RSS
امروز دوشنبه ، ۲۲ مهر ۱۳۹۸
آخرین اخبار

امضای دیجیتال بانکی؛ یک یا دو سال دیگر

عرضه بنزین و گازوئیل در بورس انرژی

پیشرفت عملیات ساخت مدرسه توسط بانک‌پاسارگاد در استان خوزستان

ادامه عقب‌نشینی شاخص بورس

برندگان نوبل اقتصاد ۲۰۱۹ از سه قاره معرفی شدند

فولادسازان می توانند با استفاده از قراضه، مواد اولیه را تامین کنند

قیمت سکه طرح جدید ۳ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان شد

کنترل نقدینگی، دستور کار اصلی بانک مرکزی

اطلاعات نظام مالی ناقص است

دلایل مثبت چادرملو در بورس

تضعیف رتبه ریسک کشوری ایران در سال ۲۰۱۹

خصوصی‌سازی مخابرات عقب‌گرد داشت

درج یک صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله جدید در بورس

تولیدات ۱۴ شرکت را قسطی خرید کنید

برندگان تابستان وین کارت مشخص شدند

کاهش قیمت دلار پیش‌بینی نمی‌شود؛ مگر...

پذیرش شرکت های دارای سهام ممتاز امکان پذیر شد

تاخیر در بروز رسانی پرتفوی سپرده گذاری سهامداران حل شد

دلایل یکه‌تازی بورس

مصائب جنگ اقتصادی برای بازارها

«آرمان قطع وابستگی به نفت» در بودجه سال ۹۹ محقق می‌شود؟

فاصله‌ای تا رکود جهانی باقی نمانده است

بهبود فضای کسب و کار در بهار ۹۸ به ۶.۱۷ و در تابستان به ۶.۰۷

نرخ رسمی یورو و پوند کاهش یافت

ضریب نفوذ بانکداری الکترونیک بانک توسعه تعاون در حال افزایش است

وعده افزایش وام مسکن به هیچ نقطه ای نرسید

مُسکن بی اثر وام مسکن

۱۱:۳۳ - ۱۳۹۸/۶/۲۴کد خبر: 286252
ایستانیوز:آمارهای مربوط به معاملات اوراق مسکن از ابتدای امسال تاکنون نشان می‌دهد جمعاً ۸میلیون و ۲۲۰هزار از این اوراق در فرابورس معامله شده که نسبت به پارسال ۱۴درصد کاهش دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، در حالی که از یک سال پیش وعده های بسیاری درباره افزایش وام مسکن از 160 میلیون تومان به 300 میلیون تومان از سوی مسئولان وزارت مسکن و شهرسازی داده می شد و البته عملیاتی نشد؛ حالا بررسی ها نشان می دهد که عملا تقاضا برای وام مسکن به شدت کاهش یافته است و قیمت اوراق آزاد وام مسکن به هر برگ سهم 43 تا 45 هزار تومان رسیده است که در سال های گذشته کم سابقه بوده است.
براساس آمارهای رسمی وزارت مسکن و شهرسازی میانگین قیمت هر متر واحد مسکونی در سال 96 در تهران 3 تا 4 میلیون تومان بوده است که این عدد در حال حاضر به بیش از 12 میلیون تومان رسیده است. همچنین در میانه سال 96 که قیمت وام مسکن (یکم یا زوج) به 160 میلیون تومان افزایش یافت، میانگین قیمت یک واحد مسکونی درتهران 337 میلیون تومان بود در شرایطی که هم اکنون به حدود یک میلیارد تومان رسیده ولی وام مسکن هیچ رشدی پیدا نکرده است و این به مفهوم آن است که در نیمه سال 96 با وام مسکن یکم متقاضایان می توانستند حدود 33 درصد قیمت خانه را پوشش دهند ولی حالا این میزان به کمی بیش از 15 درصد رسیده است و این خود نشان می دهد که عملا گرفتن وام مسکن دردی را از خانه دار شدن افراد دیگر دوا نمی کند. به اعتقاد کارشناسان وزارت مسکن و شهرسازی و مسئولان بانکی باید ترمیم قیمت وام مسکن را در اولویت خود قرار دهند و اتفاقی که می تواند به رکود کنونی بازار مسکن سامان و جانی دوباره به بازار دهد به خصوص که در دو ماه گذشته جهش قیمت ها کمتر و حتی به صورت کلی متوقف شده است و این می تواند زمان مناسبی برای ورود به بازار باشد. البته افزایش قیمت وام مسکن منتقدان بسیاری هم دارد، کارشناسان و مسئولان دولتی که معتقدند افزایش وام مسکن می تواند هیجانی کاذب را در بازار ایجاد کند و خود به افزایش قیمت ها دامن بزند، نکته ای که مسئولان وزارت مسکن و شهرسازی می گویند دلیلی اصلی اجرایی نشدن وعده وام 300 میلیون تومانی بوده است. در این بین نکته مهم دیگر هم باز پرداخت وام مسکن است که کارشناسان معتقدند با رسیدن به 300 میلیون تومان بسیار سخت خواهد بود و عملا زوج های جوان امکان آن را ندارند و در صورت افزایش قیمت وام مسکن باید از همین حالا برای آن چاره جویی کرد.
در واقع همه عواملی که از آن ها یاد شد در ماه های گذشته باعث شده که وام مسکن و به خصوص خرید ارواق مسکن به صرفه و منطقی نباشد و قیمت برگ سهام تسهیلات مسکن در فرابورس سقوطی بی سابقه را تجربه کند. آمارهای مربوط به معاملات این اوراق از ابتدای امسال تاکنون نشان می‌دهد جمعاً 8میلیون و 220هزار از این اوراق در فرابورس معامله شده که نسبت به پارسال 14درصد کاهش دارد. البته مقایسه ارزش اوراق معامله شده در این دوره زمانی با دوره مشابه سال قبل از افت بسیار ملموس‌تری حکایت دارد؛ زیرا علاوه بر کاهش تقاضا برای خرید اوراق گواهی تسهیلات مسکن، کاهش قیمت این اوراق نیز باعث پایین آمدن گردش مالی این بازار شده است. طبق آمارهای رسمی، از ابتدای امسال تاکنون 369میلیارد و 900میلیون تومان اوراق گواهی تسهیلات مسکن در فرابورس ایران دادوستد شده که این میزان در مقایسه با ارزش 633میلیارد تومانی معاملات این اوراق در دوره مشابه سال قبل 42درصد افت کرده است. در این شرایط، قیمت هر برگه از اوراق گواهی تسهیلات مسکن از 65هزار تومان در سال گذشته به محدوده 45هزار تومان در سال‌جاری رسیده است.
 

خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:وام مسکن
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *