RSS
امروز دوشنبه ، ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
آخرین اخبار

۱۰ ابهام درباره کیفرخواست مدیران سابق بانک مرکزی

تسهیلات اعطایی بانک رفاه در قالب طرح‌های اعتباری و تسهیلات تکلیفی

ساختمان جدید بیمه تجارت نو افتتاح شد

بداجرا شدن قانون شخص ثالث دلیل بالا بودن تصادفات رانندگی

چند درصد تصادفات، ساختگی و برای اخاذی از بیمه است؟

یک عامل جدید برای افزایش قیمت طلا

اکران همزمان فیلمهای جشنواره کودکان و نوجوانان اصفهان درسرپل ذهاب

افزایش قیمت دلار و ثبات یورو

شمارش معکوس برای رونمایی از طرح مالیات مسکن

برنامه‌ای برای تقویت سامانه معاملات پروژه‌ای در بورس

افت ۴۱۳ واحدی شاخص کل بورس تهران

پایان مرداد، آخرین مهلت شرکت درقرعه‌کشی حساب‌های پس اندازبانک ملی

ثبت بدترین عملکرد هفتگی بیت کوین در سال جاری

بخش خصوصی با شکاف دستمزدی بیشتر

خطر رکود اقتصادی نزدیک است

قیمت زمین ۱۷۴ درصد گران شد

واریز سود عملکرد سال مالی ۹۷ بانک سینا

عرضه فولاد، مس، روی و شمش طلا در تالار محصولات صنعتی و معدنی

تا زمانی که منافع‌مان تامین شود در برجام می‌مانیم

الزام همه دستگاه‌ها به ثبت حقوق و مزایا تا پایان شهریور

برش سنگین ستاره خلیج‌فارس میهمان بورس انرژی

رشد مثبت بورس در پنجمین ماه متوالی

قانون انتزاع لغو شد

شاخص قیمت کالاهای صادراتی افزایش یافت

درخواست بازنگری و اصلاح در روش‌های بودجه‌ریزی

فقط ۲۲ درصد وثیقه‌ بانک‌ها مستحکم است

محمدحسین ادیب| اقتصاددان
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۵/۲۲کد خبر: 282571
ایستانیوز:فقط ٢٢ درصد از سپرده‌های بانک‌های بورسی وثیقه آن مستحکم است یعنی به وامی تبدیل شده که خیال سپرده‌گذار راحت است: که بانک پول او را به فرد مطمئنی وام داده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، آیا براساس صورت مالی بانک‌ها، معادل سودی که بانک‌ها به سپرده پرداخت می‌کنند،  سود می‌کنند؟ ‌مردم عادی که به بانک مراجعه می‌کنند هنگام دریافت وام، بانک از آنها طلب وثیقه می‌کند و مردم فکر می‌کنند همه وام‌های بانک‌ها به همین شکل است در حالی که این برداشت کاملا اشتباه بوده و بانک‌های بورسی فقط ١١ درصد از سپرده‌های بانکی را وامی داده‌اند که وثیقه آن ملک و ساختمان است.
بانک‌های بورسی ١١۵٣ هزار میلیارد تومان سپرده دارند و فقط ١٢۵ هزار میلیارد تومان آن را وثیقه ملکی گرفته‌اند، یعنی فقط ١١ درصد از سپرده‌ها را وامی داده‌اند که وثیقه آن ملک است. ‌البته اگر بانک‌ها در ازای پرداخت وام، سهام، سپرده، اوراق مشارکت و ماشین‌آلات را هم وثیقه بگیرند تقریبا مثل ملک است و در اصطلاح بانکی به آن می‌گویند وثیقه مستحکم، یعنی خیال بانک راحت است که اگر وام‌گیرنده از پرداخت وام خودداری کرد، بانک با فروش وثیقه می‌تواند طلب خود را وصول کند. اما فقط ٢٢ درصد از سپرده‌های بانک‌های بورسی وثیقه آن مستحکم است یعنی به وامی تبدیل شده که خیال سپرده‌گذار راحت است: که بانک پول او را به فرد مطمئنی وام داده است.
اگر بانک وامی را که می‌دهد در ازای آن چک و سفته بگیرد و وام‌گیرنده وام را پرداخت نکند در ٩٠ درصد از موارد دست بانک به‌جایی بند نیست. در ذیل برگرفته از صورت مالی بانک‌های بورسی نشان داده می‌شود که چند درصد از سپرده‌ها به وامی تبدیل شده که وثیقه آن مستحکم است: بانک گردشگری حدود دو درصد، بانک ایران‌زمین حدود سه درصد، بانک دی حدود هفت درصد، بانک خاورمیانه حدود ١٠ درصد، بانک سامان حدود ١١ درصد، بانک پارسیان حدود ١٢ درصد، بانک سرمایه حدود ١۵ درصد، بانک کارآفرین حدود ١٩ درصد، بانک تجارت حدود ١٩ درصد، بانک صادرات حدود ٣٢ درصد و بانک پاسارگاد حدود ۶٨ درصد.
البته بانک‌های ارزنده‌ای مثل بانک مسکن که این نسبت ٩٢ درصد است در زمره بانک‌های بورسی نیستند. یک‌سری از بانک‌ها مثل بانک ملی به‌عنوان بانک دولت و بانک ملت به‌عنوان بانک شرکت نفت اجل از این شاخص‌ها هستند و مطمئن‌ترین بانک‌ها تلقی می‌شوند. هرکدام از خوانندگان می‌توانند با ورود به گوگل و نوشتن عبارت «صورت مالی بانک مورد...» صحت هرکدام از اطلاعات فوق را در یک دقیقه راستی‌آزمایی کنند.
 بانک‌هایی که دو درصد سپرده مردم را به وامی تبدیل کرده‌اند که وثیقه ملکی یا وثیقه مطمئن دارد، این سود‌ها چیست که به سپرده می‌دهند؟ سودی که بانک‌ها به سپرده مردم می‌دهند باید با صورت‌های مالی آن بخواند.
 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *