RSS
امروز جمعه ، ۹ اسفند ۱۳۹۸
آخرین اخبار

دوستی‌ها و دشمنی‌های جهانی در سال ۲۰۲۰

قیمت خانه ۴۴ درصد بیشتر شد

ایجاد ۲۹ هزار فرصت شغلی با تسهیلات بانک ملی ایران

اقدامات پیشگیرانه تجارت‌نو برای پیشگیری از کرونا

در سال۱۴۰۰تنها بانک بدون شعبه کشور خواهیم بود

کاهش ساعت کاری شعب بانک سامان در قم، اراک و رشت

مشتریان بانک سینا ترجیحا از خدمات بانکداری الکترونیک استفاده کنند

چهارمین مرحله کمک معیشتی شنبه واریز می‌شود

لزوم اصلاح نظام بانکی برای تحقق رشد اقتصادی کشور

کدام خانه‌ها مشمول پرداخت مالیات جدید می‌شوند؟

عملکرد ۹۸ بانک صادرات ایران را با سود می بندیم

رشد قیمت طلا و نقره تا کجا ادامه دارد؟

کمک اوراق «گواهی ظرفیت» به تامین مالی نیروگاه‌ها

۶۰ لیتر بنزین نوروزی برای خودروها تخصیص یافت

بهره گیری از بانکداری الکترونیک برای تردد غیر ضرور

رشد ۲۰ درصدی تولید فولاد ایران نسبت به جهان

نحوه دریافت سود سهام عدالت مشمولان متوفی

نرخ دلار به ۱۵ هزار و ۶۰۰ تومان رسید

قیمت سکه طرح جدید به ۶ میلیون و ۶۰ هزار تومان رسید

اقتصاد هند چگونه به مسیر رشد بازمی‌گردد؟

خاورمیانه در معرض کرونا است

برای انجام امور بانکی به بانک مراجعه نکنید

موافقت مدیرعامل سایپا با پیشنهاد تغییر نام "رهام" به "شاهین"

تداوم روند مثبت بورس تا پایان سال‌۹۸

پیش فروش ۳ محصول ایران خودرو از چهارشنبه

گفتگو با امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ؛

پشت پرده مخالف خوانی ها با قوانین جدید بازار پایه

۱۲:۸ - ۱۳۹۸/۶/۱۳کد خبر: 284802
ایستانیوز: بازار پایه فرابورس شامل ۱۸۲ شرکت در سال‌های اخیر تحولات بسیاری را پشت سرگذاشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، در حالی که در سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ معاملات در این بازارکاغذی بود، بتدریج به سمت معاملات آنلاین هدایت شد و درآخرین تغییر و براساس دستورالعمل جدید فرابورس ضمن محدود کردن دامنه نوسان به ۳ درصد، شرکت‌های حاضر دراین بازار که قابلیت ورود به بازارهای دیگر بازار سرمایه را ندارند، در سه سطح زرد، نارنجی و قرمز دسته‌بندی می‌شوند که ملاک آن میزان شفافیت و ارائه صورت‌های مالی است.
 
برهمین اساس پس از تعویق رنگ‌بندی شرکت‌های بازارپایه که قرار بود از اواخر خرداد ماه امسال عملیاتی شود، با اصلاح دستورالعمل با توقف تمام نمادها از امروز، این بازار به استقبال تغییر بنیادی می‌رود. اما این تغییرات به سادگی انجام نشد و با مقاومت‌ها و فشارهای بسیاری از سوی برخی از ذینفعان همراه بود. درهمین زمینه امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس درگفت‌وگو با «ایران» از پشت پرده فشارها برای اجرا نشدن این دستورالعمل و همچنین آثار آن می‌گوید.
 
 طبق دستورالعمل قوانین جدید بازارپایه، قرار است از عصر ۱۳ شهریور نمادهای این بازارمتوقف و روز ۲۵ شهریور با قالب جدید بازگشایی شود، علت انتخاب این زمان چیست؟
 
علت انتخاب این زمان‌ها تکالیف و ضرب‌الاجلی است که در دستورالعمل مورد تأکید قرار گرفته است. علاوه براین قصد داریم از تعطیلات عاشورا و تاسوعای حسینی برای انجام موارد فنی هم استفاده کنیم تا در روز ۲۵ شهریور شرکت‌ها در تابلوهای زرد، نارنجی و قرمز بازگشایی شوند.
 
برخی از فعالان بازار درخصوص چگونگی تدوین دستورالعمل انتقاد داشتند، آیا دراین مدت تمام انتقادها بررسی شد؟
 
موضوع تغییرات در بازارپایه، جدید نیست و از بهمن ماه سال گذشته دراین خصوص اطلاع‌رسانی شده و دراین مدت بیش از ۱۰ اطلاعیه از سوی فرابورس صادر شده است. دراین مدت نیز تمام انتقادها و اعتراضات مطرح شده جمع‌بندی و در اصلاحات دستورالعمل لحاظ شده است.
 
پس از ماه‌ها سرانجام دستورالعمل به‌صورت رسمی برای تغییر بازارپایه ابلاغ شد، اما فرابورس و شخص شما برای اجرانکردن و تغییر آن تحت فشار قرار گرفتید. چه کسانی با این تغییرات مخالف هستند؟
 
کانال‌هایی در فضای مجازی فعالیت غیرقانونی دارند و سیگنال فروشی می‌کنند. این کانال‌ها در شبکه‌هایی مانند تلگرام بازاری برای خود ایجاد کرده‌اند و عمده مخالفان نیز گردانندگان همین کانال‌ها بودند. این کانال‌ها از اعتماد سهامداران سوءاستفاده کرده و تنها به سود خود فکر می‌کنند و برهمین اساس فشار گسترده‌ای برای اجرانشدن این دستورالعمل وارد کردند که البته موفق نشدند.
 
برای برخورد با این کانال‌ها که به گفته شما غیرقانونی هم فعالیت می‌کنند اقدام کرده اید؟
 
بله، اقدامات حقوقی برای برخورد با این کانال‌ها انجام شده و در حال طی مراحل اداری است.
 
درکنار این کانال‌های غیرمجاز که سیگنال فروشی می‌کنند، شرکت‌هایی هم فعالیت‌های سالم دارند، در فضای جدید این کانال‌ها به چه سمتی هدایت می‌شوند؟
 
برخی از این کانال‌ها برای ثبت رسمی و قانونی درخواست داده‌اند. علاوه براین برخی از شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری نیز درخواست راه‌اندازی کانال رسمی داده‌اند. برهمین اساس کانال‌ها و شرکت‌های فعال دراین بخش به نوعی ساماندهی می‌شوند.
 
اجرای دستورالعمل قوانین جدید بازارپایه باعث خروج سهامداران از این بازار نشد؟
 
پس از ابلاغ دستورالعمل تنها برخی از سهامداران خرد به‌صورت هیجانی از بازار خارج شدند، ولی تمام سهامداران عمده در بازار مانده‌اند و حتی سهامداران جدیدی نیز وارد بازار شده‌اند. ارزش ۱۸۰ هزار میلیارد تومانی معاملات روزگذشته در بازارپایه که البته تنها شامل تابلوی «ب» بود نشان می‌دهد که بازار با رشد قابل قبولی همراه بوده و این دستورالعمل تأثیر منفی نداشته است.
 
شرکت‌های حاضر در بازارپایه چطور؟
 
درخصوص شرکت‌های بازارپایه نیز هیچ تغییر بنیادی رخ نداده است. در واقع سودآوری، میزان اشتغال، تولید و فروش این شرکت‌ها هیچ تغییری نکرده است. اجرای این دستورالعمل تنها باعث شفاف شدن بازار و اطلاعات شرکت‌ها می‌شود و به نفع بازار و سهامداران تمام می‌شود.این تغییرات جدید کمک می‌کند تا شاخص‌های کارآیی بازار بهبود یابد. هرچند تمام چالش‌ها را رفع نمی‌کند ولی گامی به جلو محسوب می‌شود.
 
منبع : روزنامه ایران
سیاوش رضایی، خبرنگار» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *