RSS
امروز پنج شنبه ، ۸ اسفند ۱۳۹۸
آخرین اخبار

دوستی‌ها و دشمنی‌های جهانی در سال ۲۰۲۰

قیمت خانه ۴۴ درصد بیشتر شد

ایجاد ۲۹ هزار فرصت شغلی با تسهیلات بانک ملی ایران

اقدامات پیشگیرانه تجارت‌نو برای پیشگیری از کرونا

در سال۱۴۰۰تنها بانک بدون شعبه کشور خواهیم بود

کاهش ساعت کاری شعب بانک سامان در قم، اراک و رشت

مشتریان بانک سینا ترجیحا از خدمات بانکداری الکترونیک استفاده کنند

چهارمین مرحله کمک معیشتی شنبه واریز می‌شود

لزوم اصلاح نظام بانکی برای تحقق رشد اقتصادی کشور

کدام خانه‌ها مشمول پرداخت مالیات جدید می‌شوند؟

عملکرد ۹۸ بانک صادرات ایران را با سود می بندیم

رشد قیمت طلا و نقره تا کجا ادامه دارد؟

کمک اوراق «گواهی ظرفیت» به تامین مالی نیروگاه‌ها

۶۰ لیتر بنزین نوروزی برای خودروها تخصیص یافت

بهره گیری از بانکداری الکترونیک برای تردد غیر ضرور

رشد ۲۰ درصدی تولید فولاد ایران نسبت به جهان

نحوه دریافت سود سهام عدالت مشمولان متوفی

نرخ دلار به ۱۵ هزار و ۶۰۰ تومان رسید

قیمت سکه طرح جدید به ۶ میلیون و ۶۰ هزار تومان رسید

اقتصاد هند چگونه به مسیر رشد بازمی‌گردد؟

خاورمیانه در معرض کرونا است

برای انجام امور بانکی به بانک مراجعه نکنید

موافقت مدیرعامل سایپا با پیشنهاد تغییر نام "رهام" به "شاهین"

تداوم روند مثبت بورس تا پایان سال‌۹۸

پیش فروش ۳ محصول ایران خودرو از چهارشنبه

وعده افزایش وام مسکن به هیچ نقطه ای نرسید

مُسکن بی اثر وام مسکن

۱۱:۳۳ - ۱۳۹۸/۶/۲۴کد خبر: 286252
ایستانیوز:آمارهای مربوط به معاملات اوراق مسکن از ابتدای امسال تاکنون نشان می‌دهد جمعاً ۸میلیون و ۲۲۰هزار از این اوراق در فرابورس معامله شده که نسبت به پارسال ۱۴درصد کاهش دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، در حالی که از یک سال پیش وعده های بسیاری درباره افزایش وام مسکن از 160 میلیون تومان به 300 میلیون تومان از سوی مسئولان وزارت مسکن و شهرسازی داده می شد و البته عملیاتی نشد؛ حالا بررسی ها نشان می دهد که عملا تقاضا برای وام مسکن به شدت کاهش یافته است و قیمت اوراق آزاد وام مسکن به هر برگ سهم 43 تا 45 هزار تومان رسیده است که در سال های گذشته کم سابقه بوده است.
براساس آمارهای رسمی وزارت مسکن و شهرسازی میانگین قیمت هر متر واحد مسکونی در سال 96 در تهران 3 تا 4 میلیون تومان بوده است که این عدد در حال حاضر به بیش از 12 میلیون تومان رسیده است. همچنین در میانه سال 96 که قیمت وام مسکن (یکم یا زوج) به 160 میلیون تومان افزایش یافت، میانگین قیمت یک واحد مسکونی درتهران 337 میلیون تومان بود در شرایطی که هم اکنون به حدود یک میلیارد تومان رسیده ولی وام مسکن هیچ رشدی پیدا نکرده است و این به مفهوم آن است که در نیمه سال 96 با وام مسکن یکم متقاضایان می توانستند حدود 33 درصد قیمت خانه را پوشش دهند ولی حالا این میزان به کمی بیش از 15 درصد رسیده است و این خود نشان می دهد که عملا گرفتن وام مسکن دردی را از خانه دار شدن افراد دیگر دوا نمی کند. به اعتقاد کارشناسان وزارت مسکن و شهرسازی و مسئولان بانکی باید ترمیم قیمت وام مسکن را در اولویت خود قرار دهند و اتفاقی که می تواند به رکود کنونی بازار مسکن سامان و جانی دوباره به بازار دهد به خصوص که در دو ماه گذشته جهش قیمت ها کمتر و حتی به صورت کلی متوقف شده است و این می تواند زمان مناسبی برای ورود به بازار باشد. البته افزایش قیمت وام مسکن منتقدان بسیاری هم دارد، کارشناسان و مسئولان دولتی که معتقدند افزایش وام مسکن می تواند هیجانی کاذب را در بازار ایجاد کند و خود به افزایش قیمت ها دامن بزند، نکته ای که مسئولان وزارت مسکن و شهرسازی می گویند دلیلی اصلی اجرایی نشدن وعده وام 300 میلیون تومانی بوده است. در این بین نکته مهم دیگر هم باز پرداخت وام مسکن است که کارشناسان معتقدند با رسیدن به 300 میلیون تومان بسیار سخت خواهد بود و عملا زوج های جوان امکان آن را ندارند و در صورت افزایش قیمت وام مسکن باید از همین حالا برای آن چاره جویی کرد.
در واقع همه عواملی که از آن ها یاد شد در ماه های گذشته باعث شده که وام مسکن و به خصوص خرید ارواق مسکن به صرفه و منطقی نباشد و قیمت برگ سهام تسهیلات مسکن در فرابورس سقوطی بی سابقه را تجربه کند. آمارهای مربوط به معاملات این اوراق از ابتدای امسال تاکنون نشان می‌دهد جمعاً 8میلیون و 220هزار از این اوراق در فرابورس معامله شده که نسبت به پارسال 14درصد کاهش دارد. البته مقایسه ارزش اوراق معامله شده در این دوره زمانی با دوره مشابه سال قبل از افت بسیار ملموس‌تری حکایت دارد؛ زیرا علاوه بر کاهش تقاضا برای خرید اوراق گواهی تسهیلات مسکن، کاهش قیمت این اوراق نیز باعث پایین آمدن گردش مالی این بازار شده است. طبق آمارهای رسمی، از ابتدای امسال تاکنون 369میلیارد و 900میلیون تومان اوراق گواهی تسهیلات مسکن در فرابورس ایران دادوستد شده که این میزان در مقایسه با ارزش 633میلیارد تومانی معاملات این اوراق در دوره مشابه سال قبل 42درصد افت کرده است. در این شرایط، قیمت هر برگه از اوراق گواهی تسهیلات مسکن از 65هزار تومان در سال گذشته به محدوده 45هزار تومان در سال‌جاری رسیده است.
 

خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:وام مسکن
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *