RSS
امروز یکشنبه ، ۳۱ شهریور ۱۳۹۸
آخرین اخبار

ساختمان جدید مجتمع بیمه ای کرمان بیمه پارسیان افتتاح شد

آمادگی شرکت های OMS برای دریافت خدمات سرویس های ارزش افزوده از سمات

ایرانی‌ها چقدر طلا می‌خرند؟

قائم مقام اقتصادی ایران خودرو منصوب شد

حمایت‌های بیمه‌ای از خبرنگاران ادامه می‌یابد

برگزاری بیش از ۵۱هزار نفر ساعت دوره آموزشی در بیمه آسیا

به "Yarane" توجه کنید

دلار ۱۱۴۵۰ تومان

تاثیر رمزارز تلگرام در کاهش ارزش ریال

تداوم ایستایی دلار در کانال ۱۱ هزار تومان

سود امسال سهام عدالت احتمالا بیشتر از ۲۰۰ هزار تومان است

آخرین مهلت شرکت در قرعه‌کشی حساب‌های قرض الحسنه بانک سپه

واکنش ظریف به تحریم بانک مرکزی؛ پایان سیاست فشار حداکثری

اقدامات ویژه مقابله با فرار مالیاتی

منابع بانک کشاورزی ۲برابرشده وقیمت تمام شده پول کاهش یافت

افزایش ۳۵۴۶ واحدی نماگر تالار شیشه‌ای

ارزش ۷۰۰۰ میلیارد ریالی معاملات آتی زیره و زعفران در بورس کالا

امهال تسهیلات قرض‌الحسنه ممنوع شد

بانک رفاه سرمایه گذار ملی است

دارایی های بانک رفاه ۳۲ درصد بیشتر شد

خدمات بانکی امشب قطع می‌شوند

قطع موقت خدمات بانک سینا

سه بسته مهم اقتصادی روی میز سران قوا

بازدید بانکداران ایران زمین از یک انتشاراتی

برندگان مسابقه عکاسی "محرم ایران زمین"

مدیرنظارت برنهادهای مالی سازمان بورس:

اصلاحات قوانین فعالیت شرکت‌های سبدگردان

۲۰:۸ - ۱۳۹۸/۶/۱۹کد خبر: 286035
ایستانیوز:مدیرنظارت برنهادهای مالی سازمان بورس از اصلاح دستورالعمل تاسیس و فعالیت شرکت‌های سبدگردان خبر داد.
به گزارش پابگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، محمدرضا معتمد، مدیر نظارت برنهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص اصلاحات انجام شده در دستورالعمل تاسیس و فعالیت سبدگردان‌ها بیان کرد: مقررات جدید، قوانین پیشین را اصلاح کرده و در خصوص ترکیب سرمایه گذاران شرکت‌های سبدگردان اصلاحاتی صورت گرفته و از طرفی اهلیت و صلاحیت علمی و عمومی و توان مالی سرمایه گذاران مورد تاکید بیشتری قرار گرفته است. ضمن اینکه ارائه صورت مالی حسابرسی شده برای سبدگردان هایی که شخصیت حقوقی دارند، الزامی است.
 
وی افزود: اصلاحات جدید در مورد سرمایه گذارانی است که قصد تاسیس نهادهای مالی سبدگردان، مشاور سرمایه‌گذاری و پردازش داشته باشند و ربطی به افرادی که پول خود را از طریق این نهادها، سرمایه‌گذاری می کنند، نخواهد داشت. لازم به ذکر است در آینده ای نزدیک مقررات جدید شرکت های تامین سرمایه نیز اعلام خواهد شد.
 
معتمد با اعلام اینکه سبدگردان‌ها و نهادهای مالی در حال فعالیت و به طور عمده واجد شرایط برای مقررات جدید هستند، اضافه کرد: کلیات مقررات تغییری نکرده و فقط به برخی جزییات مثل رشته تحصیلی سرمایه گذاران و... ورود کرده‌ایم.
 
این مقام مسوول در رابطه با مزایای اصلاح مقررات جدید سبدگردان ها اظهار داشت: با مقررات جدید، منابع شرکت های سبدگردان از محل استقراض تامین نشده و ضمنا مدارک تحصیلی و... سرمایه گذاران بررسی شده و مورد راستی آزمایی قرار می گیرد. همچنین مباحث تخصصی شناخت صنعت نیز مورد تاکید قرار گرفته است. بنابراین ریسک سبدگردان ها کاهش خواهد یافت.
 
معتمد در مورد حد نصاب سرمایه های جذب شده توسط سبدگردان ها و کارمزد دریافتی افزود: سازمان بورس هیچ محدودیت و سقف یا کفی برای سبدگردان ها تعریف نکرده؛ اما بعضی سبدگردان ها، مبلغی را بعنوان کف منابع سرمایه گذاران برای سبدگردانی تعیین می کنند و این تصمیم، استراتژی شرکت های سبدگردان بوده و سازمان بورس در آن نقشی ندارد.
 
وی ادامه داد: کارمزد دریافتی توسط سبدگردان ها نیز دو بخش بوده که یک بخش آن متغیر است و بر اساس قرارداد سرمایه گذاران با سبدگردان تعیین می شود و بخشی هم ثابت است. البته کارمزد دریافتی، سقفی دارد که طبق دستورالعمل نظارت بر فعالیت موسسات و شرکت های رتبه بندی ابلاغ شده است و ضمنا کارمزدها به طور مستمر توسط سازمان بورس، پایش می شود.
 
مدیر نظارت برنهادهای مالی سازمان بورس در ادامه تصریح کرد: سازمان بورس، بخشی برای پاسخ به شکایات سرمایه گذاران و رسیدگی به انتقادات و پیشنهادات دارد و اگر سرمایه گذاران در نهادهای مالی با مشکلی مواجه شدند، از این طریق به شکایات رسیدگی خواهد شد.
 
معتمد در خاتمه گفت: درخواست های تاسیس نهادهای مالی اعم از سبدگردان و مشاور سرمایه گذاری و پردازش و صندوق های سرمایه گذاری و... به طور مرتب به سازمان ارسال می شود و حجم درخواست ها، روال معمول دارد. بعد از بررسی، به درخواست ها پاسخ داده خواهد شد و شتاب کار نسبت به دوره های قبل، بیشتر شده است.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *