RSS
امروز پنج شنبه ، ۲۱ آذر ۱۳۹۸
آخرین اخبار

یارانه‌ها امشب واریز می‌شود

قیمت سکه طرح جدید ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان شد

دلار کوتاه آمد

افت ۴۷ واحدی شاخص بورس تهران

طلب ۲.۵۰۰ میلیارد تومانی بیمه دی از دولت

صدور حق بیمه های سال ۹۸ "وسرمد" به ۵ هزار میلیارد ریال رسید

بهبود تجربه مشتری هدف اصلی بانکداری دیجیتال است

لزوم توجه جدی به الکترونیکی کردن آمارها برای کنترل اطلاعات

تراز تجاری کشور تا کنون ۱.۳ میلیارد دلار منفی است

اصلاح نظام بانکی، اولویت‌ اصلی اقتصاد

نرخ واقعی دلار ۹۰۰۰تومان است

فرهنگ و نفوذ آن مهم‌ترین مسئله‌ مبتلابه جامعه است

شهروندان هر چه سریعتر رمز دوم پویا را فعال کنند

قیمت اوراق تسهیلات مسکن ۴۰ هزار تومان شد

فروش ۶ میلیارد تومان سفته و برات در تهران

عرضه سری جدید اسناد خزانه اسلامی در فرابورس

رانندگان متخلف در تصادفات دیه می‌گیرند

تاکید رییس کل بانک مرکزی بر عملیاتی کردن طرح گام

آغاز مرحله چهارم ثبت نام مسکن ملی

بانک ها باید نسخه‌ای از قرارداد را به تسهیلات گیرندگان ارائه کنند

سایه افزایش قیمت مواد اولیه بر سر تولید

مسئول باجه خوی بیمه نوین، کارشناس برتر صنعت بیمه معرفی شد

کاهش معوقات بانکی با تشکیل کمیته صلح در بانک‌ها

استارت آپ ها چطور رشد خواهند کرد؟

صادرات غیرنفتی ۹۸، مرز ۴۴ میلیارد دلار را رد می کند؟

موفقیت ۴۵ درصدی عرضه‌های خصوصی سازی در دولت دوازدهم

۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۷/۲کد خبر: 287718
ایستانیوز: عرضه‌های سازمان خصوصی سازی در دولت دوازدهم ۴۵ درصد از لحاظ تعداد بنگاه و ۱۵ درصد از لحاظ ارزش بنگاه با موفقیت همراه بوده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، خصوصی سازی، تقویت بخش خصوصی و افزایش رقابت از مهم ترین مولفه های قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ است. بر این اساس پیرو ابلاغ این قانون، واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی و تعاونی به عنوان یکی از ارکان مهم اجرایی با تشکیل سازمان خصوصی سازی ساماندهی شد.
 
در این راستا از زمان شگل گیری این سازمان تعداد قابل توجهی از شرکت های دولتی که فعالیت های تصدی گری را انجام می دادند واگذار شده است تا حضور دولت در راستای تحقق اهداف در آنجا که بخش خصوصی امکان فعالیت دارد، کمرنگ تر شود.
 
بر این اساس این گزارش نگاهی به آماده سازی و واگذاری بنگاه ها طی فعالیت دولت دوازدهم نشان می دهد در این مدت آماده سازی قیمت گذاری و عرضه ۲۲۹ بنگاه با ارزش بیش از ۴۳۱ هزار میلیارد ریال می باشد، که از این میزان ۱۰۳ بنگاه به ارزش ۶۵ هزار میلیارد ریال واگذار شده است که این موضع نشان از موفقیت ۴۴ درصد عرضه ها از لحاظ تعداد بنگاه و ۱۶ درصد آنها از لحاظ ارزش بنگاه دارد.
 
همچنین میزان موفقیت در تعداد عرضه های انجام یافته در دوره فعالیت دولت دوازدهم، با وجود آنکه تماماً به بخش خصوصی واقعی واگذار شده است، بیش از میانگین موفقیت در تعداد عرضه های دولت یازدهم است.    
 
علاوه بر این در نیمه اول سال ۱۳۹۸ و در ادامه سیاست کاهش تصدی گری دولت از محل خصوصی سازی، بنگاه هایی با ارزش حدود ۵۳۰ هزار میلیارد ریال توسط هیات واگذاری قیمت گذاری شده و برای واگذاری آماده شده است که این میزان در مقایسه با عملکرد سازمان خصوصی سازی از سال ۱۳۸۰ تا کنون، بالاترین میزان قیمت گذاری در مقایسه با دوره مشابه سنوات قبل محسوب می شود.
 
این گزارش می افزاید: سهم بخش خصوصی واقعی از کل واگذاری های بلوکی انجام یافته تا قبل از استقرار دولت یازدهم کمتر از ۲۰ درصد بوده است. بر این اساس با هدف رفع چالش سهم پایین بخش خصوصی واقعی، سیاست هایی از جمله توقف فرآیند رددیون دولت از محل واگذاری ها و تشویق بخش خصوصی واقعی جهت حضور در فرآیند واگذاری، اتخاذ شد که این امر منجر به افزایش سهم بخش خصوصی واقعی از واگذاری ها شد؛ به نحوی که در یکساله منتهی به انتهای مرداد ۱۳۹۸ همانند یکساله گذشته، تمام واگذاری ها به بخش خصوصی انجام پذیرفت.
 
این امر همزمان با کاستن از بار مالی دولت منجر به شکل گیری بخش خصوصی واقعی قدرتمند در اقتصاد کشور و نهایتاً رشد اقتصادی پایدار در کشور می شود.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *