RSS
امروز جمعه ، ۲۹ شهریور ۱۳۹۸
آخرین اخبار

قیمت سنگ‌آهن با عرضه در بورس کالا آزاد شود

شاخص بورس تهران در کانال ۳۰۰ هزار واحدی دوام نیاورد

جزییات تامین مالی صنایع نفت و نیرو در بورس انرژی

فاز اول پروژه ۶۲۴ واحدی مسکن مهر پاوه افتتاح شد

بازدید مدیرعامل بانک توسعه تعاون ازطرح‌های اقتصادی استان کرمانشاه

مجمع بانک انصار ۷ مهر ماه برگزار می‌شود

رشد ۲۰ درصدی تسهیلات دهی بانک‌ها

روند صعودی تقاضای جهانی مس/ پیشرفت و توسعه در دستور کار

سدشکنی صادرکنندگان علیرغم تحریم‌های عمیق آمریکا

باغداران در انتظار آغاز معاملات پسته در بورس کالا

واگذاری استقلال و پرسپولیس از برندشان شروع می‌شود

کدام روابط بین المللی؟ کدام روابط بانکی؟

خوش‌بینی به تداوم رشد بورس

تقویت سامانه های نظارتی اولویت بانک مرکزی است

فدرال رزرو بار دیگر نرخ بهره را کاهش داد

همتی: امسال ارز اربعین نداریم

تقدیر بانک رفاه از پزشکان نمونه سمنانی

گردش مالی قاچاق در حساب‌های بانکی

درآمد ۷۰درصد ایرانی‌ها پایین‌تر از خط فقر

بانک رفاه ۳۰ شهریور به مجمع می رود

سهم شرکت های بیمه از بازار ؟+جدول

گزارشی از افزایش فقر در ایران

آیا حرکت تورم به سمت ۵۰درصد مهار می شود؟

ضوابطِ روش‌های نگهداری از ۲۳ میلیون واحد مسکونی تدوین می‌شود

جزئیات جدید افزایش سقف تسهیلات مسکن جوانان

تورم ماهیانه در مردادماه ۹۸ به ۰.۶ درصد رسید

نخستین گام به‌سوی تورم تک‌رقمی

۱۴:۶ - ۱۳۹۸/۶/۲کد خبر: 284085
ایستانیوز:تازه‌ترین داده‌های منتشر شده از وضعیت شاخص قیمت مصرف‌کننده نشان می‌دهد در مردادماه امسال تورم ماهیانه با ۲.۲ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۰.۶ درصد رسیده است. تورم ماهیانه کمتر از ۰.۸ درصد یکی از الزامات تحقق تورم تک‌رقمی است که پس از حدود دو سال دوباره در مردادماه ۹۸ محقق شده است. ضمناً تورم ۱۲ ماهه منتهی به مرداد امسال ۴۲.۲ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۱.۸ واحد درصد دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،مرکز آمار ایران تورم ماهیانه مردادماه 98 را 0.6 درصد اعلام کرد که نسبت به ماه قبل 2.2 درصد کاهش دارد و می‌تواند اولین گام برای دستیابی به تورم تک‌رقمی باشد.
 
به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، نرخ تورم ماهیانه کمتر از 0.8 درصد یکی از الزامات تحقق تورم تک‌رقمی است که از زمان بروز جهش ارزی در اقتصاد ایران عملاً غیرقابل دستیابی بوده؛ اما اکنون در مردادماه 1398، دوباره با کاهش شیب رشد قیمت‌ها، نرخ تورم ماهیانه به این محدوده رسیده است.
 
طبق اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، نرخ تورم ماهانه مرداد ۱۳۹۸ به ۰, ۶ درصد رسیده و تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب منفی 0.5 درصد و مثبت 1.2 درصد بوده است.
 
 کاهش تورم نقطه‌به‌نقطه و افزایش نرخ تورم سالانه
 
بر اساس این آمارها، نرخ تورم نقطه‌ای در مردادماه ۱۳۹۸ در مقایسه با ماه قبل ۶, ۴ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ۵۶, ۶ و ۳۵.۲ درصد بوده و نرخ تورم نقطه‌ای هر دو گروه عمده در مقایسه با ماه قبل کاهش داشته است.
 
منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در مردادماه ۱۳۹۸ به عدد ۴۱, ۶ درصد رسیده است یعنی خانوارهای کشور به‌طور میانگین ۴۱.۶ درصد بیشتر از مرداد ۱۳۹۷ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.
 
البته نرخ تورم 12 ماهه منتهی به مردادماه ۱۳۹۸ برای خانوارهای کشور به ۴۲, ۲ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۱.۸ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است و رشد آن در مردادماه امسال حاکی از این است که کاهش شیب رشد نرخ تورم در آغاز راه است.
 

 

تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری

در مردادماه امسال در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به «نوشیدنی‌ها»، گروه «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» و گروه «لبنیات و تخم‌مرغ» است. در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، گروه «مبلمان، لوازم‌خانگی و نگهداری معمول آنها، انواع شوینده‌ها و «پوشاک و کفش» گروه بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

همچنین گروه «سبزیجات» (لوبیا سبز، سیب‌زمینی، هویج‌فرنگی و گوجه‌فرنگی) و گروه «میوه و خشکبار» (میوه‌های فصل) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است. در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» گروه «حمل‌ونقل» (انواع اتومبیل‌سواری) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای

دامنه تغییرات نرخ تورم ماه مرداد سالانه در 1398 برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از 41.9 درصد برای دهک اول تا 44.8 درصد برای دهک دهم است.

نمودار درصد تغییر شاخص نسبت به ماه قبل برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای در شاخص کل و گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و گروه «غیرخوراکی و خدمات» به‌صورت زیر است:

 


خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:نرخ تورم
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *