RSS
امروز دوشنبه ، ۲۲ مهر ۱۳۹۸
آخرین اخبار

تضعیف رتبه ریسک کشوری ایران در سال ۲۰۱۹

خصوصی‌سازی مخابرات عقب‌گرد داشت

درج یک صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله جدید در بورس

تولیدات ۱۴ شرکت را قسطی خرید کنید

برندگان تابستان وین کارت مشخص شدند

کاهش قیمت دلار پیش‌بینی نمی‌شود؛ مگر...

پذیرش شرکت های دارای سهام ممتاز امکان پذیر شد

تاخیر در بروز رسانی پرتفوی سپرده گذاری سهامداران حل شد

دلایل یکه‌تازی بورس

مصائب جنگ اقتصادی برای بازارها

«آرمان قطع وابستگی به نفت» در بودجه سال ۹۹ محقق می‌شود؟

فاصله‌ای تا رکود جهانی باقی نمانده است

بهبود فضای کسب و کار در بهار ۹۸ به ۶.۱۷ و در تابستان به ۶.۰۷

نرخ رسمی یورو و پوند کاهش یافت

ضریب نفوذ بانکداری الکترونیک بانک توسعه تعاون در حال افزایش است

مطابقت عملکرد شعب در استان سمنان با میانگین عملکرد نظام بانکی

نقشه راه شعب بانک توسعه تعاون باتبیین مدلهای کسب‌وکار مشخص می‌شود

محدودیت ۴ ماهه عدم فروش اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن

گام پایانی مبارزه با پولشویی

۴ تهدید برای عملکرد معکوس تورم

بزرگترین صنایع بورسی به لحاظ ارزش معاملات

عرضه ۱۶۸ هزار کیلووات - ساعت برق در بورس انرژی

ماینرها از ایران می روند

پورکیانی عضو هیات مدیره بیمه البرز شد

خدمات متفاوت بیمه آرمان به مدکارت افزوده شد

پیشنهاد یک کارشناس

قیمت سنگ‌آهن با عرضه در بورس کالا آزاد شود

۱۳:۶ - ۱۳۹۸/۶/۲۹کد خبر: 287471
ایستانیوز:به اعتقاد عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، در تمام زنجیره فولاد از جمله سنگ‌آهن باید شاهد آزادسازی قیمت‌ها باشیم؛ به طوریکه قیمت‌ها بر مبنای عرضه و تقاضا که مکانیزم اصلی بورس کالا است، تعیین شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،محمد کشانی  اظهار  کرد: بررسی وضعیت صنعت فولاد کشور در بالادست و پایین دست بیانگر این است که روند توسعه صنعت مطابق برنامه طراحی شده برای افق ۱۴۰۴ در حال پیشروی و تولید فولاد نیز رو به رشد است؛ اما توازن در حلقه‌ها رعایت نمی‌شود. در حال حاضر تولیدکنندگان فولاد با کمبود کنسانتره روبه رو هستند.
 
وی در پاسخ به این سوال که چرا علیرغم مازاد تولید فولاد در کشور، همچنان برخی صنایع پایین دستی نسبت به تامین نشدن نیازشان گلایه دارند؟ گفت: در صورت تولید ۲۷ میلیون تن فولاد برای سال ۱۳۹۸ که محقق شدن آن حتمی است، بیش از ۱۳ میلیون تن مازاد مصرف داخل خواهیم داشت؛ زیرا کل مصرف ظاهری فولاد کشور کمتر از ۱۵ میلیون تن بوده و در نتیجه نیازمند صادرات هستیم و اندیشیدن به آن امری ضروری و لازم است.
 
کشانی افزود: در همین زمینه باید توان صادراتی کشور افزایش یابد اما موضوع امروز در صنعت فولاد که موجب نارضایتی در صنایع پایین دستی شده، به کمبود مواد اولیه مرتبط نیست بلکه به دلیل عدم مدیریت توزیع و دخالت‌های بی مورد و صدور بخشنامه‌های یک‌شبه بوده که صنایع را با چالش مواجه کرده است؛ لذا امیدواریم این معضل به زودی حل شود.
 
دیکته قیمت در بورس، ممنوع
 
مشاور رئیس هیئت عامل ایمیدرو با اشاره به بورس کالا به عنوان محل اصلی دادوستد محصولات فولادی، گفت: بورس کالا محلی برای کشف قیمت واقعی محصولات است اما متاسفانه این دخالت‌های بیرونی در بورس است که باعث شده بعضا انتقادها به روند قیمت‌ها شکل بگیرد.
 
کشانی با بیان اینکه اگر نهادها و سازمان‌های تنظیم‌گر اجازه دهند بورس کالا همانند سال‌های گذشته ماموریت اصلی خود، یعنی کشف قیمت در تقابل عرضه و تقاضا را انجام دهد، روال طبیعی بازار طی خواهد شد، توضیح داد: در رویکردی غیرمنطقی بعضا شاهد دیکته قیمت‌ها در بورس هستیم. به طور مثال اینکه چه میزان عرضه و با چه قیمتی صورت گیرد یا چه کسانی و به چه میزانی اجازه خرید دارند، یعنی سهمیه‌بندی، که این موارد با رسالت اصلی بورس مغایرت دارد.
 
به گزارش ایسنا ،این عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در پایان به آزادسازی قیمت سنگ‌آهن و عرضه آن از طریق بورس کالا نیز تاکید کرد و گفت: به اعتقاد من تمام زنجیره باید شاهد آزادسازی قیمت‌ها باشد و قیمت نیز بر مبنای عرضه و تقاضا که مکانیزم اصلی بورس است تعیین شود. همچنین با توجه به رشد تولید، تمام تلاش و حمایت مسئولان باید در جهت صادرات به کار گرفته شود و برای کشوری نظیر ایران که در شرایط تحریم به سر می‌برد، این حمایت‌ها، مشوق‌ها و هموارسازی مسیر برای توسعه صادرات باید مضاعف باشد تا بتوانیم بر مشکلات غلبه کنیم.

خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:قیمت سنگ‌آهن
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *