RSS
امروز یکشنبه ، ۲۴ آذر ۱۳۹۸
آخرین اخبار

رتبه اول بیمه پارسیان در ارزیابی انفورماتیک شرکت های خصوصی صنعت بیمه

فاز اول توافق تجاری چین و آمریکا

رها شدن بودجه از نفت بدون توسعه غیرنفتی ممکن نمی‌شود

پاسخ مثبت به درخواست افزایش وام مسکن

معامله ۳۳ هزار میلیارد ریالی در تالار نقره‌ای

تخصیص و پرداخت بیش از ۹۱ هزار میلیارد به صنایع استان کرمان

دوره دانش‌افزایی فوتسال در بانک رفاه برگزار شد

ارزش کل پرتفوی سهام عدالت به ۱۵۴۷ هزار میلیارد ریال رسید

حضور فعال بیمه کوثر در منطقه آزاد ارس

راه اندازی سامانه احراز هویت سجام در تالار اختصاصی خرید و فروش سهام

پیشتازی بانک ملت در واگذاری اموال مازاد

بیمه ایران رتبه اول چهارمین ارزیابی انفورماتیک شرکت‌های بیمه را کسب کرد

تازه‌ترین گزارش از بخشودگی سود و جرایم تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون

اهدا ۱۵ کانکس مسکونی بانک ملت به اهالی زلزله زده میانه و سراب

رشد بورس از سر گرفته شد

استقبال مسئولین از غرفه ایران کیش در الکامپ قم

استفاده از ظرفیت های پژوهشی راهکار حل مشکلات بیمه های اجتماعی است

توزیع نوشت افزاراختصاصی بیمه آسیا ؛ هدفمند و تاثیر گذار

سهم ۱۸ درصدی بانک سپه پس از ادغام در بازار پولی کشور

نرخ معاملات دلار و یورو

حذف ۲۵ تا ۶۵ درصد از ثبت‌نام کنندگان طرح مسکن ملی

افزایش شمار کارتخوان‌های فعال به ۷.۸ میلیون دستگاه

کاهش نرخ رسمی یورو و ۱۳ ارز دیگر

عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی در فرابورس

ورود برقی‌ها به بورس انرژی برای تامین مالی ساخت نیروگاه

فقط ۲۲ درصد وثیقه‌ بانک‌ها مستحکم است

محمدحسین ادیب| اقتصاددان
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۵/۲۲کد خبر: 282571
ایستانیوز:فقط ٢٢ درصد از سپرده‌های بانک‌های بورسی وثیقه آن مستحکم است یعنی به وامی تبدیل شده که خیال سپرده‌گذار راحت است: که بانک پول او را به فرد مطمئنی وام داده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، آیا براساس صورت مالی بانک‌ها، معادل سودی که بانک‌ها به سپرده پرداخت می‌کنند،  سود می‌کنند؟ ‌مردم عادی که به بانک مراجعه می‌کنند هنگام دریافت وام، بانک از آنها طلب وثیقه می‌کند و مردم فکر می‌کنند همه وام‌های بانک‌ها به همین شکل است در حالی که این برداشت کاملا اشتباه بوده و بانک‌های بورسی فقط ١١ درصد از سپرده‌های بانکی را وامی داده‌اند که وثیقه آن ملک و ساختمان است.
بانک‌های بورسی ١١۵٣ هزار میلیارد تومان سپرده دارند و فقط ١٢۵ هزار میلیارد تومان آن را وثیقه ملکی گرفته‌اند، یعنی فقط ١١ درصد از سپرده‌ها را وامی داده‌اند که وثیقه آن ملک است. ‌البته اگر بانک‌ها در ازای پرداخت وام، سهام، سپرده، اوراق مشارکت و ماشین‌آلات را هم وثیقه بگیرند تقریبا مثل ملک است و در اصطلاح بانکی به آن می‌گویند وثیقه مستحکم، یعنی خیال بانک راحت است که اگر وام‌گیرنده از پرداخت وام خودداری کرد، بانک با فروش وثیقه می‌تواند طلب خود را وصول کند. اما فقط ٢٢ درصد از سپرده‌های بانک‌های بورسی وثیقه آن مستحکم است یعنی به وامی تبدیل شده که خیال سپرده‌گذار راحت است: که بانک پول او را به فرد مطمئنی وام داده است.
اگر بانک وامی را که می‌دهد در ازای آن چک و سفته بگیرد و وام‌گیرنده وام را پرداخت نکند در ٩٠ درصد از موارد دست بانک به‌جایی بند نیست. در ذیل برگرفته از صورت مالی بانک‌های بورسی نشان داده می‌شود که چند درصد از سپرده‌ها به وامی تبدیل شده که وثیقه آن مستحکم است: بانک گردشگری حدود دو درصد، بانک ایران‌زمین حدود سه درصد، بانک دی حدود هفت درصد، بانک خاورمیانه حدود ١٠ درصد، بانک سامان حدود ١١ درصد، بانک پارسیان حدود ١٢ درصد، بانک سرمایه حدود ١۵ درصد، بانک کارآفرین حدود ١٩ درصد، بانک تجارت حدود ١٩ درصد، بانک صادرات حدود ٣٢ درصد و بانک پاسارگاد حدود ۶٨ درصد.
البته بانک‌های ارزنده‌ای مثل بانک مسکن که این نسبت ٩٢ درصد است در زمره بانک‌های بورسی نیستند. یک‌سری از بانک‌ها مثل بانک ملی به‌عنوان بانک دولت و بانک ملت به‌عنوان بانک شرکت نفت اجل از این شاخص‌ها هستند و مطمئن‌ترین بانک‌ها تلقی می‌شوند. هرکدام از خوانندگان می‌توانند با ورود به گوگل و نوشتن عبارت «صورت مالی بانک مورد...» صحت هرکدام از اطلاعات فوق را در یک دقیقه راستی‌آزمایی کنند.
 بانک‌هایی که دو درصد سپرده مردم را به وامی تبدیل کرده‌اند که وثیقه ملکی یا وثیقه مطمئن دارد، این سود‌ها چیست که به سپرده می‌دهند؟ سودی که بانک‌ها به سپرده مردم می‌دهند باید با صورت‌های مالی آن بخواند.
 
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *