RSS
امروز سه شنبه ، ۲۳ مهر ۱۳۹۸
آخرین اخبار

تاثیر عملیات بازار باز در عملکرد صندوق های سرمایه گذاری

بانک ملی از سوی نماینده مبارکه در مجلس و استاندار تقدیر شد

خدمات ویژه بانک ملی ایران برای روشندلان

بسیج امکانات بانک توسعه تعاون ایلام برای ارائه خدمت به زواراربعین

ارزش پول ملی چگونه ۴۰ درصد افزایش یافت؟

تقدیر از مشتری وفادار و برنده جایزه طرح کیان بانک پارسیان

بازار سرمایه در انتظار انتشار گزارش‌های شش ماهه شرکت‌ها

کاهش وابستگی بودجه به نفت، دولت را پاسخگو می‌کند

شاهد کاهش نرخ تورم و رشد مثبت اقتصادی در کشور هستیم

رقابتی‌ترین کشورهای دنیا کدامند؟

آمریکا در چاه دلار می‌افتد؟

یارانه ثروتمندان، صرف قشر محروم شود

جدی شدن اصلاح روش تخصیص یارانه انرژی

تمدید فروش اوراق گواهی سپرده ۱۸ درصدی در بانک پارسیان

افزایش سرمایه بانک ملت از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها

بانک سپه در طرح باران ۲ وام ۳۰ میلیونی می دهد

اصلاح ۸۰ درصدی مصوبات بازگشت ارز حاصل از صادرات

جدیت در پرداخت تسهیلات حمایتی بانک توسعه تعاون در استان ایلام

نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت

قدردانی ستاد مرکزی راهیان نور کشور از بانک سپه

رشد سالانه ۲۶ درصدی نقدینگی

۹۰درصد تخفیف هزینه‌های اداری بیمه عمر و سرمایه‌گذاری مهرگان سرمد

سهم بیمه درمان خانواده در سرانه نظام سلامت

بیمه آسیا از آثار هنری دانش آموزان مدارس مناطق محروم کشور تقدیر کرد

پرونده ۵هزار وکیل در دست بررسی

هامونی مطرح کرد؛

ارتقای شفافیت هدف اصلی قانون جدید بازار پایه

۱۱:۳ - ۱۳۹۸/۶/۹کد خبر: 284469
ایستانیوز: مدیر عامل فرابورس اعلام کرد: هدف از اجرای دستورالعمل جدید قانون بازار پایه، ارتقای شفافیت مالی و حاکمیت شرکتی و بهبود شرایط سهامداری شرکت‌ها است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، امیر هامونی در یک نشست خبری در مورد مرجع تصمیم‌گیری دستورالعمل جدید بازار پایه گفت: این فرایند ۱۸ ماه طول کشیده است و دستورالعمل در کانون نهادهای سرمایه‌گذاری و کانون کارگزاران  که نظرات خود را پیشنهاد کردند و بعد از جمع‌بندی این نظرات در هیات مدیره فرابورس  و اخذ نظرات نهادهای مالی و  چکش‌کاری این نظرات در مجموع دستورالعمل پیشنهادی به هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه شد و در کمیته تدوین مقررات در هیأت مدیره سازمان بورس به تصویب رسید و به فرابورس ابلاغ شد و هم اکنون دستورالعمل جدید ابلاغ قوانین بازار پایه به فرابورس ابلاغ شده است.
 
رویت همه مظنه ها
 
هامونی با بیان اینکه افزایش ورود معامله گران آنلاین پیگیری می شود و سهامداران با همان قوانین بازار اول و دوم می توانند از این قابلیت استفاده کنند اظهار داشت: فعلا فرابورس از این اختیار قانونی خود مبنی بر مخفی کردن مظنه قیمت رقبا استفاده نمی‌کند چون الان می‌خواهیم مقررات جدید بازار پایه اجرا شود همه مظنه ها قابل رویت است.
 
فعالیت بازارگردان ها
 
مدیر عامل فرابورس در خصوص فعالیت هایی که برای بازارگردانی ایجاد شده است، افزود: به این صورت که قیمت ابتدایی صبح هر روز معامله را بازارگردان تعیین می‌کند و دامنه نوسان بر اساس قیمت تعیین‌شده توسط بازارگردان مشخص خواهد شد.
 
فشارهای پشت پرده
 
وی اظهار داشت: به هر حال برخی افراد که منافع شخصی و سودجویانه دارند امروز منافع آنها با قوانین جدید بازار پایه تحت شعاع قرار گرفته و نکات محدودکننده و منفی که در هر قانونی وجود دارد را بزرگ‌نمایی می‌کنند و در عوض نکات مثبت قانون را نمی‌گویند، در حالی که نکات مثبت خوبی در قانون جدید بازار پایه از جمله حضور صندوق‌های بازارگردانی وجود دارد که برای اولین بار مجوز می‌گیرند تا وارد بازار پایه شوند.
 
دامنه نوسان سیال
 
هامونی تاکید کرد: در بازار پایه با قوانین جدید افزایش دامنه نوسان به صورت سیال وجود دارد، اما در حال حاضر دامنه نوسان یک و ۲ و ۳ درصد به صورت روزانه و حداکثر تا ۹ درصد به صورت هفتگی در بازار پایه وجود دارد و امکان افزایش دامنه نوسان از ۵ درصد هم وجود دارد، همچنین نمادهای بازارگردان‌ و دامنه نوسان ۵ درصد مانند تابلوی اول و دوم فرابورس  وجود دارد.
 
مدیر عامل فرابورس گفت: هر تغیر قوانین و مقرراتی می تواند تاثیرات مثبت یا منفی از خود بر جای بگذارد، اما یک نهاد ناظر همانند فرابورس قرار نیست به هر قیمتی به دنبال کارمزد باشد و بزودی شفاف سازی لازم از طریق سامانه کدال صورت می گیرد.
 
حضور ۱۸۲ نماد در بازار پایه و تفکیک رنگ ها
 
وی افزود: در حال حاضر ۳۸۰ نماد معاملاتی درفرابورس وجود دارند که حدود ۱۸۰ نماد در بازار پایه و ۲۰۰ نماد در بازارهای اول و دوم فرابورس حضور دارند همچنین حدود ۷۰ تا ۸۰ نماد در تابلوی ابزارهای نوین مالی فرابورس حضور دارند که معاملات آنها کماکان و به صورت طبیعی ادامه دارد. ۱۲۵ شرکت در تابلو زرد دسته بندی می شوند. ۴۱ شرکت در تابلو نارنجی و ۱۴ شرکت در تابلو قرمز حضور دارند و ارزش  شرکت‌های بازار پایه بین ۶۰ تا ۷۰ هزار میلیارد تومان ارزش بازاری است.
 
ورود صندوق های سرمایه گذاری سهام و مختلط
 
وی در ادامه افزود: بزودی بخشی از پرتفوی صندوق های سرمایه گذاری سهام و مختلط پس از کسب مجوز و موافقت سازمان بورس تا سقف مشخصی وارد بازار پایه می شود.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *