RSS
امروز شنبه ، ۳۰ شهریور ۱۳۹۸
آخرین اخبار

ساختمان جدید مجتمع بیمه ای کرمان بیمه پارسیان افتتاح شد

آمادگی شرکت های OMS برای دریافت خدمات سرویس های ارزش افزوده از سمات

ایرانی‌ها چقدر طلا می‌خرند؟

قائم مقام اقتصادی ایران خودرو منصوب شد

حمایت‌های بیمه‌ای از خبرنگاران ادامه می‌یابد

برگزاری بیش از ۵۱هزار نفر ساعت دوره آموزشی در بیمه آسیا

به "Yarane" توجه کنید

دلار ۱۱۴۵۰ تومان

تاثیر رمزارز تلگرام در کاهش ارزش ریال

تداوم ایستایی دلار در کانال ۱۱ هزار تومان

سود امسال سهام عدالت احتمالا بیشتر از ۲۰۰ هزار تومان است

آخرین مهلت شرکت در قرعه‌کشی حساب‌های قرض الحسنه بانک سپه

واکنش ظریف به تحریم بانک مرکزی؛ پایان سیاست فشار حداکثری

اقدامات ویژه مقابله با فرار مالیاتی

منابع بانک کشاورزی ۲برابرشده وقیمت تمام شده پول کاهش یافت

افزایش ۳۵۴۶ واحدی نماگر تالار شیشه‌ای

ارزش ۷۰۰۰ میلیارد ریالی معاملات آتی زیره و زعفران در بورس کالا

امهال تسهیلات قرض‌الحسنه ممنوع شد

بانک رفاه سرمایه گذار ملی است

دارایی های بانک رفاه ۳۲ درصد بیشتر شد

خدمات بانکی امشب قطع می‌شوند

قطع موقت خدمات بانک سینا

سه بسته مهم اقتصادی روی میز سران قوا

بازدید بانکداران ایران زمین از یک انتشاراتی

برندگان مسابقه عکاسی "محرم ایران زمین"

کریمی تفرشی مطرح کرد:

حذف چهار صفر از پول ملی به موازات تحولات اقتصادی

۱۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۵/۲۷کد خبر: 283831
ایستانیوز: عضو هیات مدیره کنفدراسیون صنعت ایران اظهار داشت: آنچه مسلم است اجرای طرح حذف چهار صفر از پول ملی و تغییر واحد در بهبود حیثیت ظاهری پول ملی کشور در مقایسه با واحد پول سایر کشورها نقش بسزایی دارد و اجرای آن با توجه به فضای اقتصادی حاکم بر جامعه ضروری بنظر می رسد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، مهدی کریمی تفرشی  گفت: با افزایش نرخ تورم و کاهش قدت خرید مردم مشکلات زیادی در نظام اقتصادی و مالی کشور بوجود آمد. از جمله حجم بالای اسکناس در مبادلات ساده روزمره، مشکلات محاسباتی ارقام بالا، استهلاک بالای اسکناس در اثر نگهداری در حجم بالا، استهلاک بالای دستگاه‌های خودپرداز و نیز هزینه بالای چاپ و امحای اسکناس از پیامدهای معضلات مالی بوجود آمده در نظام بانکی و اقتصادی کشور است. ضمن اینکه عملا از واحد رسمی پول ایران (ریال) هیچ استفاده‌ای نشده و اغلب مبادلات جاری و روزمره با نام (تومان) صورت می‌گیرد. خارج شدن مسکوکات از چرخه مبالات اقتصادی کشور نیز عملا سالهاست که در کشور اتفاق افتاده است.
 
 رئیس هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان تهران ادامه داد: تمامی این موارد با کاهش ارزش پول ملی و تضعیف حیثیت پول ملی در میان سایر واحدهای پولی دنیا، بانک مرکزی و دولت را بر آن داشته که موضوع حذف چهار صفر از پول ملی و تغییر واحد پولی کشور از ریال به تومان را در دستور کار جدی قرار دهند. بر اساس این طرح واحد پولی اصلی کشور تومان و واحد پولی خرد ریال خواهد بود و هر «تومان» معادل 10 هزار ریال فعلی و 100 «ریال جدید» خواهد بود.
 
وی افزود: اولین بار در سال 1386 ایده تعریف واحد پولی جدید و حذف چهار صفر از پول ملی مطرح شد و اکنون پس از سال‌ها اجرای این طرح در برنامه جدی دولت قرار گرفته است.
 
حذف صفر از پول ملی سابقه بسیار طولانی در دنیا دارد به طوری که از سال ۱۹۲۳ تاکنون بیش از ۵۰ کشور اقدام به حذف صفر از پول‌های ملی خود کرده‌اند.
 
ریاست هیات مدیره تعاونی تولید کنندگان محصولات غذایی گفت: شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی  از ۰.۰۵۶ در سال ۱۳۵۰ به ۱۵۳.۶ در آبان سال ۱۳۹۷ (۲۷۴۳ برابر) رسیده است که علیرغم این تحول بزرگ در شاخص بها، قطع اسکناس تنها 50 برابر شده است که این موضوع عدم کارایی پول ملی در مبادلات اقتصادی را به همراه داشته است.
 
وی افزود: با توجه به تحولات اقتصادی صورت گرفته در کشور قطعا نظام پولی و بانکی کشور نیاز به اصلاح و بازنگری جدی دارد و جایگاه اسکناس و مسکوکات در مبادلات نقدی کشور تنها با اجرای این اصلاحات بنیادین بازیابی خواهد شد. هر چند حذف صفر از پول ملی تاثیری در نرخ تورم نخواهد داشت و تنها در توجیه ارزش پول ملی تاثیرگذار است.
 
تفرشی ادامه داد: قدرت خرید پول ملی در بعد داخلی تحت تأثیر میزان رشد نقدینگی در قیاس با رشد اقتصادی و در بعد خارجی با نرخ ارز تحت تأثیر صادرات، واردات و ورود و خروج سرمایه از کشور است و بنابراین تغییر واحد پول ملی تاثیر در قدرت خرید پول ملی نخواهد داشت.
 
عضو هیات مدیره کنفدراسیون صنعت ایران گفت: از ضعف های احتمالی این طرح می‌توان به احتمال سوء استفاده فروشندگان در خصوص اجحاف در قیمت‌ها و گردکردن برخی ارقام با توجه به عدم قدرت مردم در تطبیق واحد پولی جدید با قدیم اشاره کرد که نیاز به نظارت جدی دستگاه‌های نظارتی ذیربط و مقابله با سوء استفاده‌های احتمالی جهت کنترل بازار و حفظ حقوق مردم دارد.
 
کریمی تفرشی اظهار داشت: آنچه مسلم است اجرای طرح حذف چهار صفر از پول ملی و تغییر واحد در بهبود حیثیت ظاهری پول ملی کشور در مقایسه با واحد پول سایر کشورها نقش بسزایی دارد و اجرای آن با توجه به فضای اقتصادی حاکم بر جامعه ضروری بنظر می رسد.
 
به گزارش ایلنا ،وی در آخر افزود: امید است کارآمدی نظام پولی جدید در سال‌های آینده نیز استمرار یافته و بتواند با نزدیک کردن نرخ برابری پول کشور با ارزهای جهانی به ایجاد جو مثبت روانی در جامعه کمک کند.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *