های زیربخش IT)، رشد مثبت را برای خود حفظ کرده است. ضمن اینکه در سال‌های اخیر، با توجه به آمار منتشرشده از سوی سازمان ملی بهره‌وری ایران، بالاترین میزان بهره‌وری (اعم از بهره‌وری نیروی کار، سرمایه و بهره‌وری کل عوامل تولید) متعلق به زیربخش ارتباطات (CT) بوده است. ناگفته نماند که طی سال‌های اخیر نرخ تورم در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز پایین‌تر از نرخ تورم در کلان اقتصاد بوده است که می‌توان آن را ناشی از تدابیر تعرفه‌ای و عدم افزایش هزینه‌های ICT در سبد خانوار دانست که این موضوع باعث شده سهم بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات از کل اقتصاد به قیمت‌های ثابت به ۸۸/ ۲ درصد برسد.
 
ارقام فوق حکایت از آن دارند که باوجود شرایط رکودی و محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها، چشم‌انداز رشد اقتصادی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات مثبت است. با توجه به پتانسیل خوب رشد این بخش، تلاش دولت دوازدهم در جهت افزایش سهم اقتصاد دیجیتال در اقتصاد ملی است. تحقق این امر مستلزم یک عزم ملی در قالب همکاری و هم‌افزایی همه ارکان حکومت با اتخاذ رویکرد فرصت‌محوری به این بخش، دادن آزادی عمل به بخش خصوصی، رفع موانع کسب‌وکار، گسترش کسب‌وکارهای مبتنی بر پلت‌فرم‌های آنلاین در اکثر بخش‌های اقتصادی به‌ویژه در بخش خدمات (آموزش، بهداشت، مالی، بانکداری و امثال آن)، بازبینی سازوکار محاسبه حساب‌های ملی و تولید آمارهای این بخش به تفکیک و به‌صورت مجزا از سایر بخش‌های اقتصادی (توسط مرکز آمار و بانک مرکزی) و... است که نتیجه آن تحقق آینده‌ای روشن‌تر برای ایران و افزایش رشد اقتصادی، ایجاد فرصت‌های جدید شغلی و کسب سهم مناسب از بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی و در یک‌کلام تحقق آرزوی دیرینه «اقتصاد بدون نفت» خواهد بود.
منبع: روزنامه دنیای اقتصاد
برچسب‌ها:ICT، رکودزدایی
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *